REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie muszą wtedy prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku. Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Warto przeanalizować dokładnie tę kwestię.

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej może być płacony przez podatników, którzy prowadzą określony rodzaj działalności gospodarczej. Może to być działalność:

REKLAMA

• usługowa lub wytwórczo-usługowa,

• gastronomiczna,

• w zakresie usług transportowych,

• w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w zakresie wolnych zawodach,

• polegająca na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i usług weterynaryjnych,

• w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi,

• w zakresie usług edukacyjnych, polegających na udzielaniu lekcji na godziny.

REKLAMA

Ponadto ustawa wskazuje także dodatkowe warunki. W niektórych przypadkach działalność może być prowadzona jedynie w formie jednoosobowej. Innym ograniczeniem jest także brak możliwości korzystania przy prowadzeniu działalności z usług osób zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (z wyłączeniem usług specjalistycznych). Należy także zwrócić uwagę, iż ani podatnik, ani jego małżonek nie mogą prowadzić innych rodzajów działalności gospodarczej, z wyjątkiem tych uprawniających do opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie mogą oni także wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

WAŻNA DATA

21 stycznia 2008 r. - do tego dnia należało złożyć wniosek dotyczący wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej

Wymagany wniosek

Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, przed rozpoczęciem działalności.

Podstawą tabela

REKLAMA

Co do zasady, wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą ustala się według stawek miesięcznych określonych w tabeli. Wartości te zależą przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, wielkości miejscowości, w której jest ona prowadzona, a także liczby zatrudnianych osób. Warto jednak dodać, iż maksymalnie mogą to być trzy osoby.

Konieczne jest zwrócenie uwagi, iż co do zasady, stawki podatku przy zastosowaniu karty podatkowej wynikają bezpośrednio z tabeli stanowiącej załącznik do wspomnianej na początku ustawy.

Korzystając z karty podatkowej, podatnicy nie muszą prowadzić żadnych ewidencji na potrzeby podatku. Każdego miesiąca kwota podatku jest taka sama. Wielkość faktycznie uzyskanego dochodu nie ma w zasadzie żadnego znaczenia. Nawet jeśli w trakcie roku podatkowego zdarzą się miesiące gorsze, podatek i tak będzie musiał być odprowadzony w swojej podstawowej stawce. Zastrzec także należy, iż w przypadku zatrudniania przez siebie pracowników, wymagane będzie od nich wypełnianie obowiązków płatników zarówno na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i kwestiach związanych z ZUS.

Decyzja naczelnika

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, zobowiązany jest do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. W przypadku gdy działalność prowadzona jest w formie spółki, w decyzji tej wymienieni powinni zostać wszyscy jej wspólnicy. Może okazać się, iż naczelnik, rozpatrując wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej, stwierdzi brak warunków do jej zastosowania. W takiej sytuacji zobowiązany jest on do wydania decyzji odmownej. Po otrzymaniu takiej decyzji, podatnik będzie zobowiązany płacić:

• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2 omawianej ustawy, albo

• podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Należy pamiętać, iż podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji powinien zostać obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kwota składki, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może jednak przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Ważne terminy

Podatek z tytułu karty podatkowej należy uiszczać bez wezwania w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do 28 grudnia roku podatkowego na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Dodatkowo należy pamiętać, iż po upływie roku podatkowego, w terminie do 31 stycznia podatnik jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację według ustalonego wzoru o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach.

PRZYKŁAD

STAWKA KARTY PODATKOWEJ

W przypadku usług fryzjerskich dla mężczyzn i chłopców w miejscowości o liczbie mieszkańców do 5 tys. przedsiębiorca zatrudniający dwóch pracowników miesięcznie zapłaci 336 zł podatku. Gdyby prowadził on tę samą działalność także zatrudniając dwie osoby w mieście powyżej 50 tys. mieszkańców, stawka jego podatku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wyniosłaby 418 zł miesięcznie.

WARUNKI SKORZYSTANIA Z KARTY PODATKOWEJ

• złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

• zgłoszenie prowadzenia działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

• niekorzystanie z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

• nieprowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

• nieprowadzenie przez małżonka działalności w tym samym zakresie,

• niewytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowych,

• prowadzenie zgłoszonej we wniosku działalności gospodarczej wyłącznie na terytorium Polski.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 23-41 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 114, poz. 930 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA