| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące.


Obowiązują już znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie wydawania wiążących interpretacji podatkowych. Zgodnie z nimi od 1 lipca 2007 r. odpowiedziami na wnioski podatników zajmuje się minister finansów, a nie jak dotychczas naczelnicy urzędów skarbowych. Warto jednak pamiętać, że wnioski o interpretację złożone lub wysłane do urzędu pocztą do 30 czerwca 2007 r. włącznie będą rozpatrywane na starych zasadach. Minister będzie udzielał odpowiedzi na podania złożone począwszy od 1 lipca 2007 r.


Minister finansów będzie wydawał interpretacje podatkowe tylko formalnie. W praktyce bowiem będą zajmować się tym upoważnieni do tego czterej dyrektorzy izb skarbowych: bydgoskiej, katowickiej, poznańskiej i warszawskiej.


Właściwość miejscowa organów upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych została ustalona w następujący sposób:

- dla osób fizycznych - według miejsca zamieszkania,

- dla osób prawnych - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze,

- dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub innych dokumentów ewidencyjnych,

- dla podatkowych grup kapitałowych - według adresu siedziby spółki reprezentującej taką grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu.


Każda z czterech izb skarbowych ma również określony terytorialnie zasięg działania. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy jest właściwy do wydania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim lub zachodniopomorskim. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach jest właściwy dla województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego lub świętokrzyskiego. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dla: dolnośląskiego, lubuskiego lub wielkopolskiego. Natomiast dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie jest właściwy dla województw: lubelskiego, łódzkiego lub mazowieckiego.


Jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski lub nie można ustalić właściwości miejscowej organu upoważnionego do wydania interpretacji indywidualnej, właściwy miejscowo do wydania interpretacji jest dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.


WAŻNE LICZBY

75 zł wynosi minimalna opłata od wniosku o interpretację podatkową

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK