| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy reklama i promocja są objęte VAT

Kiedy reklama i promocja są objęte VAT

Wszyscy przedsiębiorcy przekazujący towary i usługi na cele reklamy i promocji muszą naliczać VAT, jeśli nie są zwolnieni przedmiotowo lub podmiotowo z tego podatku. Ponadto tego rodzaju działania nie mogą być związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.


Nieodpłatne przekazanie towarów na cele promocji firmy, jeśli nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu VAT, pod warunkiem że podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów. Nie dotyczy to nieodpłatnego przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Czynności te zostały bowiem wyłączone z zakresu opodatkowania VAT. Takie zasady wynikają z przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT).

Opodatkowaniu VAT podlegają tylko te przekazania, których cel jest inny niż związany z prowadzonym przedsiębiorstwem, tj. które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a zatem nie mają wpływu na przyszłe obroty firmy, jej zysk, wizerunek, odbiór przez kontrahentów obecnych lub potencjalnych.

W przypadku nieodpłatnego przekazania przez firmę towarów w celach reklamowych, które wpłynie na wzrost obrotów (ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem jako ponoszone w celu uzyskania przychodu), nie powstanie zobowiązanie w podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Ważne!

Przy przekazaniu towarów na cele reklamy będziemy mieli do czynienia z tą samą stawką VAT, co przy sprzedaży towarów i usług (0, 3, 7, 22 proc.). Podstawą opodatkowania tych czynności będzie cena nabycia towarów lub koszt ich wytworzenia

Odpłatna dostawa towarów w Polsce podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ustawodawca dla celów VAT zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. I tak, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzoną przez niego działalnością, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »