reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Od kilku lat prowadzę działalność opodatkowaną kartą podatkową. Na jesieni chciałbym zatrudnić uczniów ze szkół zawodowych w celu nauki zawodu. Czy zatrudnione przeze mnie w tym celu osoby, wśród których są zarówno osoby niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, powinienem wliczać do liczby pracowników? Czy spowoduje to podwyższenie wysokości stawki karty podatkowej?


RADA

 


W przypadku zatrudnienia przez Pana uczniów, w tym pełnoletnich, w celu praktycznej nauki zawodu, nie powinien ich Pan wliczać do liczby pracowników oraz brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości podatku opłacanego w formie karty podatkowej. W rozporządzeniu w sprawie praktycznej nauki zawodu nie określono granic wiekowych uczniów, którzy mogą taką naukę odbywać.


UZASADNIENIE


Podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowują je na zasadach ogólnych. Mogą jednak złożyć pisemny wniosek o zastosowanie uproszczonych form opodatkowania, w tym karty podatkowej.


Przy wyborze tej metody opodatkowania obliczanie należnego podatku odbywa się bez ustalania podstawy opodatkowania. Jego wysokość jest natomiast uzależniona od:

l rodzaju wykonywanej działalności,

l jej rozmiarów,

l liczby mieszkańców w miejscowości, w której działalność jest prowadzona,

l liczby zatrudnionych pracowników.


Z pytania wynika, że prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, zamierza Pan zatrudnić młode osoby, wśród których są również osoby pełnoletnie, w celu nauki zawodu.


Aby stwierdzić, czy uczniów tych powinno się wliczać do liczby zatrudnionych pracowników, należy się odwołać do art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z jego treścią przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego do liczby pracowników nie wlicza się:


osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy - w okresie nauki zawodu lub przyuczania oraz nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu; na równi z osobami zatrudnionymi w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych.


Ponieważ w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym nie określono, kto dokładnie może odbywać praktyki w celu nauki zawodu, to należy stosować przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu. Z treści § 2 tego rozporządzenia wynika, że ma ono zastosowanie do:

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama