REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, opłacając z tego tytułu ryczałt według stawki 5,5%.Czy mogę założyć taką samą działalność gospodarczą (tj. usługi ogólnobudowlane) i również opodatkować je ryczałtem ewidencjonowanym? Czy urząd skarbowy tego nie zakwestionuje, twierdząc, że była to „ucieczka” przed 19-proc. podatkiem dochodowym? Czy będzie miało znaczenie, że nasze usługi będziemy wykonywać na rzecz tego samego klienta?


RADA

REKLAMA

 


Rozpoczynając działalność gospodarczą, ma Pani prawo wybrać ryczałt ewidencjonowany jako formę jej opodatkowania, niezależnie od faktu prowadzenia przez Pani męża działalności gospodarczej w takim samym zakresie i opodatkowywania jej również ryczałtem ewidencjonowanym. Świadczenie przez Państwa usług na rzecz tego samego klienta może być jednak przyczyną zmiany kwalifikacji tych usług, a tym samym stawki ryczałtu, jeśli będzie to Państwa jedyny kontrahent.


UZASADNIENIE


Ustawodawca w przepisach regulujących opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym wymienił kilka sytuacji wyłączających prawo wyboru tej formy opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W przypadku małżonków opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie jest możliwe w odniesieniu do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


Wyłączenie to wynika wprost z art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

REKLAMA


Z pytania wynika jednak, że zamierza Pani rozpocząć odrębną działalność gospodarczą. Chce Pani świadczyć usługi ogólnobudowlane. Będzie Pani zatem prowadzić swoją działalność, której zakres pokrywa się z działalnością prowadzoną przez Pani małżonka opodatkowującego ją ryczałtem ewidencjonowanym. Nie ma więc tutaj zastosowania żaden z powyższych przypadków wyłączenia prawa do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.


Oznacza to, że spełniając wszystkie warunki uprawniające do wyboru tej formy opodatkowania, ma Pani prawo opodatkować swoją działalność ryczałtem ewidencjonowanym - niezależnie od faktu prowadzenia takiej działalności przez Pani małżonka w tym samym zakresie i opodatkowywania jej również w formie ryczałtu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Samo prowadzenie działalności przez męża opodatkowującego ją ryczałtem ewidencjonowanym nie stanowi przeszkody do wyboru tej formy opodatkowania przez żonę rozpoczynającą działalność gospodarczą, nawet jeżeli zakres działalności obojga małżonków będzie identyczny.


Prawo to potwierdzają również organy podatkowe. Przykładem jest tu pismo Urzędu Skarbowego w Ciechanowie z 18 marca 2004 r. nr US/3-PDM/413-7/04. Organ podatkowy odpowiadał na pytanie podatnika o możliwość wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania w sytuacji, gdy małżonek prowadzi taką samą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W odpowiedzi czytamy:


Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pani rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych opodatkowaną w formie ryczałtu. Załącznik nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie wyklucza możliwości opodatkowania usług transportowych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto fakt, iż Pani mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, również nie stoi na przeszkodzie w wyborze omawianej formy opodatkowania. Reasumując, w aktualnym stanie prawnym może Pani opodatkować przedmiotową działalność gospodarczą podatkiem zryczałtowanym przy zachowaniu wyżej omówionych zasad dotyczących wyboru formy opodatkowania.


Pismo to zachowuje swoją aktualność również w stanie prawnym obowiązującym w 2007 r., gdyż powołane w nim przepisy nie uległy zmianie.

REKLAMA


Dlatego sam fakt rozpoczęcia przez Panią działalności w tym samym zakresie co mąż i opodatkowania jej również ryczałtem ewidencjonowanym nie może być podstawą do zakwestionowania przez organ podatkowy wyboru tej formy opodatkowania, jeśli nie zajdą inne okoliczności dające organowi podatkowemu podstawę do takiego działania.


W Państwa przypadku istnieje jednak inne niebezpieczeństwo. Z dodatkowej informacji przekazanej przez Panią wynika, że zarówno mąż, jak i Pani będziecie świadczyć usługi na rzecz jednego klienta. Jeśli jest to Państwa jedyny klient, to narażają się Państwo na zmianę kwalifikacji świadczonych przez Państwa usług, a tym samym stawki ryczałtu.


W tej sprawie jednoznacznie wypowiedział się m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w piśmie z 30 stycznia 2006 r. nr US.28.III/415-5/05. Organ podatkowy odpowiadał na pytanie podatnika o prawidłowość zastosowania ryczałtu jako formy opodatkowania oraz zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 5,5% w przypadku świadczenia usług w zakresie robót ogólnobudowlanych na rzecz jednego podmiotu gospodarczego. Organ podatkowy zajął w tej kwestii następujące stanowisko:


W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) cytowanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyłączone są usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pozycja 18 powołanego załącznika nr 2 wymienia grupę 74.5, tj. usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwanie personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyłączeniem usług pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2).


Jednakże z powyższego załącznika wynika również, iż usługi zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 45.45.Z (wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych) - nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem. Tak więc świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 45.45.Z na rzecz kilku podmiotów gospodarczych, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) powyższej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.


Natomiast w przypadku świadczenia przez Pana przedmiotowych usług na rzecz tylko jednego podmiotu gospodarczego zmianie ulegnie klasyfikacja działalności zgodnie z powołaną wyżej Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, gdyż zgodnie z zasadami metodycznymi każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.


A zatem w rozpatrywanej sprawie usługi świadczone przez Pana na rzecz wyłącznie jednego podmiotu należy zaklasyfikować do grupy 74.50.2 i zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkować stawką 17%.


Identyczne stanowisko w kwestii zmiany kwalifikacji świadczonych usług w przypadku wykonywania ich na rzecz jednego podmiotu zajął Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 8 listopada 2005 r. nr RO-XV/415/PDOF-488/158/US/05.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Świadczenie usług w zakresie robót budowlanych podlega opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%, jeśli są one świadczone na rzecz kilku podmiotów. Świadczenie tych usług na rzecz tylko jednego podmiotu może skutkować zmianą kwalifikacji, a tym samym - stawki ryczałtu.


Aby uniknąć takich działań organu podatkowego i związanej z tym konieczności zapłaty ryczałtu według wyższej stawki, powinni Państwo postarać się o co najmniej jeszcze jednego klienta, a najlepiej kilku, nawet bardzo „małych”. Wówczas nie będzie żadnej podstawy do dokonania zmiany kwalifikacji rodzajowej prowadzonej przez Państwa działalności w opisany wyżej sposób.


l art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz pkt 5, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) oraz pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz pkt 5, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) oraz pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz pkt 5, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) oraz pkt 4 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA