reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak starać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji

Jak starać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji

Podatnik, który nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego w ustawowym terminie, może przed jego upływem zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o jego odroczenie.


Terminowe składanie deklaracji podatkowych należy do podstawowych obowiązków podatników. W praktyce zdarza się jednak, że podatnik nie ma możliwości wywiązania się z tego obowiązku. Może mieć to związek z wystąpieniem sytuacji losowych, tj. kradzież dokumentacji niezbędnej do wypełnienia zeznania i rozliczenia z fiskusem, wyjazd służbowy, choroba. W takiej sytuacji warto skorzystać z instytucji odroczenia terminu złożenia deklaracji podatkowej. Dzięki temu podatnik zyska potrzebny mu czas na sporządzenie zeznania oraz uniknie kar za złożenie deklaracji po terminie.

Trzeba pamiętać, że terminy składania deklaracji podatkowych są terminami materialnymi. W przeciwieństwie do terminów procesowych nie można ich przywrócić. Podatnik może jednak ubiegać się o ich odroczenie. Warto z tej możliwości skorzystać. W przypadku złożenia deklaracji w nowym terminie, podatnik nie poniesie odpowiedzialności karnej skarbowej. Nie będzie także konieczna zapłata odsetek od podatku wynikająca z zapłaty podatku i złożenia zeznania po upływie terminu. Odroczenie terminu może nastąpić wyłącznie na wniosek podatnika. Nie jest ono możliwe z urzędu. Nie zawsze jednak podatnik będzie mógł skorzystać z dobrodziejstw odroczenia terminu złożenia deklaracji. Pierwszym podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, jest złożenie przedmiotowego wniosku jeszcze przed upływem terminu złożenia zeznania podatkowego.

Samo złożenie wniosku o odroczenie terminu złożenia deklaracji nie gwarantuje jednak przychylnego rozpatrzenia prośby przez organ podatkowy. Kolejnym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest jego właściwe uzasadnienie. Zgodnie z art. 48 Ordynacji podatkowej organ podatkowy może odroczyć termin na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Podatnik musi zatem wykazać się dobrą argumentacją przemawiającą za odroczeniem terminu. Definicji ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego próżno szukać w przepisach Ordynacji podatkowej. Są to pojęcia nieostre, a ocena tego, czy podatnik spełnił jedną z powyższych przesłanek, należy do urzędu skarbowego, który podejmuje decyzję w granicach swobodnego uznania. O istnieniu ważnego interesu podatnika rozstrzygają kryteria obiektywne, a zatem nie może o tym decydować subiektywne przeświadczenie podatnika.

Ważny interes podatnika odnosi się przede wszystkim do wyjątkowego położenia, w jakim się znalazł i które zostało spowodowane wystąpieniem okoliczności od niego niezależnych. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku o odroczenie terminu złożenia deklaracji może zatem liczyć podatnik, którego spotkało pewne zdarzenie losowe, tj. pożar lub kradzież skutkująca utratą dokumentacji podatkowej i uniemożliwiająca sporządzenie, a następnie złożenie deklaracji. Takim zdarzeniem może być także choroba podatnika. Należy pamiętać o tym, iż warto właściwie udokumentować powód ubiegania się o odroczenie terminu do złożenia zeznania. W tym celu, np. w przypadku kradzieży, do wniosku można dołączyć kopię potwierdzenia jej zgłoszenia na policji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama