REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inspektor sprawdzi poprawność rozliczeń

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus może sprawdzać prawidłowość rozliczeń przedsiębiorców nie tylko w drodze kontroli podatkowej wykonywanej przez urzędy skarbowe, ale również kontroli skarbowej prowadzonej przez inspektorów kontroli skarbowej.

Kontrola skarbowa jest rodzajem kontroli państwowej. Sprawowana jest w celu ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa, a także zapewnienia skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych. Czynności kontrolne wykonują uprawnieni pracownicy urzędów kontroli skarbowej.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola skarbowa w odróżnieniu od kontroli podatkowej może objąć nie tylko podatników, płatników i inkasentów oraz następców prawnych, ale również osoby trzecie (np. rozwiedzionego małżonka podatnika) ponoszące odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika.

Do zakresu kontroli skarbowej należy, m.in. kontrola rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków, ujawnianie i kontrola niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, a także dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów, kontrola celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi oraz środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych, podlegającymi zwrotowi.

Wszczęcie kontroli

REKLAMA

Zgodnie z zasadą ogólną kontrola skarbowa prowadzona jest zgodnie z planem kontroli, który ustalany jest przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Kontrola skarbowa może być również prowadzona poza planem kontroli w oparciu o uzyskane informacje lub materiały albo przeprowadzone analizy. W przypadku zwykłego trybu postępowania kontrolnego, jego wszczęcie następuje z urzędu w formie postanowienia. Datą wszczęcia postępowania kontrolnego jest dzień doręczenia kontrolowanemu postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego. Czynności kontrolne przeprowadza inspektor wraz z upoważnionymi pracownikami, po okazaniu legitymacji służbowych i znaków identyfikacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ kontroli skarbowej może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową. Jest ona prowadzona na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez organ kontroli skarbowej, natomiast wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Tryb nadzwyczajny

Postępowanie kontrolne, w tym kontrola podatkowa, może być także wszczęte w tzw. trybie wyjątkowym poprzez okazanie legitymacji służbowych i znaków identyfikacyjnych kontrolowanemu lub członkowi zarządu, wspólnikowi, innej osobie upoważnionej do reprezentowania kontrolowanego (jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) albo osobie wyznaczonej w trybie art. 281a Ordynacji podatkowej. Postępowanie w tym trybie może być wszczęte wyłącznie w przypadku, gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli. Ustawa o kontroli skarbowej nie precyzuje, jakie to mogą być okoliczności. Przykładowo można tutaj wskazać wykrycie produkcji wyrobów akcyzowych podlegających szczególnemu nadzorowi podatkowemu poza systemem tego nadzoru, czy też ujawnienie działalności gospodarczej w sytuacji, gdy fakt jej prowadzenia nie został ujawniony przed fiskusem.

JAK TO ZROBIĆ...

Sprawdzanie upoważnienia do kontroli

Problem: W mojej firmie pojawili się kontrolerzy podatkowi i po okazaniu legitymacji rozpoczęli czynności kontrolne. Czy można w taki sposób przystępować do kontroli?

RozwiĄzanie: Przy kontrolach prowadzonych w trybie nadzwyczajnym kontrola podatkowa może być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowych i znaków identyfikacyjnych kontrolowanemu. Jednak nie później niż w terminie trzech dni od dnia wszczęcia kontroli kontrolowanemu należy doręczyć postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podatkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 1, art. 2, art. 12, art. 13 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65 z późn. zm.).

• Art. 281a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA