Firmy mogą składać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obecny rok to przełom w rozliczeniach elektronicznych firm. Od 1 stycznia mogą przesyłać kilkadziesiąt rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, w tym VAT-7 i CIT-8. Natomiast od 1 lipca będą mogły przesyłać kolejne, ważne deklaracje, takie jak PIT-11. W założeniach resortu finansów dane, które pracodawcy przekażą do urzędów w zeznaniach PIT-11, mogą posłużyć do rozliczania osób fizycznych przez urzędy. To jednak wymaga jeszcze czasu.
REKLAMA
Aby przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną, firmy powinny spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim muszą posiadać zaświadczenie od naczelnika właściwego urzędu skarbowego umożliwiające przesyłanie e-deklaracji. Wydawane jest ono na druku ZAS-E. Podatnik musi wcześniej złożyć w urzędzie formularz ZAW-E1 o zamiarze składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Po rozpatrzeniu takiego zeznania naczelnik wydaje zaświadczenie. Proces ten trwa średnio 3-4 tygodnie, a więc zanim firma zacznie przesyłać deklaracje drogą elektroniczną, musi pomyśleć o zaświadczeniu.
Do przesyłania e-deklaracji potrzebny jest także kwalifikowany podpis elektroniczny, który jest przypisany do jednej osoby. Nie może więc z niego korzystać inny pracownik. Tak jak nie można bez upoważnienia podpisać ręcznie deklaracji za kogoś, tak nie można e-de- klaracji podpisać czyimś e-podpisem. Firmy przyznają, że jest to dla nich utrudnienie, podobnie jak sam koszt zestawu do e-podpisu. Może one bowiem wynieść ok. 300 zł, w zależności od firmy, która sprzedaje takie kwalifikowane podpisy elektroniczne. E-podpis można kupić od trzech dostawców: Krajowej Izby Rozliczeniowej, Sigillum lub Unizeto Certum.
REKLAMA
Jest jednak i dobra wiadomość, szczególnie dla firm korzystających z usług księgowych lub doradców podatkowych. Firma może bowiem upoważnić pełnomocnika do przesyłania e-dekla-racji w imieniu podatnika. Wystarczy wyznaczyć takiego pełnomocnika. Należy zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego na druku ZAW-E2.
Doradcy podatkowi mają ułatwione zadanie, ponieważ w ich nowych legitymacjach znajduje się już e-pod-pis. Mogą więc przesyłać e-deklaracje w imieniu podatników, którzy ich do tego upoważnili.
Warto także wiedzieć, jakie są sposoby przesyłania deklaracji drogą elektroniczną. Pierwszy to przesłanie interaktywnego formularza deklaracji podatkowej, który można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, w zakładce formularze. Po drugie, e-deklaracje można przesyłać za pomocą aplikacji, które dostarczą producenci oprogramowania. Problem w tym, że nie każdy producent rozbuduje swoje oprogramowanie o moduł do przesyłania e-deklaracji. Jeśli jednak firma korzysta z oprogramowania księgowo-finansowego, warto postarać się, by producent rozbudował program o taki moduł.
Nie wszyscy także wiedzą, że przesłanie e-dekla- racji jest traktowane na równi z przesyłaniem deklaracji drogą tradycyjną, a więc pocztą. Jeśli zatem firma zdecyduje się na wysyłanie zeznań drogą elektroniczną, nie musi już przesyłać deklaracji pocztą. Zaoszczędzi dzięki temu przede wszystkim czas. Podatnik nie musi się też martwić, czy e-deklaracja dotarła do urzędu. W ciągu 24 godzin otrzyma bowiem komunikat potwierdzający odbiór zeznania.
300 zł
Podpis elektroniczny
Koszt zestawu do e-podpisu wynosi około 300 zł, zależnie od firmy, która sprzedaje kwalifikowane podpisy elektroniczne
ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA