Błędne zapisy można korygować
REKLAMA
REKLAMA
Podatkowa księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami i według wzoru ustalonego przez ministra finansów. Nie oznacza to jednak, że przy jej prowadzeniu nie mogą zdarzyć się błędy. Dlatego przepisy zawierają odpowiednie do charakteru błędu reguły postępowania, które pozwalają poprawić popełnione przez nas pomyłki.
REKLAMA
Trzy rodzaje błędów
W praktyce można wyróżnić trzy rodzaje takich pomyłek, które wymagają dokonania poprawek w księdze podatkowej:
• błędy zawarte w dowodach księgowych własnych,
• błędy popełniane w dowodach księgowych obcych,
• błędy w zapisach w księdze.
Błędy w dowodach
Proste błędy w dowodach księgowych można poprawiać wyłącznie przez skreślenie niewłaściwie napisanego tekstu lub liczby, w sposób pozwalający odczytać tekst lub liczbę pierwotną, i wpisanie tekstu lub liczby właściwej. Poprawka dokonana w dowodzie księgowym musi być potwierdzona datą i podpisem osoby dokonującej poprawki. Trzeba jednak pamiętać, że zasada ta nie może być stosowana do dowodów księgowych, dla których ustalono odrębnymi przepisami zakaz dokonywania jakichkolwiek poprawek, oraz do dowodów obcych. Dowody obce mogą być poprawione przez wystawienie i przesłanie kontrahentowi dowodu korygującego (noty). Również dowody własne zewnętrzne przesłane uprzednio kontrahentowi mogą być poprawione tylko przez wystawienie noty.
Poprawki w księdze
Stwierdzone błędy w zapisach w księdze poprawia się przez:
• skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki;
• wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus lub kolorem czerwonym.
EWA CIECHANOWSKA
ewa.ciechanowska@infor.pl
Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA