REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

REKLAMA

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące.


Obowiązują już znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie wydawania wiążących interpretacji podatkowych. Zgodnie z nimi od 1 lipca 2007 r. odpowiedziami na wnioski podatników zajmuje się minister finansów, a nie jak dotychczas naczelnicy urzędów skarbowych. Warto jednak pamiętać, że wnioski o interpretację złożone lub wysłane do urzędu pocztą do 30 czerwca 2007 r. włącznie będą rozpatrywane na starych zasadach. Minister będzie udzielał odpowiedzi na podania złożone począwszy od 1 lipca 2007 r.

REKLAMA


Upoważnienie dla izb


Minister finansów będzie wydawał interpretacje podatkowe tylko formalnie. W praktyce bowiem będą zajmować się tym upoważnieni do tego czterej dyrektorzy izb skarbowych: bydgoskiej, katowickiej, poznańskiej i warszawskiej.


Właściwość miejscowa organów upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych została ustalona w następujący sposób:

- dla osób fizycznych - według miejsca zamieszkania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dla osób prawnych - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze,

- dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub innych dokumentów ewidencyjnych,

- dla podatkowych grup kapitałowych - według adresu siedziby spółki reprezentującej taką grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu.

REKLAMA


Każda z czterech izb skarbowych ma również określony terytorialnie zasięg działania. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy jest właściwy do wydania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim lub zachodniopomorskim. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach jest właściwy dla województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego lub świętokrzyskiego. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dla: dolnośląskiego, lubuskiego lub wielkopolskiego. Natomiast dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie jest właściwy dla województw: lubelskiego, łódzkiego lub mazowieckiego.


Jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski lub nie można ustalić właściwości miejscowej organu upoważnionego do wydania interpretacji indywidualnej, właściwy miejscowo do wydania interpretacji jest dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.


WAŻNE LICZBY

75 zł wynosi minimalna opłata od wniosku o interpretację podatkową


Złożenie wniosku


Aby interpretację podatkową otrzymać, należy zacząć od napisania wniosku. Co ważne, minister finansów w drodze rozporządzenia opracował wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN), który pomoże w prawidłowym dopełnieniu formalności.

REKLAMA


Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Osoba składająca wniosek o wydanie interpretacji jest zobowiązana do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.


Decydując się na złożenie wniosku o interpretację przepisów podatkowych, nie można zapomnieć o złożeniu oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywoła skutków prawnych.


GDZIE SKŁADAĆ WNIOSKI O INTERPRETACJE

- Izba Skarbowa w Bydgoszczy: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

- Izba Skarbowa w Katowicach: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

- Izba Skarbowa w Poznaniu: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

- Izba Skarbowa w Warszawie: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Obowiązujące terminy


Minister finansów interpretację indywidualną będzie musiał wydawać bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku.


Trzeba również wiedzieć o tym, że minister może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jednak o zmianie interpretacji minister musi zawiadomić podatnika.


Aby otrzymać odpowiedź, konieczne jest uiszczenie 75-złotowej opłaty. Opłatę trzeba wpłacić w kasie odpowiedniego organu lub na konto bankowe w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli osoba wnosząca wniosek zapomni wpłacić pieniądze, jej wniosek będzie pozostawiony bez rozpatrzenia. Co istotne, w takiej sytuacji podatnik nie zostanie wezwany do uiszczenia opłaty. Jest jeszcze jedna istotna kwestia, jeśli chodzi o opłatę od wniosku. Jeśli podatnik będzie wnosił o interpretację kilku stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opłatę trzeba wnieść od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Warto więc, formułując wniosek, dobrze się zastanowić, co tak naprawdę budzi nasze wątpliwości interpretacyjne. Może bowiem się okazać że zamiast 75 zł opłaty, trzeba będzie wpłacić znacznie więcej.


5 KROKÓW

JAK UZYSKAĆ ODPOWIEDŹ OD MINISTRA

1) Napisz wniosek. Aby uzyskać interpretację prawa podatkowego od ministra, trzeba napisać wniosek, opisując w nim wyczerpująco zaistniały stan faktyczny albo zdarzenia przyszłe oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie, ocenę prawną tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Trzeba także złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania kontrolnego oraz nie zostały wcześniej rozstrzygnięte.

2) Zapłać opłatę. Od złożonego wniosku w ciągu siedmiu dni trzeba zapłacić 75-złotową opłatę.

3) Złóż wniosek. Napisany wniosek trzeba przesłać na adres właściwej miejscowo jednej z czterech izb skarbowych.

4) Czekaj na interpretację. Na wydanie interpretacji będzie trzeba poczekać trzy miesiące. Do tego okresu nie wlicza się okresów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

5) Złóż skargę do sądu. Jeśli wydana interpretacja nie będzie satysfakcjonująca, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego. Jednak przed wniesieniem skargi będzie trzeba wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. To wezwanie to swego rodzaju prośba o ponowne rozpatrzenie wniosku przez ministra.


Podstawa prawna:

- art. 14a-14g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA