| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Założyłem działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. Jako osoba prywatna posiadam samochód osobowy. Oświadczeniem wprowadziłem go jako środek trwały do prowadzonej działalności. W związku z tym, że kupiłem samochód jako osoba prywatna, w dokumentach rejestracyjnych właścicielem auta jestem jako osoba prywatna, a nie firma. Czy mam obowiązek zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia auta i amortyzacji mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie?


RADA

Nie, nie ma Pan obowiązku zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia i amortyzacji samochodu mogły być zaliczone do kosztów.

UZASADNIENIE

Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z amortyzacją i ubezpieczeniem samochodu, jeżeli:

• jest jego właścicielem,

• wprowadził pojazd do ewidencji środków trwałych,

• pojazd wykorzystywany jest do działalności gospodarczej oraz

• pojazd jest dopuszczony do ruchu.

Czytelnik zakupił samochód jako osoba prywatna i tak figuruje w dowodzie rejestracyjnym. Dowód rejestracyjny samochodu jest jednak dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu, a nie stanowi o prawie własności pojazdu. To właśnie rejestracja odbywa się na podstawie dowodu własności samochodu, np. umowy, faktury. Czytelnik spełnia więc pierwszy i ostatni warunek. Warto zaznaczyć, że w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które wprowadzają samochód do firmy, nie ma potrzeby dokonywania zmian w dowodzie rejestracyjnym (art. 78 ustawy - Prawo o ruchu drogowym).

Warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodu jest wprowadzenie składnika majątku do ewidencji środków trwałych. Czytelnik oświadczeniem wprowadził samochód do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym samochód stał się składnikiem majątku firmy i został spełniony drugi warunek. Ponadto samochód jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, więc spełniony jest warunek trzeci. Koszty ubezpieczenia i odpisy amortyzacyjne dotyczące tego samochodu będą więc stanowiły koszt uzyskania przychodu. Kosztem mogą być również inne wydatki związane z eksploatacją samochodu. Nie ma również potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, ponieważ samochód jest środkiem trwałym w firmie.

• art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• art. 71 ust. 1, art. 72 ust. 1, art. 78 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Justyna Tarantowicz

księgowa

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK