reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak zmniejszyć wysokość podwójnej zaliczki w grudniu

Jak zmniejszyć wysokość podwójnej zaliczki w grudniu

Przedsiębiorcy do 20 grudnia muszą wpłacić podwójną zaliczkę podatkową. Warto już w listopadzie zaplanować takie wydatki firmowe, które pozwolą obniżyć należne zobowiązania podatkowe.

 

Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Takie zasady wpłacania należnych zaliczek przewidują przepisy podatkowe.

Jednak trzeba wiedzieć, że z chwilą powstania zobowiązania podatkowego za dany rok podatkowy nie może już powstać zobowiązanie w zaliczkach na ten podatek. Nie przekreśla to możliwości orzekania o odsetkach od niezapłaconych w terminie zaliczek - wyjaśnił NSA w wyroku z 5 lipca 2004 r. (sygn. akt FSK 176/04; niepublikowany).

Skoro w grudniu przedsiębiorca musi wpłacić podwójną zaliczkę na podatek, naturalną rzeczą jest dążenie do jej zmniejszenia. Najlepszym na to sposobem będą listopadowe zakupy.

Zaliczkę na podatek dochodowy można obniżyć poprzez zwiększenie kosztów podatkowych lub przez zmniejszenie - ewentualnie przez odroczenie w czasie momentu osiągnięcia - przychodu. Aby zwiększyć koszty podatkowe w danym okresie, podatnik powinien ponieść wydatki, które można powiązać z przychodami danego miesiąca (listopada). Do takich wydatków można zaliczyć inwestycje na zakup rzeczy niebędących towarami ani środkami trwałymi, np. wyposażenie biurowe, wydatki na szkolenia pracowników, wydatki związane z funkcjonowaniem jednostki.

Jak wspominałam, listopadowe zakupy - podobnie, jak każde inne dokonywane w ciągu roku podatkowego - powinny być związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeżeli jednostkowa wartość nabywanych towarów, będących środkami trwałymi, nie przekracza 3,5 tys. zł, przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć wydatki w całości w ciężar kosztów listopada, pod warunkiem przyjęcia tych środków trwałych do używania jeszcze w listopadzie. Zaliczenie w koszty nastąpi w formie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Przy zakupach innych niż środki trwałe trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów w formie uproszczonej mogą zaliczyć w koszty listopada jedynie wydatki udokumentowane fakturą lub innym dokumentem, który został wystawiony z listopadową datą.

Listopad to najlepszy okres na wymianę starego komputera, wyposażenia biura czy też kupno nowych samochodów lub wyposażenie w zimowe opony aut już w przedsiębiorstwie wykorzystywanych. Przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane mogą zainwestować w nowe narzędzia czy sprzęt budowlany.

Można także rozważyć przeprowadzenie kampanii reklamowej, marketingowej czy wizerunkowej firmy. Jest to dodatkowo uzasadnione zbliżającym się okresem świąt Bożego Narodzenia, w którym konsumenci chętniej niż zazwyczaj dokonują zakupów.

Podatnicy PIT i CIT muszą do 20 grudnia wpłacić zaliczkę na podatek

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

(EM)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama