| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

Zaliczki na podatki dochodowe za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego płacone są w innym terminie i ustalane w odmienny sposób. Ponieważ zbliża się 20 grudnia, będący terminem zapłaty tych zaliczek, warto przypomnieć sobie, jak ustalić wysokość tej zaliczki.


Podatnicy podatku dochodowego płacą zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego.

Podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, są zobowiązani do zapłaty do 20 grudnia zaliczki na podatek w podwójnej wysokości zaliczki za listopad (art. 25 ust. 1a updop i art. 44 ust. 6 updof). Zatem zaliczkę za grudzień 2007 r. należy zapłacić do 20 grudnia br., czyli w terminie wpłaty zaliczki za listopad i w wysokości zaliczki za listopad.

WAŻNE!

Zaliczka za grudzień 2007 r. musi być zapłacona łącznie z zaliczką za listopad do 20 grudnia br., czyli w terminie wpłaty zaliczki za listopad i w wysokości zaliczki za listopad.

Warto także pamiętać, że opłacenie zaliczki za grudzień w wysokości zaliczki należnej za listopad oznacza, że nie ma obowiązku wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy 20 stycznia.

Wpłacający zaliczki na podatek w sposób uproszczony uiszczają zaliczki co miesiąc, a za grudzień - w wysokości zaliczki za listopad do 20 grudnia. Przypomnijmy, że podatnicy tacy płacą zaliczki w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu nie wykazali podatku należnego, to przy ustalaniu zaliczki należy brać pod uwagę zeznanie złożone w roku poprzedzającym poprzedni rok podatkowy (zatem jeżeli w zeznaniu za 2006 r. nie wykazano dochodu, zaliczkę ustala się na podstawie zeznania za 2005 r.).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o., której rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, w 2007 r. wpłaca zaliczki w uproszczonej formie. Podstawą ustalenia zaliczki będzie zeznanie roczne złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a więc 2006 r., w którym zostało złożone zeznanie za 2005 r. Podstawę ustalenia dla spółki wysokości zaliczek stanowi dochód wykazany za 2005 r. W tym przypadku dochód wyniósł 1 200 000 zł.

Ponieważ zaliczką jest 1/12 kwoty stanowiącej iloczyn stawki podatku obowiązującej w roku podatkowym, w którym wpłacana jest zaliczka, i kwoty będącej ilorazem kwoty podatku należnego wynikającego z tego zeznania oraz stawki podatku obowiązującej w roku podatkowym, za który składane jest zeznanie, wyliczenie wygląda następująco:

1 200 000 zł - dochód osiągnięty w 2005 r.

19% - stawka podatku w 2005 r.

19% - stawka podatku obowiązująca w roku, za który składane jest zeznanie,

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK