REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy profity uzyskane z tytułu udziału w spółce cichej należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej

Małgorzata Rymarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chciałabym zainwestować posiadane środki w rozwój już funkcjonującego przedsiębiorstwa. Zamierzam to uczynić na podstawie umowy spółki cichej. Sama nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy zyski z tego przedsięwzięcia w postaci procentowo określonego udziału w dodatnim wyniku finansowym będą traktowane tak jak przychody z działalności gospodarczej?


RADA

REKLAMA


Nie, otrzymywanych przez Panią zysków nie można uznać za przychody z działalności gospodarczej, bowiem zawarcie umowy spółki cichej nie czyni z inwestora przedsiębiorcy. Należy przyjąć, że uzyskane kwoty będą w tym wypadku przychodami z tzw. innych źródeł. Opisany kontrakt jako rzadko stosowany, jest jednak wysoce ryzykowny pod względem podatkowym.


UZASADNIENIE


Odpowiedź na Pani pytanie należy rozpocząć od przybliżenia specyfiki spółki cichej.

REKLAMA


Spółka cicha jest w pełni dopuszczalną formą inwestowania w cudze przedsiębiorstwo, mimo że obecnie posiada jedynie status umowy nienazwanej. Spółkę cichą można zdefiniować jako stosunek prawny pomiędzy dwiema stronami, z których jedna, zwana wspólnikiem cichym, uczestniczy wkładem w działalności gospodarczej prowadzonej we własnym imieniu i na własny rachunek przez przedsiębiorcę. Podstawowe świadczenie przedsiębiorcy polega na wypłacie wspólnikowi cichemu stosownej części zysku z tejże działalności. Na ogół inwestor partycypuje także w stratach, jednak udział ten nie jest elementem konstytutywnym umowy.

REKLAMA


Istnienia wspólnika cichego nie ujawnia się na zewnątrz, tzn. wobec kontrahentów przedsiębiorcy, co tłumaczy nazwę spółki. Spółka cicha nie tworzy własnego majątku, nie powstaje też majątek wspólny stron umowy. Wkład wspólnika cichego, którym może być każde dobro zbywalne o charakterze majątkowym, w tym także określona suma pieniędzy, wchodzi bezpośrednio do majątku przedsiębiorcy, który nadal prowadzi przedsiębiorstwo we własnym imieniu, lecz już na wspólny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W doktrynie można się spotkać z różnymi koncepcjami dotyczącymi określenia źródła przychodów, z którego pochodzą otrzymywane przez inwestora zyski. Według pierwszej z nich spółka cicha jest odmianą spółki cywilnej o charakterze wyłącznie wewnętrznym, a profity pochodzące z jej funkcjonowania powinny być rozliczane w oparciu o treść art. 8 ust. 1 updof. Przepis ten stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W ten sam sposób rozlicza się też koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów podatkowych, straty i ewentualne ulgi podatkowe (art. 8 ust. 2 updof). Przyjęcie powyższego założenia musi skłaniać do poszukiwania źródła przychodów tożsamego dla wspólnika cichego i przedsiębiorcy. Takie wspólne źródło, w postaci działalności gospodarczej, mogłoby istnieć tylko wówczas, gdyby obie strony kontraktu były przedsiębiorcami, a spółka cicha została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zazwyczaj jednak wspólnik cichy nie posiada przymiotu przedsiębiorcy ani w sensie formalnym (brak rejestracji w stosownej ewidencji), ani materialnym (zawarcie i wykonywanie umowy spółki cichej nie odpowiada definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 updof). Z powyższych względów przedstawiony pogląd należy odrzucić.


Wiele zastrzeżeń budzi również pomysł potraktowania profitów uzyskiwanych przez wspólnika cichego tytułem udziału w zyskach przedsiębiorcy jako przychodów z kapitałów pieniężnych. Istnienie pewnych podobieństw nie ma bowiem żadnego znaczenia wobec faktu, że przepis art. 17 ust. 1 updof zawiera zamknięty katalog przychodów z kapitałów pieniężnych, a jego uzupełnianie drogą analogii jest niedopuszczalne.


W takiej sytuacji należy przyjąć, że wpływy finansowe, jakie umowa spółki cichej przyniesie inwestorowi w przyszłości, powinny być zaliczane do przychodów z innych źródeł. Przychody takie wykazuje się w zeznaniu rocznym, łącząc z pozostałymi przychodami i opodatkowuje według skali. Na przedsiębiorcy ciąży w tym wypadku obowiązek sporządzenia do końca lutego następnego roku podatkowego informacji PIT-8C i przesłania jej wspólnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania wspólnika cichego.


Należy dodać, że roszczenie wspólnika cichego o wypłatę umówionej części zysku staje się obciążeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy i jako takie stanowi koszt podatkowy.


l art. 3511 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U z 2007 r. Nr 82, poz. 557

art. 351 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U z 2007 r. Nr 82, poz. 557

l art. 5a pkt 6, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 17 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658


Małgorzata Rymarz

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA