REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki podatkowe spoczywają na firmach powiązanych rodzinnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
KT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przepisach zawartych w ustawach o podatkach dochodowych, które dotyczą przedsiębiorstw powiązanych, mowa jest również o powiązaniach rodzinnych?


Tak. Takie regulacje znajdują się w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o CIT), a także w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o PIT). W obu ustawach mowa jest o powiązaniach, w wyniku których między przedsiębiorcami zostają ustalone lub narzucone warunki różniące się od tych, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty. W rezultacie mogą nie być wykazywane dochody albo wykazywane w niższej wysokości od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby takie powiązania nie istniały. W tej sytuacji dochody podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Chodzi o następujące powiązania:

REKLAMA

REKLAMA

- podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski (zwany dalej podmiotem krajowym) bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo

- osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej (podmiotem zagranicznym) bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo

- te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.


Regulacje te zawarte są w art. 11 ust. 1 ustawy o CIT oraz w art. 25 ust. 1 ustawy o PIT. Przepisy te stosuje się odpowiednio, gdy podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów. Wynika to z art. 11 ust. 4 ustawy o CIT oraz z art. 25 ust. 4 ustawy o PIT. Wspomniane przepisy stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym, gdyż tak stanowi art. 11 ust. 5 ustawy o CIT oraz art. 25 ust. 5 ustawy o PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czy obowiązujące przepisy przewidują nałożenie na firmy powiązane rodzinnie określonych obowiązków?


Firmy powiązane rodzinnie powinny sporządzać specjalną dokumentację podatkową zawieranych między sobą transakcji. Obowiązek ten dotyczy tych transakcji, w wyniku których łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym przekracza równowartość: 100 tys. euro, gdy wartość operacji nie przekroczy 20 proc. kapitału zakładowego (akcyjnego) albo 30 tys. euro w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych, albo 50 tys. euro w pozostałych przypadkach. Te trzy warunki wymieniono w art. 9a ustawy o CIT. Z kolei w art. 25a ustawy o PIT wspomina się o dwóch ostatnich warunkach.


Czy ustawy o podatkach dochodowych określają, co powinna zawierać wspomniana dokumentacja transakcji zawieranych między firmami powiązanymi rodzinnie?


Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w unormowaniach art. 9a ust. 1 ustawy o CIT i art. 25a ust. 1 ustawy o PIT. Otóż taka dokumentacja powinna określać funkcje spełniane przez podmioty uczestniczące w transakcji, z uwzględnieniem użytych przez nie aktywów i podejmowanego ryzyka, wszystkie przewidywane koszty związane z daną operacją oraz formy i terminy zapłaty, a także metody i sposoby kalkulacji zysków oraz ceny przedmiotu transakcji. Na tym nie koniec. W dokumentacji trzeba określić strategię gospodarczą i inne działania w jej ramach - gdy będą miały wpływ na wartość przeprowadzonej operacji oraz inne czynniki, jeżeli uwzględnione zostały przy finalizowaniu danej transakcji. Wreszcie dokumentacja ma również uwzględniać oczekiwane przez firmę, mającą obowiązek sporządzania dokumentacji, korzyści związane z uzyskaniem świadczeń o charakterze niematerialnym - w przypadku gdy uwzględniono je w umowie.


Dlaczego ustawowe przepisy wymagają od powiązanych ze sobą przedsiębiorstw, w tym rodzinnie, sporządzania tak szczegółowych dokumentacji dla zawieranych między nimi transakcji?


Jak już wspomnieliśmy, w obu ustawach o podatkach dochodowych mowa jest o tym, że wykorzystując powiązania, firmy mogą nie wykazywać dochodów albo wykazywać je w niższej wysokości od tej, jakiej należałoby oczekiwać, gdyby takie powiązania nie istniały. Krótko mówiąc, powiązania między firmami mogą być wykorzystywane do przerzucania dochodów i unikania opodatkowania. Administracja skarbowa chce temu przeciwdziałać. A sprawdzanie transakcji zawieranych między firmami powiązanymi, w tym rodzinnie, ułatwia m.in. dokładna dokumentacja, którą przedsiębiorstwa te mają obowiązek sporządzać.


Czy w przepisach przewidziano inne obowiązki związane z dokumentacją transakcji dokonywanych między firmami powiązanymi, w tym rodzinnie?

REKLAMA


Tak. Firmy mające obowiązek sporządzania dokumentacji powinny przedstawić ją na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Przedsiębiorcy muszą to zrobić w terminie siedmiu dni. Przewidują to regulacje art. 9a ust. 4 ustawy o CIT i art. 25a ust. 4 ustawy o PIT. Dodajmy, że firmy powinny przestrzegać przepisów związanych z obowiązkami dotyczącymi dokumentacji. W przeciwnym razie mogą ponieść konsekwencje przewidziane w art. 30d ustawy o PIT oraz w art. 19 ust. 4 ustawy o CIT. Otóż jeśli organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi dochód z transakcji między firmami powiązanymi w wysokości wyższej od zadeklarowanej (lub stratę w wysokości niższej), natomiast nie zostanie dostarczona dokumentacja, to różnica między zadeklarowanym a oszacowanym dochodem będzie opodatkowana według 50-procentowej stawki. To duża dolegliwość. Dla porównania przypomnijmy, że normalnie dochody przedsiębiorców podlegających ustawie o PIT podlegają progresywnej skali ze stawkami 19, 30 i 40 proc. lub jednolitej 19-proc. stawce. Ustawa o CIT przewiduje natomiast stawkę w wysokości 19 proc.


Warto podkreślić, że w ustawowych przepisach wymieniono metody, jakie mogą stosować pracownicy administracji skarbowej określający dochody firm powiązanych dokonujących transakcji, w wyniku których wykazują zaniżone dochody. Otóż w przypadku tego rodzaju transakcji pomiędzy firmami powiązanymi dochody określa się, w drodze oszacowania, stosując następujące metody: porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży, rozsądnej marży (koszt plus). Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie którejś z wymienionych metod, to można zastosować metody zysku transakcyjnego. Regulacje odnośnie tej kwestii zostały zawarte w art. 11 ust. 2 ustawy o CIT oraz w art. 25 ust. 2 ustawy o PIT.


Czy moglibyśmy doradzić przedsiębiorcom z firm powiązanych rodzinnie, jakie najważniejsze dane powinna zawierać sporządzona przez nich dla celów podatkowych dokumentacja zawieranych między nimi transakcji?


Przede wszystkim w takiej dokumentacji trzeba uwzględnić dane dotyczące wszystkich firm powiązanych rodzinnie, które uczestniczą w dokonywanej transakcji. Należy zatem przedstawić ich działalność, powiązania rodzinne, ich organizację itp.

Istotne jest również zaprezentowanie w dokumentacji funkcji, jakie w dokonywanych transakcjach spełniają poszczególne przedsiębiorstwa. Warto w takim przypadku uwzględnić m.in. spożytkowane aktywa (w tym wartości niematerialne i prawne). Dobrze jest ponadto zaprezentować ryzyko oraz odpowiedzialność ponoszoną przez firmy powiązane rodzinnie, które biorą udział w transakcji.


Szczególną uwagę warto poświęcić podziałowi ryzyka gospodarczego i odpowiedzialności firm dokonujących transakcji. Mogą to być np. ryzyka kursowe, związane za starzeniem się zapasów czy utratą mienia nieobjętego ubezpieczeniem. W niektórych przypadkach należy podać informacje dotyczące analogicznych transakcji zawartych z podmiotami niepowiązanymi. Na tym nie koniec. Warto bowiem zaprezentować spodziewane korzyści związane z opisywaną operacją. Chodzi w tym przypadku zarówno o korzyści bezpośrednie, jak i pośrednie. Warto zwrócić uwagę na to, żeby w dokumentacji określić koszty transakcji. Należy również podać zasady, formy i terminu zapłaty. One to bowiem mają wpływ na cenę.


Oprócz tego trzeba zadbać o przedstawienie w dokumentacji reguł związanych z kalkulowaniem zysków. Dzięki temu można wykazać, jak dana firma powiązana rodzinnie określa dochód z konkretnej transakcji. W działalności gospodarczej nie każda transakcja musi bezpośrednio przynieść zysk. W dokumentacji trzeba jednak wykazać zasadność jej przeprowadzenia, a także spodziewane korzyści, jakie może ona przynieść.

(KT)


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 25, 25a, 30d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

- Art. 9a, 11, 19 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Andrzej Dębiec, partner, szef działu podatkowego Kancelarii Lovells

 
 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA