Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy profity uzyskane z tytułu udziału w spółce cichej należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej

Małgorzata Rymarz
inforCMS
Chciałabym zainwestować posiadane środki w rozwój już funkcjonującego przedsiębiorstwa. Zamierzam to uczynić na podstawie umowy spółki cichej. Sama nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy zyski z tego przedsięwzięcia w postaci procentowo określonego udziału w dodatnim wyniku finansowym będą traktowane tak jak przychody z działalności gospodarczej?


RADA


Nie, otrzymywanych przez Panią zysków nie można uznać za przychody z działalności gospodarczej, bowiem zawarcie umowy spółki cichej nie czyni z inwestora przedsiębiorcy. Należy przyjąć, że uzyskane kwoty będą w tym wypadku przychodami z tzw. innych źródeł. Opisany kontrakt jako rzadko stosowany, jest jednak wysoce ryzykowny pod względem podatkowym.


UZASADNIENIE


Odpowiedź na Pani pytanie należy rozpocząć od przybliżenia specyfiki spółki cichej.


Spółka cicha jest w pełni dopuszczalną formą inwestowania w cudze przedsiębiorstwo, mimo że obecnie posiada jedynie status umowy nienazwanej. Spółkę cichą można zdefiniować jako stosunek prawny pomiędzy dwiema stronami, z których jedna, zwana wspólnikiem cichym, uczestniczy wkładem w działalności gospodarczej prowadzonej we własnym imieniu i na własny rachunek przez przedsiębiorcę. Podstawowe świadczenie przedsiębiorcy polega na wypłacie wspólnikowi cichemu stosownej części zysku z tejże działalności. Na ogół inwestor partycypuje także w stratach, jednak udział ten nie jest elementem konstytutywnym umowy.


Istnienia wspólnika cichego nie ujawnia się na zewnątrz, tzn. wobec kontrahentów przedsiębiorcy, co tłumaczy nazwę spółki. Spółka cicha nie tworzy własnego majątku, nie powstaje też majątek wspólny stron umowy. Wkład wspólnika cichego, którym może być każde dobro zbywalne o charakterze majątkowym, w tym także określona suma pieniędzy, wchodzi bezpośrednio do majątku przedsiębiorcy, który nadal prowadzi przedsiębiorstwo we własnym imieniu, lecz już na wspólny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W doktrynie można się spotkać z różnymi koncepcjami dotyczącymi określenia źródła przychodów, z którego pochodzą otrzymywane przez inwestora zyski. Według pierwszej z nich spółka cicha jest odmianą spółki cywilnej o charakterze wyłącznie wewnętrznym, a profity pochodzące z jej funkcjonowania powinny być rozliczane w oparciu o treść art. 8 ust. 1 updof. Przepis ten stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W ten sam sposób rozlicza się też koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów podatkowych, straty i ewentualne ulgi podatkowe (art. 8 ust. 2 updof). Przyjęcie powyższego założenia musi skłaniać do poszukiwania źródła przychodów tożsamego dla wspólnika cichego i przedsiębiorcy. Takie wspólne źródło, w postaci działalności gospodarczej, mogłoby istnieć tylko wówczas, gdyby obie strony kontraktu były przedsiębiorcami, a spółka cicha została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zazwyczaj jednak wspólnik cichy nie posiada przymiotu przedsiębiorcy ani w sensie formalnym (brak rejestracji w stosownej ewidencji), ani materialnym (zawarcie i wykonywanie umowy spółki cichej nie odpowiada definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 updof). Z powyższych względów przedstawiony pogląd należy odrzucić.


Wiele zastrzeżeń budzi również pomysł potraktowania profitów uzyskiwanych przez wspólnika cichego tytułem udziału w zyskach przedsiębiorcy jako przychodów z kapitałów pieniężnych. Istnienie pewnych podobieństw nie ma bowiem żadnego znaczenia wobec faktu, że przepis art. 17 ust. 1 updof zawiera zamknięty katalog przychodów z kapitałów pieniężnych, a jego uzupełnianie drogą analogii jest niedopuszczalne.


W takiej sytuacji należy przyjąć, że wpływy finansowe, jakie umowa spółki cichej przyniesie inwestorowi w przyszłości, powinny być zaliczane do przychodów z innych źródeł. Przychody takie wykazuje się w zeznaniu rocznym, łącząc z pozostałymi przychodami i opodatkowuje według skali. Na przedsiębiorcy ciąży w tym wypadku obowiązek sporządzenia do końca lutego następnego roku podatkowego informacji PIT-8C i przesłania jej wspólnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania wspólnika cichego.


Należy dodać, że roszczenie wspólnika cichego o wypłatę umówionej części zysku staje się obciążeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy i jako takie stanowi koszt podatkowy.


l art. 3511 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U z 2007 r. Nr 82, poz. 557

art. 351 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U z 2007 r. Nr 82, poz. 557

l art. 5a pkt 6, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 17 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658


Małgorzata Rymarz

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Sztuczna inteligencja pomoże w marketingu?

  71 proc. dyrektorów marketingu ma problem z realizacją swoich strategii w ramach obniżonych budżetów. To powoduje, że muszą poszukiwać nowych możliwości, aby przy funduszach, jakimi dysponują, mogli spełniać założone plany

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.

  Konsumenci surowo oceniają jakość obsługi klienta. Jest coraz gorzej

  Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu. 

  Ile Polacy planują wydać na prezent na Dzień Dziecka?

  Dzień Dziecka. Niemal co czwarty ankietowany zamierza przeznaczyć od 50 do 100 zł na prezent dla jednej osoby z okazji Dnia Dziecka. Z kolei 15% uczestników sondażu chce na ten cel wydać od 100 do 150 zł. Natomiast 12% nie będzie w ogóle obchodzić tego święta. 

  Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

  Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

  Jak podróżować autem ze zwierzętami?

  Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

  Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników

  Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza.

  Telezakupy 2.0 z użyciem internetu

  Gdy połączyć to, co internauci kochają najbardziej, czyli wideo i zakupy, otrzymamy przepis na sprzedażowy sukces. 

  Prawdziwy Lider

  W dobie nieustających wyzwań, to właśnie umiejętności przywódcze naszych liderów są najsilniej wystawione na próbę. Każdy kryzys stanowi egzamin ich siły oraz magnetyzmu. Beata Drzazga – przedsiębiorca wizjoner, konsultant biznesowy i prelegent na konferencjach związanych z przywództwem i biznesem, opowiada czy urodzony lider to mit czy rzeczywistość.

  W Polsce jest obecnie około setki start-upów, których działalność jest bezpośrednio związana ze sztuczną inteligencją

  – Sztuczna inteligencja i cleantech to w tej chwili dwie kluczowe branże, które są w centrum zainteresowania funduszy venture capital i do nich będą płynąć w nadchodzącym czasie największe środki – ocenia prezes zarządu Orlen VC Marek Garniewski. Statystyki pokazują, że rodzime start-upy dobrze sobie radzą w obu tych branżach.

  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy.