REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, opłacając z tego tytułu ryczałt według stawki 5,5%.Czy mogę założyć taką samą działalność gospodarczą (tj. usługi ogólnobudowlane) i również opodatkować je ryczałtem ewidencjonowanym? Czy urząd skarbowy tego nie zakwestionuje, twierdząc, że była to „ucieczka” przed 19-proc. podatkiem dochodowym? Czy będzie miało znaczenie, że nasze usługi będziemy wykonywać na rzecz tego samego klienta?


RADA

REKLAMA

 


Rozpoczynając działalność gospodarczą, ma Pani prawo wybrać ryczałt ewidencjonowany jako formę jej opodatkowania, niezależnie od faktu prowadzenia przez Pani męża działalności gospodarczej w takim samym zakresie i opodatkowywania jej również ryczałtem ewidencjonowanym. Świadczenie przez Państwa usług na rzecz tego samego klienta może być jednak przyczyną zmiany kwalifikacji tych usług, a tym samym stawki ryczałtu, jeśli będzie to Państwa jedyny kontrahent.


UZASADNIENIE


Ustawodawca w przepisach regulujących opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym wymienił kilka sytuacji wyłączających prawo wyboru tej formy opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W przypadku małżonków opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie jest możliwe w odniesieniu do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


Wyłączenie to wynika wprost z art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

REKLAMA


Z pytania wynika jednak, że zamierza Pani rozpocząć odrębną działalność gospodarczą. Chce Pani świadczyć usługi ogólnobudowlane. Będzie Pani zatem prowadzić swoją działalność, której zakres pokrywa się z działalnością prowadzoną przez Pani małżonka opodatkowującego ją ryczałtem ewidencjonowanym. Nie ma więc tutaj zastosowania żaden z powyższych przypadków wyłączenia prawa do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.


Oznacza to, że spełniając wszystkie warunki uprawniające do wyboru tej formy opodatkowania, ma Pani prawo opodatkować swoją działalność ryczałtem ewidencjonowanym - niezależnie od faktu prowadzenia takiej działalności przez Pani małżonka w tym samym zakresie i opodatkowywania jej również w formie ryczałtu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Samo prowadzenie działalności przez męża opodatkowującego ją ryczałtem ewidencjonowanym nie stanowi przeszkody do wyboru tej formy opodatkowania przez żonę rozpoczynającą działalność gospodarczą, nawet jeżeli zakres działalności obojga małżonków będzie identyczny.


Prawo to potwierdzają również organy podatkowe. Przykładem jest tu pismo Urzędu Skarbowego w Ciechanowie z 18 marca 2004 r. nr US/3-PDM/413-7/04. Organ podatkowy odpowiadał na pytanie podatnika o możliwość wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania w sytuacji, gdy małżonek prowadzi taką samą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W odpowiedzi czytamy:


Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pani rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych opodatkowaną w formie ryczałtu. Załącznik nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie wyklucza możliwości opodatkowania usług transportowych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto fakt, iż Pani mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, również nie stoi na przeszkodzie w wyborze omawianej formy opodatkowania. Reasumując, w aktualnym stanie prawnym może Pani opodatkować przedmiotową działalność gospodarczą podatkiem zryczałtowanym przy zachowaniu wyżej omówionych zasad dotyczących wyboru formy opodatkowania.


Pismo to zachowuje swoją aktualność również w stanie prawnym obowiązującym w 2007 r., gdyż powołane w nim przepisy nie uległy zmianie.

REKLAMA


Dlatego sam fakt rozpoczęcia przez Panią działalności w tym samym zakresie co mąż i opodatkowania jej również ryczałtem ewidencjonowanym nie może być podstawą do zakwestionowania przez organ podatkowy wyboru tej formy opodatkowania, jeśli nie zajdą inne okoliczności dające organowi podatkowemu podstawę do takiego działania.


W Państwa przypadku istnieje jednak inne niebezpieczeństwo. Z dodatkowej informacji przekazanej przez Panią wynika, że zarówno mąż, jak i Pani będziecie świadczyć usługi na rzecz jednego klienta. Jeśli jest to Państwa jedyny klient, to narażają się Państwo na zmianę kwalifikacji świadczonych przez Państwa usług, a tym samym stawki ryczałtu.


W tej sprawie jednoznacznie wypowiedział się m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w piśmie z 30 stycznia 2006 r. nr US.28.III/415-5/05. Organ podatkowy odpowiadał na pytanie podatnika o prawidłowość zastosowania ryczałtu jako formy opodatkowania oraz zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 5,5% w przypadku świadczenia usług w zakresie robót ogólnobudowlanych na rzecz jednego podmiotu gospodarczego. Organ podatkowy zajął w tej kwestii następujące stanowisko:


W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) cytowanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyłączone są usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pozycja 18 powołanego załącznika nr 2 wymienia grupę 74.5, tj. usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwanie personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyłączeniem usług pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2).


Jednakże z powyższego załącznika wynika również, iż usługi zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 45.45.Z (wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych) - nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem. Tak więc świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 45.45.Z na rzecz kilku podmiotów gospodarczych, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) powyższej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.


Natomiast w przypadku świadczenia przez Pana przedmiotowych usług na rzecz tylko jednego podmiotu gospodarczego zmianie ulegnie klasyfikacja działalności zgodnie z powołaną wyżej Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, gdyż zgodnie z zasadami metodycznymi każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.


A zatem w rozpatrywanej sprawie usługi świadczone przez Pana na rzecz wyłącznie jednego podmiotu należy zaklasyfikować do grupy 74.50.2 i zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkować stawką 17%.


Identyczne stanowisko w kwestii zmiany kwalifikacji świadczonych usług w przypadku wykonywania ich na rzecz jednego podmiotu zajął Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 8 listopada 2005 r. nr RO-XV/415/PDOF-488/158/US/05.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Świadczenie usług w zakresie robót budowlanych podlega opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%, jeśli są one świadczone na rzecz kilku podmiotów. Świadczenie tych usług na rzecz tylko jednego podmiotu może skutkować zmianą kwalifikacji, a tym samym - stawki ryczałtu.


Aby uniknąć takich działań organu podatkowego i związanej z tym konieczności zapłaty ryczałtu według wyższej stawki, powinni Państwo postarać się o co najmniej jeszcze jednego klienta, a najlepiej kilku, nawet bardzo „małych”. Wówczas nie będzie żadnej podstawy do dokonania zmiany kwalifikacji rodzajowej prowadzonej przez Państwa działalności w opisany wyżej sposób.


l art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz pkt 5, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) oraz pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz pkt 5, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) oraz pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz pkt 5, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) oraz pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA