Jak rozliczyć wydanie odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy
REKLAMA
rada
REKLAMA
Tak, wydatki te są kosztem dla firmy. Zleceniobiorca nie musi uznać otrzymanych środków ochrony za przychód i opodatkować podatkiem dochodowym. Może bowiem skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 11 updof. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
REKLAMA
W przeszłości - w ramach redukcji kosztów pracowniczych - często dochodziło w firmach do sytuacji zlecania niektórych prac na podstawie umowy zlecenia osobom niebędącym pracownikami. Przyczyną była chęć uniknięcia przez pracodawcę ponoszenia wydatków wymaganych przez Kodeks pracy i przepisy BHP w zakresie odpowiednich warunków pracy. W celu przeciwdziałania temu zjawisku Kodeks pracy (art. 304 § 1) rozszerzył obowiązki pracodawcy, np. związane z ochroną zdrowia i życia, na inne osoby niż tylko pracownicy:
Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
REKLAMA
W przypadku zlecenia prac, np. na podstawie umowy zlecenia, przepis ten nakazuje ponieść takie same nakłady na zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jakie stawia umowa o pracę. Dodatkowo artykuł 3044 Kodeksu pracy zobowiązuje przedsiębiorcę do przydzielenia niezbędnej odzieży roboczej i środków ochrony osobistej osobom wykonującym krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których ich własna odzież może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na bezpieczeństwo wykonywanych prac lub czynności.
Przywołany art. 207 § 2 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W dalszej części tego przepisu podanych jest kilka przykładowych obowiązków pracodawcy. Powinien on np. organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, czy też zapewnić przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Są to nakłady wymagane przez przepisy. Dlatego dostarczenie zleceniobiorcy środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników w środowisku pracy, jest kosztem pracodawcy. Podobnie jest w przypadku np. przekazania zleceniobiorcy środków ochrony indywidualnej lub odzieży i obuwia roboczego wymaganych przez prawo pracy lub przepisy BHP.
W odniesieniu do zleceniobiorców możliwe jest stosowanie przez nich zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof:
Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Na tej podstawie zleceniobiorcy nie muszą więc zapłacić podatku dochodowego z tytułu uzyskania od zleceniodawcy korzyści, np. w postaci obuwia ochronnego. Trudno tu zresztą mówić o korzyściach, gdyż w toku realizacji zlecenia odzież ochronna, rękawice, kombinezony mogą uleć całkowitemu zużyciu.
l art. 207 § 2, art. 304 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615
l art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
Piotr Domański
konsultant dużej spółki akcyjnej
REKLAMA
REKLAMA