REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana umowy wymaga rozliczenia z fiskusem

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy spółki skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. O rozliczeniu z fiskusem trzeba także pamiętać w wypadku zmiany zawartej umowy.

Zawarcie umowy spółki wiąże się nie tylko z koniecznością dopełnienia formalności związanych z rejestracją i organizacją powstającej spółki, ale również z obowiązkiem zapłaty podatku. Zawarcie umowy spółki jest bowiem czynnością cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek rozliczenia z fiskusem dotyczy zarówno spółki cywilnej jak i wszystkich spółek prawa handlowego, tj. osobowych (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna). Zasady opodatkowania uregulowane zostały w ustawie z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opodatkowaniu podlega nie tylko zawarcie umowy spółki, ale również jej zmiana. Ustawa precyzyjnie określa w art. 1 ust. 3, co należy rozumieć przez zmianę umowy spółki. Chodzi tu przede wszystkim o zmiany skutkujące zwiększeniem majątku spółki albo podwyższeniem kapitału zakładowego, w tym wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, przekształcenie, podział lub łączenie spółek. Oprócz tego: dopłaty, pożyczki udzielone spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, czy też oddanie spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (w przypadku spółki osobowej). Za zmianę umowy spółki podlegającą PCC uważa się również przeniesienie na terytorium Polski rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej siedziby.

REKLAMA

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy (lub podjęcia uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego spółki kapitałowej). W przypadku spółki cywilnej obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach - na spółce. Termin na złożenie deklaracji (PCC-3) i zapłacenie podatku wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. W praktyce będzie to dotyczyło jedynie spółek cywilnych i jawnych, które nie muszą być zawierane w formie aktu notarialnego. W pozostałych przypadkach to notariusz - który sporządza akt notarialny spółki - jak płatnik podatku obliczy, pobierze i odprowadzi podatek. Stawka podatku wynosi 0,5 proc.

W przypadku zawarcia umowy podstawę opodatkowania stanowi wartość wniesionych wkładów albo wartość kapitału zakładowego. Przy zmianach umowy podstawę opodatkowania należy ustalać według zasad szczególnych określonych w art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy. Warto pamiętać, że obowiązujące przepisy umożliwiają pomniejszenie podstawy opodatkowania m.in. o taksę notarialną, opłatę sądową czy też opłatę za ogłoszenie o wpisie do rejestru (art. 6 ust. 9).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: ZAWARCIE UMOWY SPÓŁKI CYWILNEJ

Pan Jan wraz z przyjacielem zawarł umowę spółki cywilnej w celu wspólnego prowadzenia zakładu rzemieślniczego. Czynność ta podlega opodatkowaniu PCC. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wniesionych przez wspólników wkładów do majątku spółki. W tym wypadku wkład wynosił 60 tys. zł. Ponieważ stawka podatku wynosi 0,5 proc., na wspólnikach ciąży obowiązek zapłaty PCC w wysokości 300 zł. Wspólnik dokonujący zapłaty składa w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 wraz z załącznikiem PCC-3A (informacja o pozostałych podatnikach).

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA