REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy część działalności gospodarczej może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się w oparciu o pkpir. Jestem podatnikiem VAT. Zakres mojej działalności to handel detaliczny oraz szkoła nauki jazdy. Czy mogę wydzielić z działalności gospodarczej szkołę nauki jazdy i rozliczać ją na zasadach ryczałtu, zaś handel na zasadach ogólnych? Chodzi o to, że szkoła nauki jazdy jest zwolniona z VAT, a rozliczając ją wspólnie z handlem, który jest opodatkowany VAT, zobowiązany jestem do stosowania tzw. wskaźnika korekty do VAT, pomniejszając VAT do odliczenia, co jest krzywdzące.

RADA

REKLAMA

Nie jest możliwe opodatkowanie części prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, a części na zasadach ryczałtowych. W sytuacji opisanej przez Pana nie jest w ogóle możliwe skorzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik wykonujący usługi edukacyjne w ramach działalności gospodarczej (w tym prowadzący szkołę nauki jazdy) został bowiem wyłączony z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W przypadku VAT, jeśli będzie Pan w stanie przypisać konkretne wydatki i związane z nimi kwoty podatku naliczonego do określonego rodzaju sprzedaży, może Pan dokonywać odliczania podatku naliczonego na zasadach ogólnych, nie stosując proporcji.

UZASADNIENIE

Problem Czytelnika dotyczy zarówno ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak i VAT. Rozwiązania w tych dwóch kwestiach przedstawiamy kolejno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie ryczałtem

REKLAMA

Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może skorzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. zasady ogólne) lub też opodatkowania podatkiem zryczałtowanym na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie jest możliwe opodatkowanie części prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, a części na zasadach ryczałtowych. Nawet gdyby Czytelnik zamierzał całość swojej działalności opodatkować ryczałtem, w sytuacji opisanej w pytaniu nie może tego zrobić.

W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym został zawarty cały katalog usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem. Wyłączenie to ma zastosowanie m.in. do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do przywołanej ustawy. W poz. 25 tego załącznika zostały wymienione usługi edukacyjne sklasyfikowane w dziale 80 PKWiU. W tym dziale są klasyfikowane Usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy samochodowej (80.41.11-00). Oznacza to, że świadczenie usług sklasyfikowanych w tym dziale wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem wymienionym w załączniku, który nie ma zastosowania w omawianej sytuacji). Brak możliwości opodatkowania nauki jazdy ryczałtem potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku w piśmie z 6 lipca 2005 r., nr PBI/4117/8/i/AK/05.

Opodatkowanie VAT

REKLAMA

W zakresie VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje niezależnie od przyjętej formy rozliczeń w zakresie podatku dochodowego. Prawo do odliczenia VAT naliczonego jest podstawowym prawem podatnika VAT. Warunkiem odliczenia jest związek zakupów z działalnością podatnika opodatkowaną VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Usługi edukacyjne (w tym prowadzenie szkoły nauki jazdy) są zwolnione z VAT. Niezależnie zatem od przyjętej formy rozliczeń w podatku dochodowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z prowadzeniem szkoły nauki jazdy. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną (w przypadku opisanym w pytaniu dotyczy to działalności handlowej). Jeżeli podatnik prowadzi zarówno działalność opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT (tak jak w przypadku opisanym w pytaniu), w swojej działalności powinien dążyć do przypisania konkretnych wydatków i związanych z nimi kwot podatku naliczonego do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane.

Innymi słowy, powinien oddzielać zakupy związane z działalnością handlową od zakupów związanych ze szkołą nauki jazdy. Odlicza wtedy w całości VAT naliczony związany z działalnością handlową (opodatkowaną VAT). Nie odlicza natomiast w ogóle podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością zwolnioną (szkoła nauki jazdy). Jedynie w przypadku wydatków, których nie można jednoznacznie przypisać do jednej z tych dwóch rodzajów działalności, podatnik jest obowiązany do stosowania tzw. wskaźnika korekty. Oznacza to, że zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży (np. koszty usług telekomunikacyjnych, remontu pomieszczeń biurowych służących obu rodzajom działalności).

• art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

• art. 86 ust. 1 i 2 oraz art. 90-91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA