REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura korygująca pozwoli naprawić błąd

KT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który sprzedawał np. usługi z nieprawidłową stawką VAT, powinien poprawić swój błąd, wystawiając fakturę korygującą.


REKLAMA

Przedsiębiorcom sprzedającym towary lub usługi zdarzają się błędy w rozliczaniu VAT. Nieprawidłowości te mogą przybierać różną postać. W praktyce bywa np. tak, że przedsiębiorca zakwalifikuje sprzedaż świadczonych przez siebie usług jako zwolnioną z opodatkowania VAT. Po pewnym czasie jednak okazuje się, że taka sprzedaż powinna być objęta stawką VAT w wysokości 22 proc. W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek poprawić swój błąd, wystawiając fakturę korygującą.


Gdzie szukać przepisów


Sposób rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczności ich wystawienia. Przed dokonaniem takich rozliczeń przedsiębiorca powinien zapoznać się z przepisami rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.).


Kiedy faktura korygująca

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zgodnie z par. 17 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się m.in. wtedy, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepis ten dotyczy zatem opisanej na wstępie sytuacji przedstawiającej błąd popełniony przez przedsiębiorcę. Jeżeli podatnik ten już wie zarówno o popełnionej nieprawidłowości, jak i o konieczności wystawienia w związku z tym faktury korygującej, to następnie powinien upewnić się, co powinien zawierać taki dokument.


Jakie dane są konieczne


Otóż według par. 17 ust. 2 rozporządzenia, faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

- numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, w tym m.in. nazwę usług objętych podwyżką ceny;

- kwotę podwyższenia ceny bez podatku;

- kwotę podwyższenia podatku należnego.


O tym, jakie dane powinna zawierać faktura korygująca wystawiana w przypadku wspomnianych już pomyłek, mowa jest w par. 17 ust. 3 rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że na fakturze korygującej musi znaleźć się m.in. numer kolejny oraz data jej wystawienia; imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; kwoty podane w omyłkowej wysokości, a także kwoty w wysokości prawidłowej.


Czy możliwa faktura zbiorcza

REKLAMA


W praktyce mogą jednak pojawić się problemy, gdy sprzedaż z błędną stawką dokonywana była przez wiele miesięcy, na przykład od stycznia 2006 r. do maja 2007 r. Mianowicie część podatników ma wątpliwości, czy w przypadku błędnego zastosowania stawki VAT można w takiej sytuacji wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą - w naszym przykładzie dotyczącą okresu styczeń 2006 r. - maj 2007 r. Przedstawimy najważniejsze zasady postępowania w takim przypadku. Otóż z uwagi na fakt, że sprzedaż była dokonywana w ciągu kilku miesięcy, to podatnik może wystawić jedną zbiorczą fakturę dla odbiorcy, w bieżącym miesiącu. Powinien do niej dołączyć wykaz faktur, do których wystawiono fakturę korygującą. Na fakturze korygującej oraz na załączniku do faktury należy zamieścić dane wymagane we wspomnianym par. 17 rozporządzenia. Trzeba też skorygować rejestry sprzedaży za poszczególne miesiące, w których nastąpiła sprzedaż z zaniżoną stawką podatku VAT.


Warto podkreślić, że taki sposób postępowania organy podatkowe uznają za właściwy. Świadczą o tym wyjaśnienia Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, nr PUS.II 443/63/06/MR, z 11 października 2006 r. Podkreślono w nich m.in., że wystawienie w związku z popełnieniem pomyłki w stawce podatku jednej zbiorczej faktury korygującej wraz z załącznikiem z danymi, o których mowa w par. 17 rozporządzenia, jest prawidłowe. Za właściwe uznano również sporządzenie korekt deklaracji do każdego z miesięcy objętych fakturą korygowaną, a także skorygowanie rejestru sprzedaży za poszczególne miesiące, w których nastąpiła sprzedaż z zaniżoną stawką VAT.


KT

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA