| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości?


RADA


W związku z planowaną przerwą w prowadzonej przez Pana działalności, trwającą dłużej niż 10 dni, ma Pan obowiązek zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego najpóźniej w dniu rozpoczęcia tej przerwy oraz w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia. Wysokość płaconego w formie karty podatkowej podatku będzie podlegała zmniejszeniu w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Szczegóły w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE


Stosowanie przez podatników przerw w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej rodzi wiele wątpliwości.


W przypadku podatników, którzy tak jak Pan prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, tego rodzaju działanie nie powinno stwarzać większych problemów. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewidziano bowiem zarówno możliwość zawieszania prowadzonej działalności, jak i skutki takiego zawieszenia.


Podatnicy, którzy planują przerwę w działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni mają obowiązek poinformowania o tym fakcie naczelnika swojego urzędu skarbowego. Powinni to uczynić najpóźniej w dniu rozpoczęcia tej przerwy. Podatnicy mają również obowiązek zawiadomienia naczelnika swojego urzędu skarbowego o zakończeniu trwającej przerwy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia.


Warto podkreślić, że jeżeli przerwa w prowadzeniu działalności zostałaby spowodowana chorobą, podatnik ma obowiązek zawiadomienia naczelnika swojego urzędu skarbowego o okresie przerwy wynikającym ze zwolnienia lekarskiego w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.


Przykład

Pan Jan Kowalski z powodu urlopu planuje przerwę w świadczeniu usług, które są opodatkowane kartą podatkową. Przerwa ma trwać od 10 do 25 lipca br. W związku z powyższym pan Jan Kowalski powinien poinformować naczelnika swojego urzędu skarbowego o planowanej przerwie najpóźniej 10 lipca, tj. w dniu jej rozpoczęcia, oraz o jej zakończeniu, najpóźniej 24 lipca, tj. w dniu poprzedzającym jej zakończenie.


W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzonej działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Taka możliwość wynika z brzmienia art. 34 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w którym zapisano, że:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK