Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji
REKLAMA
RADA
Wniesienie przedsiębiorstwa w formie aportu do innego podmiotu (w tym do spółki jawnej) nie podlega w ogóle opodatkowaniu VAT. To oznacza, że wykonania takiej czynności w ogóle nie wykazuje się w deklaracji VAT-7.
UZASADNIENIE
Wśród czynności opodatkowanych VAT ustawodawca wymienia odpłatną dostawę towarów. Biorąc pod uwagę to, że odpłatna dostawa towarów to przekazanie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, stwierdzić należy, że wniesienie rzeczy do innego podmiotu w formie aportu to odpłatna dostawa towarów i jako taka podlega opodatkowaniu VAT.
Zaznaczyć należy, iż z uwagi na to, że w zamian za rzeczy wniesione w formie aportu wnoszący je podatnik zyskuje udział w zysku, udziały czy akcje, czynność taka powinna być uznana za odpłatną. Minister Finansów wprowadził dla czynności polegającej na wniesieniu aportu zwolnienie z VAT.
Jednak w przypadku opisanym w treści pytania wniesienia aportu nie korzysta ze zwolnienia z VAT, lecz w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podkreślić bowiem trzeba, że podatkiem od towarów nie jest obciążona transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Zatem, wnosząc do spółki jawnej aportem przedsiębiorstwo, Czytelnik nie wykonuje czynności opodatkowanej VAT, a tym samym nie wykazuje jej w deklaracji VAT-7.
Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe. W piśmie Urzędu Skarbowego w Skierniewicach z 13 stycznia 2006 r., nr US.III/VAT/443/47-1/2005, czytamy, że: „(...) W ocenie tut. organu podatkowego zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
• art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Radosław Kowalski
REKLAMA
REKLAMA