reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto może płacić VAT kwartalnie

Kto może płacić VAT kwartalnie

Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia.


Mali podatnicy mają do wyboru dwie metody rozliczeń podatkowych. Jedna to metoda kasowa, druga to możliwość rozliczania VAT w okresach kwartalnych. Przy wyborze pierwszego sposobu obowiązek podatkowy w VAT powstaje dopiero z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Konsekwencją wyboru metody kasowej jest też kasowy sposób obniżania kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Mali podatnicy mogą dokonać obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej faktury lub też zapłacili podatek wynikający z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot zawartych w decyzji naczelnika urzędu celnego, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

Korzystanie z metody kasowej możliwe jest po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Zawiadomienie należy złożyć do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował metodę kasową.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Warto dodać, iż mali podatnicy, którzy nie skorzystali z formy rozliczania metodą kasową, także są uprawnieni do składania deklaracji w terminach kwartalnych. Muszą jednak pamiętać o uprzednim pisemnym dokonaniu zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który po raz pierwszy będą mieli zamiar złożyć deklarację kwartalną.

Możliwa jest także rezygnacja z metody kasowej, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, w czasie których podatnik rozliczał się tą metodą. I w tym przypadku konieczne jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału, w którym stosował tę metodę.

Jeśli chodzi o podatników, którzy rozliczali się kwartalnie, mogą oni zrezygnować z uproszczonej formy rozliczania i ponownie składać deklaracje za okresy miesięczne. Rezygnacja z rozliczania kwartalnego może nastąpić nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów rozliczania kwartalnego oraz także po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do ostatniego dnia kwartału, za który będzie składana ostatnia kwartalna deklaracja podatkowa.

Po przekroczeniu limitów określonych dla małych podatników traci się prawo do rozliczania podatku metodą kasową. Utrata prawa następuje począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym podatnik przekroczył limit, a podatnicy tracą równocześnie prawo do składania deklaracji podatkowej za okresy kwartalne. Utrata tego prawa następuje począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczono limity. Przepis ten stosuje się również do małych podatników, którzy nie wybrali metody kasowej, lecz zdecydowali się na kwartalne rozliczenia VAT.

Ważne!

Do małych podatników zalicza się podmioty, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości w złotych 800 tys. euro

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama