reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Linki reklamowe z podatkiem

Linki reklamowe z podatkiem

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie.


Najpopularniejszym sposobem zarabiania na kliknięciach w reklamy zamieszczone na stronach internetowych jest uczestnictwo w programie Google AdSense. Odkąd Google włączył do programu partnerskiego (PPC - Paid Per Click) obsługę stron polskojęzycznych, zarabianie na linkach stworzyło potencjalną możliwość opodatkowania tego typu działalności.

Uczestnik programu za jedno kliknięcie otrzymuje przeważnie kilka groszy, ale najczęściej odwiedzane serwisy potrafią w ciągu jednego miesiąca generować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dochodu. Google, po przekroczeniu kwoty 100 dolarów w miesiącu, zgromadzone środki z tytułu reklam kontekstowych wypłaca uczestnikowi w ciągu 30 dni w formie czeku lub przelewu.

Klasyfikacja tego typu działalności i związany z tym sposób opodatkowania wielokrotnie były przedmiotem indywidualnych zapytań podatników. Odpowiedzi naczelników urzędów skarbowych nie kwalifikowały jej jednak jednoznaczne. W praktyce jest więc tak, że przychód z tej samej działalności dla różnych podatników może być opodatkowany w różny sposób.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim (postanowienie nr 1412/PD/415-38/06) zaliczył uczestnictwo w programie AdSense do umowy mającej charakter zbliżony do umowy najmu. Organ uznał, że za wynajęcie powierzchni reklamowej na prywatnej stronie internetowej podatnik otrzymuje w zamian określoną w umowie opłatę (czynsz).

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnikom uzyskującym przychody ze źródła najem-dzierżawa przysługuje możliwość wyboru formy opodatkowania, tj. zasad ogólnych lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

Takiej interpretacji nie zaakceptował jednak naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach. Powołując się na przepisy kodeksu cywilnego (postanowienie nr PD1A/415-39/06), nie uznał części strony internetowej za rzecz materialną. Naczelnik stwierdził jednocześnie, że uczestnika AdSense z firmą Google nie wiąże przecież pisemna umowa najmu, a zatem nie istnieje przychód w formie czynszu.

Zdarza się, że zarabianie na klikaniu fiskus traktuje jako przesłankę prowadzenia działalności gospodarczej. Taką interpretację przyjął naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie (postanowienie nr US/3-PDP/4150-5/06). Uznał, że przychody te należy rozliczać jako osiągane przez osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i opodatkowaną według zasad określonych przepisami dla źródła przychodu, jakim jest działalność gospodarcza.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama