| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy część działalności gospodarczej może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem

Czy część działalności gospodarczej może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się w oparciu o pkpir. Jestem podatnikiem VAT. Zakres mojej działalności to handel detaliczny oraz szkoła nauki jazdy. Czy mogę wydzielić z działalności gospodarczej szkołę nauki jazdy i rozliczać ją na zasadach ryczałtu, zaś handel na zasadach ogólnych? Chodzi o to, że szkoła nauki jazdy jest zwolniona z VAT, a rozliczając ją wspólnie z handlem, który jest opodatkowany VAT, zobowiązany jestem do stosowania tzw. wskaźnika korekty do VAT, pomniejszając VAT do odliczenia, co jest krzywdzące.


RADA

Nie jest możliwe opodatkowanie części prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, a części na zasadach ryczałtowych. W sytuacji opisanej przez Pana nie jest w ogóle możliwe skorzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik wykonujący usługi edukacyjne w ramach działalności gospodarczej (w tym prowadzący szkołę nauki jazdy) został bowiem wyłączony z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W przypadku VAT, jeśli będzie Pan w stanie przypisać konkretne wydatki i związane z nimi kwoty podatku naliczonego do określonego rodzaju sprzedaży, może Pan dokonywać odliczania podatku naliczonego na zasadach ogólnych, nie stosując proporcji.

UZASADNIENIE

Problem Czytelnika dotyczy zarówno ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak i VAT. Rozwiązania w tych dwóch kwestiach przedstawiamy kolejno.

Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może skorzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. zasady ogólne) lub też opodatkowania podatkiem zryczałtowanym na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie jest możliwe opodatkowanie części prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, a części na zasadach ryczałtowych. Nawet gdyby Czytelnik zamierzał całość swojej działalności opodatkować ryczałtem, w sytuacji opisanej w pytaniu nie może tego zrobić.

W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym został zawarty cały katalog usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem. Wyłączenie to ma zastosowanie m.in. do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do przywołanej ustawy. W poz. 25 tego załącznika zostały wymienione usługi edukacyjne sklasyfikowane w dziale 80 PKWiU. W tym dziale są klasyfikowane Usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy samochodowej (80.41.11-00). Oznacza to, że świadczenie usług sklasyfikowanych w tym dziale wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem wymienionym w załączniku, który nie ma zastosowania w omawianej sytuacji). Brak możliwości opodatkowania nauki jazdy ryczałtem potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku w piśmie z 6 lipca 2005 r., nr PBI/4117/8/i/AK/05.

W zakresie VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje niezależnie od przyjętej formy rozliczeń w zakresie podatku dochodowego. Prawo do odliczenia VAT naliczonego jest podstawowym prawem podatnika VAT. Warunkiem odliczenia jest związek zakupów z działalnością podatnika opodatkowaną VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Usługi edukacyjne (w tym prowadzenie szkoły nauki jazdy) są zwolnione z VAT. Niezależnie zatem od przyjętej formy rozliczeń w podatku dochodowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z prowadzeniem szkoły nauki jazdy. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną (w przypadku opisanym w pytaniu dotyczy to działalności handlowej). Jeżeli podatnik prowadzi zarówno działalność opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT (tak jak w przypadku opisanym w pytaniu), w swojej działalności powinien dążyć do przypisania konkretnych wydatków i związanych z nimi kwot podatku naliczonego do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK