REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące.


Obowiązują już znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie wydawania wiążących interpretacji podatkowych. Zgodnie z nimi od 1 lipca 2007 r. odpowiedziami na wnioski podatników zajmuje się minister finansów, a nie jak dotychczas naczelnicy urzędów skarbowych. Warto jednak pamiętać, że wnioski o interpretację złożone lub wysłane do urzędu pocztą do 30 czerwca 2007 r. włącznie będą rozpatrywane na starych zasadach. Minister będzie udzielał odpowiedzi na podania złożone począwszy od 1 lipca 2007 r.

REKLAMA


Upoważnienie dla izb


Minister finansów będzie wydawał interpretacje podatkowe tylko formalnie. W praktyce bowiem będą zajmować się tym upoważnieni do tego czterej dyrektorzy izb skarbowych: bydgoskiej, katowickiej, poznańskiej i warszawskiej.


Właściwość miejscowa organów upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych została ustalona w następujący sposób:

- dla osób fizycznych - według miejsca zamieszkania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dla osób prawnych - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze,

- dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub innych dokumentów ewidencyjnych,

- dla podatkowych grup kapitałowych - według adresu siedziby spółki reprezentującej taką grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu.

REKLAMA


Każda z czterech izb skarbowych ma również określony terytorialnie zasięg działania. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy jest właściwy do wydania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim lub zachodniopomorskim. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach jest właściwy dla województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego lub świętokrzyskiego. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dla: dolnośląskiego, lubuskiego lub wielkopolskiego. Natomiast dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie jest właściwy dla województw: lubelskiego, łódzkiego lub mazowieckiego.


Jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski lub nie można ustalić właściwości miejscowej organu upoważnionego do wydania interpretacji indywidualnej, właściwy miejscowo do wydania interpretacji jest dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.


WAŻNE LICZBY

75 zł wynosi minimalna opłata od wniosku o interpretację podatkową


Złożenie wniosku


Aby interpretację podatkową otrzymać, należy zacząć od napisania wniosku. Co ważne, minister finansów w drodze rozporządzenia opracował wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN), który pomoże w prawidłowym dopełnieniu formalności.

REKLAMA


Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Osoba składająca wniosek o wydanie interpretacji jest zobowiązana do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.


Decydując się na złożenie wniosku o interpretację przepisów podatkowych, nie można zapomnieć o złożeniu oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywoła skutków prawnych.


GDZIE SKŁADAĆ WNIOSKI O INTERPRETACJE

- Izba Skarbowa w Bydgoszczy: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

- Izba Skarbowa w Katowicach: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

- Izba Skarbowa w Poznaniu: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

- Izba Skarbowa w Warszawie: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Obowiązujące terminy


Minister finansów interpretację indywidualną będzie musiał wydawać bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku.


Trzeba również wiedzieć o tym, że minister może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jednak o zmianie interpretacji minister musi zawiadomić podatnika.


Aby otrzymać odpowiedź, konieczne jest uiszczenie 75-złotowej opłaty. Opłatę trzeba wpłacić w kasie odpowiedniego organu lub na konto bankowe w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli osoba wnosząca wniosek zapomni wpłacić pieniądze, jej wniosek będzie pozostawiony bez rozpatrzenia. Co istotne, w takiej sytuacji podatnik nie zostanie wezwany do uiszczenia opłaty. Jest jeszcze jedna istotna kwestia, jeśli chodzi o opłatę od wniosku. Jeśli podatnik będzie wnosił o interpretację kilku stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opłatę trzeba wnieść od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Warto więc, formułując wniosek, dobrze się zastanowić, co tak naprawdę budzi nasze wątpliwości interpretacyjne. Może bowiem się okazać że zamiast 75 zł opłaty, trzeba będzie wpłacić znacznie więcej.


5 KROKÓW

JAK UZYSKAĆ ODPOWIEDŹ OD MINISTRA

1) Napisz wniosek. Aby uzyskać interpretację prawa podatkowego od ministra, trzeba napisać wniosek, opisując w nim wyczerpująco zaistniały stan faktyczny albo zdarzenia przyszłe oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie, ocenę prawną tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Trzeba także złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania kontrolnego oraz nie zostały wcześniej rozstrzygnięte.

2) Zapłać opłatę. Od złożonego wniosku w ciągu siedmiu dni trzeba zapłacić 75-złotową opłatę.

3) Złóż wniosek. Napisany wniosek trzeba przesłać na adres właściwej miejscowo jednej z czterech izb skarbowych.

4) Czekaj na interpretację. Na wydanie interpretacji będzie trzeba poczekać trzy miesiące. Do tego okresu nie wlicza się okresów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

5) Złóż skargę do sądu. Jeśli wydana interpretacja nie będzie satysfakcjonująca, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego. Jednak przed wniesieniem skargi będzie trzeba wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. To wezwanie to swego rodzaju prośba o ponowne rozpatrzenie wniosku przez ministra.


Podstawa prawna:

- art. 14a-14g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Ewa Matyszewska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA