REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób można rozliczyć stratę podatkową

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą zależy, by przynosiła ona jak największe zyski. Czasami jednak, z różnych przyczyn, wygenerowanie dochodu okazuje się niemożliwe. Podatnik ponosi wysokie koszty, a uzyskane przychody okazują się być bardzo niskie. Mówimy wtedy o powstaniu straty podatkowej. Przepisy prawa umożliwiają w takiej sytuacji możliwość jej odliczenia od dochodu uzyskanego w kolejnych latach.

Stosownie do regulacji zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze stratą mamy do czynienia w sytuacji, gdy poniesione koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. Różnica pomiędzy tymi wartościami traktowana jest jako strata podatkowa.

REKLAMA

Nie więcej niż 50 proc.

REKLAMA

Przepisy ustawy dopuszczają możliwość obniżenia dochodu o wysokość poniesionej straty w roku podatkowym w najbliższym kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Oznacza to, iż dochód uzyskany już w kolejnym roku podatkowym może być pomniejszony o stratę z roku poprzedniego. Należy jednak zaznaczyć, iż wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. tej straty. Z regulacji tej wynika, iż strata może być rozliczona w okresie od dwóch do pięciu lat podatkowych.

Przy analizie podatkowego aspektu rozliczania straty podatkowej konieczne jest zwrócenie uwagi, iż podstawowym warunkiem jej rozliczenia jest wystąpienie dochodu w roku podatkowym. Jeśli podatnik nie osiągnie dochodu, nie będzie miał możliwości odliczenia straty.

Nie odlicza się

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny także jest fakt, iż, ustalając dochód stanowiący podstawę opodatkowania, nie należy uwzględniać m.in. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (art. 7 ust. 4). Przy ustalaniu dochodu nie uwzględnia się również strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Decyduje podatnik

Przepisy podatkowe nie wskazują, czy podatnik może odliczać stratę miesięcznie pomniejszając należne zaliczki, czy też dopiero w rozliczeniu rocznym. W praktyce przyjmuje się stanowisko, iż to podatnik ma prawo samodzielnie zdecydować, w którym momencie roku podatkowego odliczy przypadającą do rozliczenia w danym roku stratę podatkową. Teza ta znalazła swoje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z 22 września 2000 r., nr PB3-570-IP-722-86/2000. Zgodnie z jego treścią, po 1 stycznia 1999 r. przepisy ustawy nie regulują w sposób szczególny tej kwestii, zatem decyzję w tym względzie podejmuje sam podatnik. I tak jeżeli dochód uzyskany w pierwszym miesiącu roku podatkowego po roku, w którym poniesiono stratę, pozwala na odliczenie 50 proc. kwoty tej straty, podatnik może podjąć decyzję o odliczeniu straty już w pierwszej zaliczce.

Należy jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji kolejnego odliczenia i tak będzie można dokonać dopiero w następnym roku podatkowym.

Konieczny dochód

REKLAMA

Warunkiem możliwości rozliczenia straty podatkowej jest wystąpienie dochodu, od którego strata będzie odliczona. Jednakże w sytuacji, w której w którymś z następnych lat podatkowych podatnik poniesie kolejną stratę, nie będzie mógł w danym roku odliczyć straty rozliczanej pierwotnie. Prawo to będzie przysługiwało mu w roku kolejnym, pod warunkiem osiągnięcia wtedy dochodu oraz nieprzekroczenia pięcioletniego terminu do rozliczenia straty.

Podatnik utraci natomiast prawo do rozliczenia całości lub części straty w sytuacji, gdy nie rozliczy jej w ciągu czterech pierwszych lat podatkowych, a w piątym (ostatnim możliwym) roku podatkowym poniesie stratę lub osiągnie dochód w wysokości niepozwalającej na odliczenie straty. Podatnik także utraci prawo do rozliczenia straty, jeśli na przykład w ciągu czterech pierwszych lat odliczył jedynie 40 proc., a odliczenie reszty zaplanował na piąty rok. Należy pamiętać, iż w żadnym roku niedopuszczalne jest odliczenie więcej niż 50 proc. straty.

Przepisy art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymieniają przypadki, kiedy poniesione przez podatnika wydatki nie mogą być zaliczane do podatkowym kosztów uzyskania przychodów. Do katalogu wyłączeń zostały zaliczone również straty zaistniałe w majątku podatnika. Zgodnie z powyższą regulacją nie stanowią kosztów uzyskania przychodów:

• straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych,

• straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności,

• straty powstałe w wyniku nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków lub niedoborów,

• straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym,

• straty (koszty) powstałe w wyniku utraty dokonanych przedpłat (zaliczek, zadatków) w związku z niewykonaniem umowy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdy podatnik poniesie stratę np. w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych prawnych, do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć jedynie tę część, która wcześniej nie została wpisana w te koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.

Najczęstsze błędy

Na zakończenie warto zwrócić jeszcze uwagę na najczęstsze błędy podatników popełniane przy rozliczaniu strat. Do najważniejszych zaliczyć można m.in.:

1. Zawyżanie kosztów uzyskania przychodów w szczególności:

• nieprawidłowe ustalanie odpisów amortyzacyjnych,

• zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów nakładów mających związek z działalnością inwestycyjną.

2. Nieprawidłowe odliczanie strat z lat ubiegłych, tj.

• rozliczanie całej straty lub więcej niż 50 proc. straty w jednym roku podatkowym,

• odliczanie straty z działalności gospodarczej od dochodu małżonka.

Należy zaznaczyć, iż na podobnych zasadach stratę mogą rozliczyć podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 9 ust. 3 tejże ustawy powstałą stratę można rozliczyć tylko z dochodem powstałym z tego samego źródła co strata.

Przykład prawidłowego rozliczenia straty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

• Art. 9 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA