REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

REKLAMA

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym?
Jakie są warunki opodatkowania podatkiem liniowym?

RADA
 

Co do zasady nie ma przeszkód, aby przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki osobowej (np. cywilnej, komandytowej, jawnej), byli opodatkowani według odrębnych zasad - tzn. jeden według skali podatkowej, drugi zaś według preferencyjnej, 19-proc. stawki podatku liniowego. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w zasadach opodatkowania podatkiem liniowym. Szczegóły w uzasadnieniu.
 

UZASADNIENIE
 

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej zasadniczo podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 updof, tj. według obowiązującej skali podatkowej, chyba że podatnicy wybiorą sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. według 19-proc. stawki podatku liniowego.
 
 

Możliwość wyboru preferencyjnego podatku liniowego
 

Podatnicy - w tym wspólnicy spółki osobowej - mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, niezależnie od wyboru przez pozostałych wspólników opodatkowania na zasadach ogólnych.
 

Podatnicy, którzy wybiorą tę formę opodatkowania, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W sytuacji gdy podatnik, w Państwa przypadku będzie to jeden ze wspólników, rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 updof).
 
 

Wszystkie formy działalności opodatkowane podatkiem liniowym
 

Wspólnik spółki osobowej, który wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, musi pamiętać o przepisie art. 9a ust. 5 updof. Otóż w sytuacji gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą:
 
• samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
 
• jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
 
- wybór przez niego opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych w ramach jednej formy prowadzenia działalności gospodarczej obliguje go do stosowania tej zasady opodatkowania do wszystkich form powadzonej przez niego działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub spółek niemających osobowości prawnej, który wybierze podatek liniowy, będzie musiał stosować 19-proc. stawkę podatku liniowego do wszystkich form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

Przykład
 
Osoba fizyczna pracująca na etacie rozpoczyna działalność gospodarczą w formie indywidualnej oraz jednocześnie jako wspólnik w spółce jawnej. Osoba ta zdecydowała się na opodatkowanie swojej działalności podatkiem liniowym, przy czym nie będzie świadczyć usług na rzecz swojego obecnego pracodawcy. W takim przypadku wszystkie dochody przedsiębiorcy uzyskiwane z działalności gospodarczej (zarówno indywidualnej, jak i z udziału w spółce) będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19% - i to niezależnie od formy rozliczenia, którą wybrali pozostali wspólnicy. Dochodów z działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy nie będzie się łączyć z dochodami z innych źródeł (w tym przypadku - z pracy), które będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych (tj. według obowiązującej skali podatkowej). Oznacza to, że dochody z działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą wpływać na wysokość stawki podatkowej, według której będą opodatkowane jego dochody z pracy.
 
 

Wyłączenia z podatku liniowego
 

Ponieważ w pytaniu nie pisze Pan, czy przed rozpoczęciem działalności był zatrudniony na etacie, warto zaznaczyć, że z opodatkowania w formie 19-proc. podatku liniowego nie mogą skorzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, zamierzające świadczyć swoje usługi dla byłych lub obecnych pracodawców (w okresie dwóch lat).
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy, którzy zamierzają świadczyć swoje usługi na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.
 

I tak, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku liniowego, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
 
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
 
• wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym
 
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych z zastosowaniem obowiązującej skali podatkowej oraz odsetek od zaległości od tych zaliczek (art. 9a ust. 3 updof).
 
 

Przykład
 
Podatnik w 2005 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie z branży spożywczej jako przedstawiciel handlowy (był odpowiedzialny za rozprowadzanie i sprzedaż nabiału). W 2007 r. podatnik zwolnił się z pracy i zarejestrował działalność gospodarczą (otworzył firmę zajmującą się usługami gazowniczymi), przy czym wybrał formę opodatkowania w postaci podatku liniowego. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik świadczył tego typu usługi (gazownicze) na rzecz swojego byłego pracodawcy, nie tracąc przy tym prawa do podatku liniowego. Gdyby natomiast ten sam podatnik w ramach działalności opodatkowanej podatkiem liniowym nadal zajmował się rozprowadzaniem i sprzedażą nabiału na rzecz swojego byłego pracodawcy - straciłby prawo do tej formy opodatkowania. Gdyby jednak podatnik wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych - wtedy mógłby wykonywać te same czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy bez ograniczeń.
 

• art. 8, 9a, 27 i 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
 

Joanna Nowicka
 
radca prawny
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA