REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy ma obowiązek zapłacić VAT, a kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba prywatna, która dokonuje transakcji z przedsiębiorcami opodatkowanymi lub zwolnionymi z VAT, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

REKLAMA

Podatnik VAT czynny

Działalność gospodarcza dla celów VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Obejmuje ona również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów, czyli sprzedaż przez podatnika VAT czynnego dokonywana na rzecz innego przedsiębiorcy lub osoby prywatnej.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega z kolei taka czynność, która w żaden sposób nie jest objęta zakresem przedmiotowym ustawy o VAT (ani jako zwolniona, ani jako opodatkowana) z punktu widzenia którejkolwiek ze stron tej czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłączenie z podatku

Przepisy ustawy o VAT mają wpływ na opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Temu ostatniemu podatkowi podlegają transakcje dokonywane w obrocie nieprofesjonalnym pomiędzy osobami prywatnymi, np. umowa sprzedaży samochodu przez osoby niebędące przedsiębiorcami. Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

• opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

• zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

• umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

• umowy spółki i jej zmiany,

• umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Oznacza to, że wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie miało zastosowanie do sytuacji, w których stroną czynności będzie podatnik zwolniony podmiotowo z VAT, jak również gdy czynność będzie zwolniona przedmiotowo z VAT.

Jednak wyjątkiem niepodlegającym wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są umowy sprzedaży, m.in. prawa użytkowania wieczystego.

Oznacza to, że jeśli strona będzie miała prawo do zwolnienia w podatku od towarów i usług tak do dostawy budynku, jak i do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się budynek, to czynność cywilnoprawna umowa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku dla tego typu transakcji wynosi 2 proc., a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Sprzedaż przez rolnika

REKLAMA

Innym przypadkiem, w którym sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a nie VAT, jest transakcja dokonywana pomiędzy rolnikami ryczałtowymi, która nie mieści się w zakresie pojęcia własnej działalności rolniczej. Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych).

W powołanym przepisie przyznano rolnikowi ryczałtowemu zwolnienie z podatku od towarów i usług dla dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz świadczenia przez niego usług rolniczych.

REKLAMA

Rolnik ryczałtowy z tytułu zbycia maszyny rolniczej nie jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia VAT od zawartej transakcji dostawy, z wyjątkiem gdy zobowiązany byłby do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych przepisów. Wówczas traci prawo do statusu rolnika ryczałtowego i zobowiązany jest do zarejestrowania się w podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Rolnik ryczałtowy z tytułu zbycia maszyny rolniczej nie staje się podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie jest też z tego tytułu zwolniony z VAT. Z kolei nabywca maszyny rolniczej - rolnik ryczałtowy lub inna osoba prywatna - z tytułu zawartej transakcji nie ma obowiązku podatkowego. Nabycie maszyny rolniczej nie powoduje również zwolnienia z opodatkowania VAT, gdyż dotyczy nabycia na podstawie transakcji zawartej w Polsce między podmiotami krajowymi, potwierdzonej umową kupna sprzedaży. Oznacza to, że dokonując czynności nabycia maszyny rolniczej podatnik nie jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług ani z niego zwolniony.

W związku z tym, że żadna ze stron nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług ani z niego zwolniona, umowa sprzedaży maszyny rolniczej zawarta między podatnikiem jako nabywcą a rolnikiem ryczałtowym jako zbywcą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (zob. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Ciechanowie z 28 marca 2007 r., nr 1403-PDN/436-I-07/EO). Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym.

CO PODLEGA PCC

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

• umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

• umowy pożyczki,

• umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

• umowy dożywocia,

• umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

• ustanowienie hipoteki,

• ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

• umowy depozytu nieprawidłowego,

• umowy spółki (akty założycielskie).

CO JEST OPODATKOWANE VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

• eksport towarów,

import towarów,

• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA