REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeśli podatnik chce sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma zaległości podatkowych, może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia w tej sprawie. Jednak zgodę na podanie przez fiskusa takich danych musi wyrazić sprawdzany przedsiębiorca.


Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie związane jest z ryzykiem. Nie tylko w zakresie sukcesu czy powodzenia danego przedsięwzięcia, ale także w zakresie rzetelności kontrahentów. Jest jednak sposób na sprawdzenie swoich partnerów gospodarczych. Przepisy dają możliwość wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych danego przedsiębiorcy.

REKLAMA


Potwierdzenie faktów


Ordynacja podatkowa przewiduje, że organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.

REKLAMA


Dokumenty takie wydaje się, jeżeli po pierwsze, urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa. Po drugie, jeżeli osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Zaświadczenie wydawane przez organ podatkowy potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Warto wiedzieć, że zaświadczenie wydane będzie w granicach żądania wnioskodawcy. Oznacza to, że we wniosku o wystawienie takiego pisma trzeba dokładnie wskazać, jakich danych oczekuje się w jego zawartości.


Co ważne na zaświadczenie z organu podatkowego podatnik nie będzie musiał długo czekać. Powinno być ono wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia. Inaczej jest w przypadku zaświadczenia o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych. Powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Organ podatkowy ma obowiązek wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.


WAŻNA LICZBA

7 dni - tyle maksymalnie czasu ma urząd skarbowy na wydanie zaświadczenia o zaległościach podatkowych kontrahenta.


Każdy, kto będzie starał się o zaświadczenie, powinien wiedzieć, że organ podatkowy może odmówić jego wydania. Odmowa następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Na ten aspekt zwrócił uwagę m.in. NSA w wyroku z 20 stycznia 2006 r. (sygn. akt I FSK 528/05, niepublikowany), w którym wyjaśnił, że w sytuacji, gdy dane niezbędne do wydania zaświadczenia nie znajdują się w dyspozycji organu, który zaświadczenie to ma wydać bądź też, gdy stwierdzony zostanie brak zgodności między treścią żądania a stanem rzeczy wynikającym z ewidencji, rejestrów lub innych danych znajdujących się w jego posiadaniu, organ ten odmawia wydania zaświadczenia.


Potrzeba dokumentacji


Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości wydawane jest na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Przed wydaniem zaświadczeń fiskus ustala, czy w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych. Jeżeli takie postępowanie jest prowadzone i zgromadzony materiał dowodowy pozwala na jego zakończenie, powinna być niezwłocznie wydana decyzja ustalająca lub określająca wysokość zobowiązań podatkowych w celu wykazania ich w zaświadczeniu.


Na żądanie wnioskodawcy w zaświadczeniu podaje się także informacje, czy w stosunku do wnioskodawcy prowadzone jest:

n postępowanie mające na celu ujawnienie jego zaległości podatkowych i określenie ich wysokości,

n postępowanie egzekucyjne w administracji, również w zakresie innych niż podatkowe zobowiązań wnioskodawcy,

n postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.


Na żądanie wnioskodawcy podaje się też informacje dotyczące:

n okresów, z których pochodzą zaległości, i ich tytułów,

n podatków, których termin płatności został odroczony lub których płatność została rozłożona na raty.


Sprawdzenie kontrahenta


Przechodząc do przepisów odnoszących się do zaświadczeń o kontrahentach Ordynacja podatkowa stanowi, że organy podatkowe, za zgodą podatnika, wydają zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych podatnika na żądanie:

n jednostek organizacyjnych, które na podstawie ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania uprawnione są do udzielania kredytów (pożyczek),

n kontrahentów podatników prowadzących działalność gospodarczą oraz dzierżawców i użytkowników nieruchomości - w zakresie opodatkowania dzierżawionej lub użytkowanej nieruchomości,

n małżonka podatnika, a także rozwiedzionego małżonka w zakresie zaległości powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej oraz innych osób członków rodziny podatnika odpowiadających całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem,

n wspólnika spółek: cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej.


KTO WYDAJE ZAŚWIADCZENIE

Zaświadczenia są wydawane przez organ podatkowy właściwy rzeczowo i miejscowo w sprawach poszczególnych zobowiązań podatkowych.


WNIOSEK BEZ ZGODY

Zgoda podatnika na wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych nie jest wymagana, jeżeli z żądaniem wydania zaświadczenia występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej.


W tym miejscu warto wyjaśnić, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (lub odmowa wydania zaświadczenia) nie przesądza o istnieniu zobowiązania podatkowego. Potwierdza jedynie stan wiedzy wynikającej z dokumentacji, jaką posiada organ, który wydaje zaświadczenie. Taką interpretację zaprezentował WSA w Warszawie w wyroku z 23 listopada 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 2564/05; niepublikowany).


Wyrażenie zgody

REKLAMA


Aby przedsiębiorca otrzymał zaświadczenie o zaległościach podatkowych swojego kontrahenta, trzeba napisać wniosek do odpowiedniego organu podatkowego. Jednak to nie wszystkie warunki, od których otrzymanie zaświadczenia zależy. Podatnik, którego ma dotyczyć takie pismo, musi wyrazić zgodę na jego wydanie. Co istotne wskazana zgoda musi być wyrażona na piśmie, z jego podpisem poświadczonym urzędowo lub notarialnie.


Podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości, związanych z działalnością gospodarczą, stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności.


Oświadczenie ze zgodą jest również bardzo ważne, dlatego że termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia właśnie tego oświadczenia.


PODSTAWA PRAWNA

n Art. 306e oraz art. 306h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

n Par. 5 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. nr 165, poz. 1374 z późn. zm.).


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA