REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki niezapłacenia odroczonego podatku lub podatku rozłożonego na raty

Dziekan-Arasimowicz Agnieszka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który otrzymał decyzję o odroczeniu terminu zapłaty podatku lub też decyzję o rozłożeniu podatku na raty, powinien skrupulatnie przestrzegać terminów wpłat. Dokonanie wpłaty po terminie wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Dokładny termin płatności organ podatkowy określa w sentencji wydawanej decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej lub rozłożeniu podatku albo zaległości podatkowej na raty. Decyzja zawiera również:

REKLAMA

• wysokość raty lub odroczonego podatku,

• kwotę odsetek za zwłokę (w przypadku zaległości podatkowej) i

• wysokość opłaty prolongacyjnej.

W konsekwencji wydania decyzji powstaje nowy termin płatności (art. 49 § 1 Ordynacji podatkowej). W tym nowym terminie powinna nastąpić zapłata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli podatnik w terminie określonym w decyzji:

• nie dokona zapłaty odroczonego podatku lub zaległości wraz z odsetkami lub

• nie zapłaci którejkolwiek z rat, na jakie został rozłożony podatek lub zaległość podatkowa wraz z odsetkami za zwłokę

REKLAMA

- terminem płatności podatku lub zaległości podatkowej objętej odroczeniem lub daną ratą staje się termin określony na zasadach ogólnych, czyli termin określony w art. 47 § 1-3 Ordynacji. Na przykład, w przypadku braku zapłaty odroczonego podatku VAT w terminie wskazanym w decyzji o odroczeniu lub rozłożeniu na raty - terminem płatności staje się pierwotny termin zapłaty, czyli 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.

Innymi słowy - konsekwencją niedotrzymania wyznaczonego decyzją terminu jest powrót do ustawowego terminu płatności, a więc terminu sprzed wydania decyzji o zastosowaniu ulgi w spłacie zobowiązań podatnika (por. wyrok NSA z 16 listopada 2000 r., sygn. akt I S.A./Ka 550/99, niepubl.).

Należy mieć na uwadze, że taki skutek nastąpi również wtedy, gdy podatnik dokona częściowej wpłaty odroczonego podatku lub danej raty. Wtedy zaległością podatkową staje się cała kwota odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, czy też cała kwota raty podatku lub zaległości podatkowej, a nie tylko różnica między kwotą, którą zobowiązany miał uregulować, a kwotą faktycznie zapłaconą. Gdy podatnik opóźni się z wpłatą lub wpłaci tylko jej część, organ podatkowy automatycznie:

• nalicza odsetki za zwłokę od całej kwoty stanowiącej zaległość podatkową,

REKLAMA

• dokonaną wpłatę (należności głównej, odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej) - rozlicza proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę (art. 55 § 2 Ordynacji).

Ponadto w przypadku niedotrzymania terminu płatności rat lub terminu zapłaty odroczonego zobowiązania organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w części dotyczącej tej raty lub odroczonego podatku. Organ podatkowy nie jest zobowiązany do wydawania decyzji w tej sprawie. Zgodnie z art. 259 Ordynacji podatkowej wygaśnięcie takiej decyzji następuje bowiem z mocy prawa. W takiej sytuacji podatnik powinien niezwłocznie wpłacić całą zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę, a nie z opłatą prolongacyjną. Jeśli nie dokona zapłaty, organ podatkowy może wdrożyć egzekucję administracyjną w celu wyegzekwowania należności budżetowych w postaci zajęcia majątku, zajęcia konta bankowego, ustanowienia hipoteki czy też wizyty poborcy skarbowego.

Organ podatkowy może też zastosować sankcje karno-skarbowe w postaci nałożenia grzywny za uporczywe niewpłacanie w terminie podatków, a także wydać decyzję o odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatnika. Należy pamiętać, że wydanie takiej decyzji nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za ciążące na nim podatki - ale rozszerza krąg podmiotów, u których wierzyciel może żądać zaspokojenia.

PRZYKŁAD

1 października 2007 r. organ podatkowy wydał decyzję spółce z o.o., w której rozłożył na 3 raty zapłatę zaległego podatku od towarów i usług za maj 2007 r. w wysokości 3000 zł, określając terminy płatności i wysokość rat w następujący sposób:

Podatnik nie zapłacił w terminie I raty, w związku z czym kwotę należności głównej w wysokości 1000 zł powinien zapłacić niezwłocznie, naliczając odsetki za okres od dnia następującego po pierwotnym terminie płatności, czyli od 26 czerwca, do dnia zapłaty włącznie. Kwota opłaty prolongacyjnej w takiej sytuacji nie podlega wpłacie. Pozostałe dwie raty należy zapłacić w wyznaczonych decyzją ratalną terminach.

• art. 49 § 1 i 2, art. 57 § 1 i 2, art. 67a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 195, poz. 1414

Agnieszka Dziekan-Arasimowicz

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA