Każda kontrola podatkowa kiedyś się kończy
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzona w firmie kontrola podatkowa powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu, dającym podstawę do wszczęcia czynności kontrolnych. Co prawda można przedłużyć termin zakończenia kontroli wskazany w upoważnieniu, jednak o każdym takim przypadku kontrolujący musi zawiadomić kontrolowanego, podając przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli i wskazując nowy termin jej zakończenia. Zasada ta dotyczy również kontrolującego, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych.
REKLAMA
Może się jednak zdarzyć, że organ podatkowy będzie zwlekał z zakończeniem kontroli lub nie dotrzyma terminów wskazanych w upoważnieniu. W takiej sytuacji kontrolowany może ponaglić organ, składając odpowiednie pismo do organu podatkowego wyższego stopnia. Jeśli organ ten uzna ponaglenie podatnika za uzasadnione, wyznaczy dodatkowy termin załatwienia kontroli. Zarządzi też wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia kontroli w terminie, a w razie potrzeby podejmie środki zapobiegające naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości.
Przebieg kontroli inspektor dokumentuje w protokole. Dokument ten zawiera m.in. takie dane jak wskazanie kontrolowanego, osób kontrolujących, określenie przedmiotu i zakresu kontroli, określenie miejsca i czasu przeprowadzenia kontroli, opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów, pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień. Mogą w nim być zawarte również ustalenia dotyczące badania ksiąg co do ich rzetelności i wadliwości. W tym przypadku nie sporządza się odrębnego protokołu badania ksiąg.
Protokół jest sporządzany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden kontrolujący doręcza kontrolowanemu.
JAK TO ZROBIĆ...
Zgłaszamy zastrzeżenia do protokołu pokontrolnego
PROBLEM: Fiskus przeprowadził w mojej firmie kontrolę. Na zakończenie został sporządzony protokół. Nie zgadzam się jednak z jego ustaleniami. Co mogę zrobić?
ROZWIĄZANIE: Podatnik może nie zgodzić się z protokołem. W takiej sytuacji może w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe. Kontrolujący w takim przypadku ma obowiązek rozpatrzyć zastrzeżenia podatnika i w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania zawiadomić kontrolowanego o sposobie ich załatwienia oraz wskazać na możliwość skorygowania deklaracji.
ANNA WOJDA
anna.wojda@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA