reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Jeśli podatnik chce sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma zaległości podatkowych, może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia w tej sprawie. Jednak zgodę na podanie przez fiskusa takich danych musi wyrazić sprawdzany przedsiębiorca.


Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie związane jest z ryzykiem. Nie tylko w zakresie sukcesu czy powodzenia danego przedsięwzięcia, ale także w zakresie rzetelności kontrahentów. Jest jednak sposób na sprawdzenie swoich partnerów gospodarczych. Przepisy dają możliwość wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych danego przedsiębiorcy.


Ordynacja podatkowa przewiduje, że organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.


Dokumenty takie wydaje się, jeżeli po pierwsze, urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa. Po drugie, jeżeli osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Zaświadczenie wydawane przez organ podatkowy potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Warto wiedzieć, że zaświadczenie wydane będzie w granicach żądania wnioskodawcy. Oznacza to, że we wniosku o wystawienie takiego pisma trzeba dokładnie wskazać, jakich danych oczekuje się w jego zawartości.


Co ważne na zaświadczenie z organu podatkowego podatnik nie będzie musiał długo czekać. Powinno być ono wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia. Inaczej jest w przypadku zaświadczenia o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych. Powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.


Organ podatkowy ma obowiązek wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.


WAŻNA LICZBA

7 dni - tyle maksymalnie czasu ma urząd skarbowy na wydanie zaświadczenia o zaległościach podatkowych kontrahenta.


Każdy, kto będzie starał się o zaświadczenie, powinien wiedzieć, że organ podatkowy może odmówić jego wydania. Odmowa następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Na ten aspekt zwrócił uwagę m.in. NSA w wyroku z 20 stycznia 2006 r. (sygn. akt I FSK 528/05, niepublikowany), w którym wyjaśnił, że w sytuacji, gdy dane niezbędne do wydania zaświadczenia nie znajdują się w dyspozycji organu, który zaświadczenie to ma wydać bądź też, gdy stwierdzony zostanie brak zgodności między treścią żądania a stanem rzeczy wynikającym z ewidencji, rejestrów lub innych danych znajdujących się w jego posiadaniu, organ ten odmawia wydania zaświadczenia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama