reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Obowiązkowa deklaracja CIT-2

Obowiązkowa deklaracja CIT-2

Spółka rozpoczęła działalność we wrześniu 2006 r. i pierwszy rok podatkowy zakończy 31 grudnia 2007 r. W związku z tym spółka stosuje stare przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie od marca spółka de facto nie osiąga dochodu i dlatego zaprzestała składania deklaracji CIT-2. Czy spółka może złożyć zawiadomienie o braku dochodu i nie składać również zeznania rocznego?


Spółka błędnie nie składa miesięcznych deklaracji CIT-2. Bez względu na fakt uzyskiwania dochodu czy osiągnięcia straty jest też obowiązana do złożenia zeznania rocznego CIT-8.


Z uwagi na rozpoczęcie roku podatkowego w drugiej połowie 2006 r. i jego zakończenie dopiero z końcem 2007 r. spółka stosuje ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Oznacza to m.in. konieczność składania deklaracji miesięcznych CIT-2. Ustawa (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.) stanowi, że z obowiązku składania deklaracji zwolnieni mogą być tacy podatnicy, którzy zaprzestali działalności i jednocześnie zawiadomili o tym właściwego naczelnika, składając oświadczenie w formie pisemnej. Oświadczenie to można złożyć w każdym czasie i jest ono skuteczne począwszy od dnia wniesienia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie obowiązek składania deklaracji pojawia się ponownie. Fakt nieuzyskiwania dochodów nie ma w omawianej sprawie żadnego znaczenia. Składaniu podlegają bowiem także tzw. deklaracje zerowe. Spółka błędnie więc przyjęła, że nie ma obowiązku składania deklaracji CIT-2. Może jednak złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o zaprzestaniu działalności, jeśli podejmie taką decyzję. Po złożeniu oświadczenia może nie składać deklaracji od dnia złożenia takiego zawiadomienia. Tak czy inaczej spółka będzie zmuszona złożyć zaległe deklaracje miesięczne.


Jednocześnie przepisy nie przewidują w Państwa sytuacji możliwości rezygnacji lub zwolnienia podatnika ze złożenia zeznania rocznego CIT-8. Oznacza to, iż spółka będzie zmuszona złożyć stosowne zeznanie.


Marcin Gawlik


Podstawa prawna:

- art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.,

- art. 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 1589).

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama