Jak i kiedy podatnik bierny staje się podatnikiem czynnym
REKLAMA
REKLAMA
Gdy jednak utracą prawo do zwolnienia albo z niego zrezygnują, stają się podatnikami czynnymi. Muszą wówczas rozliczać się z fiskusem i z podatku dochodowego, i z podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
Czynności podlegające podatkowi od towarów i usług objęte są taksą fiskalną w określonej wysokości. Podstawowa stawka to 22 proc. podstawy opodatkowania, którą jest wartość sprzedaży. Jednak niektóre czynności objęte są albo stawką niższą, albo w ogóle zwolnione z podatku (zwolnienie przedmiotowe).
W ramach zwolnienia podmiotowego zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro (aktualnie jest to 39,7 tys. zł). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Podatnicy mogą dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.
Podatnicy mogą też utracić prawo do zwolnienia podmiotowego. Stanie się to wtedy, gdy wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku przekroczy kwotę równowartości 10 tys. euro lub odpowiednio niższą gdy podatnik rozpoczął wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w trakcie roku. Zwolnienie traci wówczas moc w momencie przekroczenia kwoty niższej, ustalonej w proporcji do czasu, który zostanie do końca roku.
Wówczas obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia kwoty limitu, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
Spis z natury
REKLAMA
Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty limitu oraz przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu z natury, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.
Przepisy dotyczące prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wedle powyższych zasad stosuje się również do podatników, którzy rezygnują z przysługującego im zwolnienia podmiotowego pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.
Podmiotowe zwolnienie z podatku
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
EDYTA DOBROWOLSKA
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA