Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy
REKLAMA
REKLAMA
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która zdecydowała się na wybór podatku liniowego jak i ustalanego według skali podatkowej, ma do dyspozycji trzy warianty płacenia zaliczek na podatek, o ile kontynuuje prowadzenie działalności, albo dwa - gdy tę działalność dopiero rozpocznie w 2008 roku.
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na podstawie art. 27 (czyli z tabeli podatkowej) oraz art. 30 c (podatek w stałej wysokości 19 proc.) są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Podobnie podatnicy CIT.
Co do zasady podatnicy są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody z działalności przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (czyli kwotę wolną w wysokości 3088,70 zł), zaś zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu. Zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Osoby, które wybrały podatek w stałej wysokości 19 proc. i nie korzystają z uproszczonych form płacenia zaliczek, pierwszą zaliczkę płacą za miesiąc, w którym uzyskają jakikolwiek dochód.
REKLAMA
Podatnicy mogą też wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 3013,40 zł.
Zasady dotyczące opłacania zaliczek w uproszczonej formie nie mają zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy. Natomiast podatnicy uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, będący małymi podatnikami oraz rozpoczynający działalność gospodarczą, mogą wpłacać zaliczki kwartalne także gdy rozliczają się z podatku według skali tabeli podatkowej.
Wysokość zaliczek za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku podatkowego ustala się zgodnie z zasadą, że obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, a więc w 2008 r. 3 088,70 zł. Natomiast u podatników, którzy zdecydowali się na podatek w stałej wysokości 19 proc. zaliczki kwartalne ustala się od pierwszego kwartału, w którym pojawił się dochód, niezależnie od jego wysokości.
Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie o wyborze zaliczek kwartalnych składają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności. Muszą to uczynić nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.
JAK TO ZROBIĆ...
Wybieramy kwartalny sposób płacenia zaliczek
PROBLEM: Zamierzam w marcu rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i opłacać zaliczki kwartalnie. Kiedy i kogo muszę zawiadomić o tym zamiarze?
ROZWIĄZANIE: Mali podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, składają do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowne zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Złożone zawiadomienie dotyczy także lat następnych, chyba że podatnik zrezygnuje z takiej formy wpłacania zaliczek.
EDYTA DOBROWOLSKA
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA