REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób można rozliczyć stratę podatkową

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą zależy, by przynosiła ona jak największe zyski. Czasami jednak, z różnych przyczyn, wygenerowanie dochodu okazuje się niemożliwe. Podatnik ponosi wysokie koszty, a uzyskane przychody okazują się być bardzo niskie. Mówimy wtedy o powstaniu straty podatkowej. Przepisy prawa umożliwiają w takiej sytuacji możliwość jej odliczenia od dochodu uzyskanego w kolejnych latach.

Stosownie do regulacji zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze stratą mamy do czynienia w sytuacji, gdy poniesione koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. Różnica pomiędzy tymi wartościami traktowana jest jako strata podatkowa.

REKLAMA

Nie więcej niż 50 proc.

REKLAMA

Przepisy ustawy dopuszczają możliwość obniżenia dochodu o wysokość poniesionej straty w roku podatkowym w najbliższym kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Oznacza to, iż dochód uzyskany już w kolejnym roku podatkowym może być pomniejszony o stratę z roku poprzedniego. Należy jednak zaznaczyć, iż wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. tej straty. Z regulacji tej wynika, iż strata może być rozliczona w okresie od dwóch do pięciu lat podatkowych.

Przy analizie podatkowego aspektu rozliczania straty podatkowej konieczne jest zwrócenie uwagi, iż podstawowym warunkiem jej rozliczenia jest wystąpienie dochodu w roku podatkowym. Jeśli podatnik nie osiągnie dochodu, nie będzie miał możliwości odliczenia straty.

Nie odlicza się

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny także jest fakt, iż, ustalając dochód stanowiący podstawę opodatkowania, nie należy uwzględniać m.in. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (art. 7 ust. 4). Przy ustalaniu dochodu nie uwzględnia się również strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Decyduje podatnik

Przepisy podatkowe nie wskazują, czy podatnik może odliczać stratę miesięcznie pomniejszając należne zaliczki, czy też dopiero w rozliczeniu rocznym. W praktyce przyjmuje się stanowisko, iż to podatnik ma prawo samodzielnie zdecydować, w którym momencie roku podatkowego odliczy przypadającą do rozliczenia w danym roku stratę podatkową. Teza ta znalazła swoje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z 22 września 2000 r., nr PB3-570-IP-722-86/2000. Zgodnie z jego treścią, po 1 stycznia 1999 r. przepisy ustawy nie regulują w sposób szczególny tej kwestii, zatem decyzję w tym względzie podejmuje sam podatnik. I tak jeżeli dochód uzyskany w pierwszym miesiącu roku podatkowego po roku, w którym poniesiono stratę, pozwala na odliczenie 50 proc. kwoty tej straty, podatnik może podjąć decyzję o odliczeniu straty już w pierwszej zaliczce.

Należy jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji kolejnego odliczenia i tak będzie można dokonać dopiero w następnym roku podatkowym.

Konieczny dochód

REKLAMA

Warunkiem możliwości rozliczenia straty podatkowej jest wystąpienie dochodu, od którego strata będzie odliczona. Jednakże w sytuacji, w której w którymś z następnych lat podatkowych podatnik poniesie kolejną stratę, nie będzie mógł w danym roku odliczyć straty rozliczanej pierwotnie. Prawo to będzie przysługiwało mu w roku kolejnym, pod warunkiem osiągnięcia wtedy dochodu oraz nieprzekroczenia pięcioletniego terminu do rozliczenia straty.

Podatnik utraci natomiast prawo do rozliczenia całości lub części straty w sytuacji, gdy nie rozliczy jej w ciągu czterech pierwszych lat podatkowych, a w piątym (ostatnim możliwym) roku podatkowym poniesie stratę lub osiągnie dochód w wysokości niepozwalającej na odliczenie straty. Podatnik także utraci prawo do rozliczenia straty, jeśli na przykład w ciągu czterech pierwszych lat odliczył jedynie 40 proc., a odliczenie reszty zaplanował na piąty rok. Należy pamiętać, iż w żadnym roku niedopuszczalne jest odliczenie więcej niż 50 proc. straty.

Przepisy art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymieniają przypadki, kiedy poniesione przez podatnika wydatki nie mogą być zaliczane do podatkowym kosztów uzyskania przychodów. Do katalogu wyłączeń zostały zaliczone również straty zaistniałe w majątku podatnika. Zgodnie z powyższą regulacją nie stanowią kosztów uzyskania przychodów:

• straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych,

• straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności,

• straty powstałe w wyniku nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków lub niedoborów,

• straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym,

• straty (koszty) powstałe w wyniku utraty dokonanych przedpłat (zaliczek, zadatków) w związku z niewykonaniem umowy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdy podatnik poniesie stratę np. w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych prawnych, do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć jedynie tę część, która wcześniej nie została wpisana w te koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.

Najczęstsze błędy

Na zakończenie warto zwrócić jeszcze uwagę na najczęstsze błędy podatników popełniane przy rozliczaniu strat. Do najważniejszych zaliczyć można m.in.:

1. Zawyżanie kosztów uzyskania przychodów w szczególności:

• nieprawidłowe ustalanie odpisów amortyzacyjnych,

• zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów nakładów mających związek z działalnością inwestycyjną.

2. Nieprawidłowe odliczanie strat z lat ubiegłych, tj.

• rozliczanie całej straty lub więcej niż 50 proc. straty w jednym roku podatkowym,

• odliczanie straty z działalności gospodarczej od dochodu małżonka.

Należy zaznaczyć, iż na podobnych zasadach stratę mogą rozliczyć podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 9 ust. 3 tejże ustawy powstałą stratę można rozliczyć tylko z dochodem powstałym z tego samego źródła co strata.

Przykład prawidłowego rozliczenia straty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

• Art. 9 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA