reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Przedsiębiorca, którego stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może poprosić naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z tego obowiązku. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie.


Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) mają obowiązek prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów według ustalonego wzoru w sposób prawidłowy i rzetelny.

Taki obowiązek mają także rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników rolnych, wykonujący działalność gospodarczą osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli łączny przychód z tej działalności nie przekracza 10 tys. zł w roku podatkowym. Rolnicy prowadzą księgę według wzoru specjalnie opracowanego dla tego typu działalności.

Co ważne, księgi podatkowe trzeba wypełniać starannie i czytelnie, aby bez problemów odczytać wszystkie zapisane w nich transakcje. Kłopoty z dokładnym prowadzeniem tej ewidencji mogą mieć starsi podatnicy. W takiej sytuacji mogą wnioskować o zwolnienie z obowiązku prowadzenia księgi.

W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, takimi jak: rodzaj i rozmiar wykonywanej działalności, wiek oraz stan zdrowia, naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika może zwolnić go z obowiązku prowadzenia księgi podatkowej, jak też z poszczególnych czynności z zakresu prowadzenia księgi. Wniosek musi być złożony co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem miesiąca, od którego zwolnienie miałoby być zastosowane, a w razie rozpoczęcia wykonywania działalności lub powstania obowiązku prowadzenia księgi w ciągu roku podatkowego - w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności lub powstania obowiązku prowadzenia księgi.

Ważne, aby wniosek właściwie uzasadnić, podając przyczynę, która ma być podstawą do zastosowania zwolnienia.

Podatnicy, którzy mają kłopoty z samodzielnym prowadzeniem podatkowej księgi - a nie chcą wnioskować o przyznanie zwolnienia - mogą skorzystać z usług biura rachunkowego. Przepisy przewidują, że podatnik, który zlecił prowadzenie księgi biuru rachunkowemu, jest zobowiązany:

• w terminie siedmiu dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując nazwę i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem;

• prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży, a w razie wykonywania działalności kantorowej lub udzielania pożyczek pod zastaw - także ewidencje, właściwe dla tych form działalności.

Ważne!

Podatnik, który chce uzyskać zwolnienie z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, musi złożyć wniosek z taką prośbą do naczelnika urzędu skarbowego. Konieczne będzie właściwe jego uzasadnienie

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama