reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy wybrali 19-proc. jednolitą stawkę, nie mogą korzystać z ulg podatkowych z wyjątkiem możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz odliczenia od podatku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (maksymalnie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki).


Podatek liniowy pozbawia prawa do ulgi na darowizny, internetowej czy odliczeń rehabilitacyjnych. Co ważne nie pozwala również na skorzystanie z ulgi prorodzinnej, która w 2008 roku wyniesie 1173,70 zł na każde dziecko. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie przewidują pomniejszenie o ulgę prorodzinną wyłącznie podatku dochodowego obliczanego na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej, ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Preferencji nie można zatem uwzględnić przy obliczaniu podatku rozliczanego na uproszczonych zasadach, czyli według 19-proc. stawki liniowej, ryczałtem ewidencjonowanym czy w formie karty podatkowej.

Nie znaczy to jednak, że wybór preferencyjnych zasad rozliczeń w każdym przypadku pozbawia rodzinę prawa do skorzystania z odliczenia. Ulgę na dzieci mogą wykorzystać osoby uzyskujące przychody z różnych źródeł. Chodzi o sytuację, w której oprócz dochodów opodatkowanych na zasadach uproszczonych podatnicy uzyskują również dochody podlegające rozliczeniu według skali progresywnej. Niemniej w przypadku osób korzystających z samozatrudnienia, skorzystanie z tej ulgi może okazać się zupełnie niemożliwe.

To kolejny powód, dla którego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście wybór stawki liniowej jest opłacalny. Podatnik z dwójką czy trójką dzieci może korzystając z opodatkowania według skali podatkowej po uwzględnieniu ulgi w ogóle nie zapłacić podatku. W przypadku stawki liniowej podatek zaś zapłacić będzie musiał, bez względu na liczbę dzieci.

W rozliczeniu podatkowym za 2008 rok podatnicy płacący liniowy PIT będą jednak mogli 1 proc. podatku przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wszystko wskazuje na to, że będzie to odbywało się na takich samych zasadach, jak w rozliczeniu za 2007 rok.

W rozliczeniu za 2008 rok, podobnie jak rok wcześniej, podatnik nie będzie samodzielnie dokonywał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, lecz na jego wniosek załączony do zeznania podatkowego PIT-36L (zeznanie składane przez podatników podatku liniowego), wpłaty dokona właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, będzie przekazywał na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama