REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym?
Jakie są warunki opodatkowania podatkiem liniowym?

RADA
 

Co do zasady nie ma przeszkód, aby przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki osobowej (np. cywilnej, komandytowej, jawnej), byli opodatkowani według odrębnych zasad - tzn. jeden według skali podatkowej, drugi zaś według preferencyjnej, 19-proc. stawki podatku liniowego. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w zasadach opodatkowania podatkiem liniowym. Szczegóły w uzasadnieniu.
 

UZASADNIENIE
 

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej zasadniczo podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 updof, tj. według obowiązującej skali podatkowej, chyba że podatnicy wybiorą sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. według 19-proc. stawki podatku liniowego.
 
 

Możliwość wyboru preferencyjnego podatku liniowego
 

Podatnicy - w tym wspólnicy spółki osobowej - mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, niezależnie od wyboru przez pozostałych wspólników opodatkowania na zasadach ogólnych.
 

Podatnicy, którzy wybiorą tę formę opodatkowania, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W sytuacji gdy podatnik, w Państwa przypadku będzie to jeden ze wspólników, rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 updof).
 
 

Wszystkie formy działalności opodatkowane podatkiem liniowym
 

Wspólnik spółki osobowej, który wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, musi pamiętać o przepisie art. 9a ust. 5 updof. Otóż w sytuacji gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą:
 
• samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
 
• jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
 
- wybór przez niego opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych w ramach jednej formy prowadzenia działalności gospodarczej obliguje go do stosowania tej zasady opodatkowania do wszystkich form powadzonej przez niego działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub spółek niemających osobowości prawnej, który wybierze podatek liniowy, będzie musiał stosować 19-proc. stawkę podatku liniowego do wszystkich form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

Przykład
 
Osoba fizyczna pracująca na etacie rozpoczyna działalność gospodarczą w formie indywidualnej oraz jednocześnie jako wspólnik w spółce jawnej. Osoba ta zdecydowała się na opodatkowanie swojej działalności podatkiem liniowym, przy czym nie będzie świadczyć usług na rzecz swojego obecnego pracodawcy. W takim przypadku wszystkie dochody przedsiębiorcy uzyskiwane z działalności gospodarczej (zarówno indywidualnej, jak i z udziału w spółce) będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19% - i to niezależnie od formy rozliczenia, którą wybrali pozostali wspólnicy. Dochodów z działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy nie będzie się łączyć z dochodami z innych źródeł (w tym przypadku - z pracy), które będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych (tj. według obowiązującej skali podatkowej). Oznacza to, że dochody z działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą wpływać na wysokość stawki podatkowej, według której będą opodatkowane jego dochody z pracy.
 
 

Wyłączenia z podatku liniowego
 

Ponieważ w pytaniu nie pisze Pan, czy przed rozpoczęciem działalności był zatrudniony na etacie, warto zaznaczyć, że z opodatkowania w formie 19-proc. podatku liniowego nie mogą skorzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, zamierzające świadczyć swoje usługi dla byłych lub obecnych pracodawców (w okresie dwóch lat).
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy, którzy zamierzają świadczyć swoje usługi na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.
 

I tak, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku liniowego, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
 
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
 
• wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym
 
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych z zastosowaniem obowiązującej skali podatkowej oraz odsetek od zaległości od tych zaliczek (art. 9a ust. 3 updof).
 
 

Przykład
 
Podatnik w 2005 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie z branży spożywczej jako przedstawiciel handlowy (był odpowiedzialny za rozprowadzanie i sprzedaż nabiału). W 2007 r. podatnik zwolnił się z pracy i zarejestrował działalność gospodarczą (otworzył firmę zajmującą się usługami gazowniczymi), przy czym wybrał formę opodatkowania w postaci podatku liniowego. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik świadczył tego typu usługi (gazownicze) na rzecz swojego byłego pracodawcy, nie tracąc przy tym prawa do podatku liniowego. Gdyby natomiast ten sam podatnik w ramach działalności opodatkowanej podatkiem liniowym nadal zajmował się rozprowadzaniem i sprzedażą nabiału na rzecz swojego byłego pracodawcy - straciłby prawo do tej formy opodatkowania. Gdyby jednak podatnik wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych - wtedy mógłby wykonywać te same czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy bez ograniczeń.
 

• art. 8, 9a, 27 i 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
 

Joanna Nowicka
 
radca prawny
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA