REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie muszą wtedy prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku. Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Warto przeanalizować dokładnie tę kwestię.

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej może być płacony przez podatników, którzy prowadzą określony rodzaj działalności gospodarczej. Może to być działalność:

REKLAMA

• usługowa lub wytwórczo-usługowa,

• gastronomiczna,

• w zakresie usług transportowych,

• w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w zakresie wolnych zawodach,

• polegająca na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i usług weterynaryjnych,

• w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi,

• w zakresie usług edukacyjnych, polegających na udzielaniu lekcji na godziny.

REKLAMA

Ponadto ustawa wskazuje także dodatkowe warunki. W niektórych przypadkach działalność może być prowadzona jedynie w formie jednoosobowej. Innym ograniczeniem jest także brak możliwości korzystania przy prowadzeniu działalności z usług osób zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (z wyłączeniem usług specjalistycznych). Należy także zwrócić uwagę, iż ani podatnik, ani jego małżonek nie mogą prowadzić innych rodzajów działalności gospodarczej, z wyjątkiem tych uprawniających do opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie mogą oni także wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

WAŻNA DATA

21 stycznia 2008 r. - do tego dnia należało złożyć wniosek dotyczący wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej

Wymagany wniosek

Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, przed rozpoczęciem działalności.

Podstawą tabela

REKLAMA

Co do zasady, wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą ustala się według stawek miesięcznych określonych w tabeli. Wartości te zależą przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, wielkości miejscowości, w której jest ona prowadzona, a także liczby zatrudnianych osób. Warto jednak dodać, iż maksymalnie mogą to być trzy osoby.

Konieczne jest zwrócenie uwagi, iż co do zasady, stawki podatku przy zastosowaniu karty podatkowej wynikają bezpośrednio z tabeli stanowiącej załącznik do wspomnianej na początku ustawy.

Korzystając z karty podatkowej, podatnicy nie muszą prowadzić żadnych ewidencji na potrzeby podatku. Każdego miesiąca kwota podatku jest taka sama. Wielkość faktycznie uzyskanego dochodu nie ma w zasadzie żadnego znaczenia. Nawet jeśli w trakcie roku podatkowego zdarzą się miesiące gorsze, podatek i tak będzie musiał być odprowadzony w swojej podstawowej stawce. Zastrzec także należy, iż w przypadku zatrudniania przez siebie pracowników, wymagane będzie od nich wypełnianie obowiązków płatników zarówno na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i kwestiach związanych z ZUS.

Decyzja naczelnika

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, zobowiązany jest do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. W przypadku gdy działalność prowadzona jest w formie spółki, w decyzji tej wymienieni powinni zostać wszyscy jej wspólnicy. Może okazać się, iż naczelnik, rozpatrując wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej, stwierdzi brak warunków do jej zastosowania. W takiej sytuacji zobowiązany jest on do wydania decyzji odmownej. Po otrzymaniu takiej decyzji, podatnik będzie zobowiązany płacić:

• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2 omawianej ustawy, albo

• podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Należy pamiętać, iż podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji powinien zostać obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kwota składki, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może jednak przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Ważne terminy

Podatek z tytułu karty podatkowej należy uiszczać bez wezwania w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do 28 grudnia roku podatkowego na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Dodatkowo należy pamiętać, iż po upływie roku podatkowego, w terminie do 31 stycznia podatnik jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację według ustalonego wzoru o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach.

PRZYKŁAD

STAWKA KARTY PODATKOWEJ

W przypadku usług fryzjerskich dla mężczyzn i chłopców w miejscowości o liczbie mieszkańców do 5 tys. przedsiębiorca zatrudniający dwóch pracowników miesięcznie zapłaci 336 zł podatku. Gdyby prowadził on tę samą działalność także zatrudniając dwie osoby w mieście powyżej 50 tys. mieszkańców, stawka jego podatku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wyniosłaby 418 zł miesięcznie.

WARUNKI SKORZYSTANIA Z KARTY PODATKOWEJ

• złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

• zgłoszenie prowadzenia działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

• niekorzystanie z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

• nieprowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

• nieprowadzenie przez małżonka działalności w tym samym zakresie,

• niewytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowych,

• prowadzenie zgłoszonej we wniosku działalności gospodarczej wyłącznie na terytorium Polski.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 23-41 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 114, poz. 930 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA