reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć użyczenie ruchomości i nieruchomości

Jak rozliczyć użyczenie ruchomości i nieruchomości

Konsekwencje podatkowe umowy użyczenia dotyczą obu jej stron. Wyjątek stanowi m.in. umowa zawarta między członkami najbliższej rodziny, tzn. wśród osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej.


Umowa użyczenia jest dwustronnym stosunkiem prawnym. Oznacza to, iż konsekwencje jej zawarcia odnoszą się do obu jej stron. Za przychód z użyczenia w całości lub w części nieruchomości uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy tej nieruchomości. Kwestię tę określa precyzyjnie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż przychód podlegający opodatkowaniu powstaje także u osoby przekazującej nieruchomość.

Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy pracodawców użyczających mieszkania swoim pracownikom. W tym przypadku użyczenie traktowane jest jako nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika. Podlega więc opodatkowaniu w oparciu o zasady dotyczące opodatkowania przychodu ze stosunku pracy.

Niekonieczne jest też opodatkowanie przychodu wynikającego z użyczenia nieruchomości dokonanego między osobami pozostającymi w związkach rodzinnych. Co do zasady, osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz korzystająca nieodpłatnie z nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, jeśli zawarła umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to więc użyczenia dokonanego np. między małżonkami. Odnosi się także do zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy oraz teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Warto zaznaczyć, iż przychód do opodatkowania nie wystąpi także u właściciela nieruchomości, jeżeli używa jej na potrzeby własne lub członków rodziny.

Tak jak w przypadku użyczenia nieruchomości, skutkiem bezpłatnego użytkowania w prowadzonej działalności gospodarczej ruchomości, np. samochodu, będzie powstanie u przedsiębiorcy przychodu z tej działalności. Zaznaczyć tylko warto, iż przychód ten powstaje niezależnie od tego, czy użyczającym jest również przedsiębiorca czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Zgodnie z treścią art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT, przychód ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnieniu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Podobnie jak w przypadku nieruchomości, użyczenie ruchomości nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu u przedsiębiorcy, jeżeli umowa użyczenia została zawarta z osobą zaliczoną do I i II grupy podatkowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama