reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

Od marca 2007 r., jako pracodawca, ubezpieczyłem grupowo na życie swoich pracowników. Czy mogę w koszty uzyskania przychodów zaliczyć comiesięczną składkę płaconą za pracowników?

Jak potraktować składkę na takie ubezpieczenie płaconą za mnie, jako pracodawcę, i moją żonę, która jest osobą współpracującą?

 


rada


Składkę za ubezpieczenie płaconą za pracowników i małżonkę, pod warunkami wskazanymi w uzasadnieniu, można zaliczyć do kosztów. Natomiast składki płaconej za ubezpieczenie pracodawcy nie należy zaliczać do kosztów.


uzasadnienie


Kolejno przedstawiamy zagadnienia dotyczące składek opłaconych za pracowników, przedsiębiorcę i jego żonę.


Składki za pracowników


Zasadą jest wyłączenie z kosztów podatkowych składek płaconych przez pracodawcę na ubezpieczenie pracowników. Wyjątkiem są umowy ubezpieczenia zawierane w ramach ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II, określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, tj.:

l ubezpieczenia na życie,

l ubezpieczenia na życie, jeżeli jest związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

l ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem wymienionych ubezpieczeń, ubezpieczeń posagowych, zaopatrzenia dzieci, a także ubezpieczeń rentowych,

l ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej,

l ubezpieczenia choroby.


Umowa ubezpieczenia dodatkowo powinna spełniać następujące warunki. Uprawnionym z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia nie może być pracodawca, a umowa w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, musi wykluczać:

l wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

l możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

l wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.


Tylko w przypadku gdy umowa ubezpieczenia zawarta na rzecz pracowników będzie spełniała powyższe warunki, można naliczane na jej podstawie składki zaliczyć do kosztów.


Opłacenie tych składek przez pracodawcę stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu wraz z wynagrodzeniem.


W stosunku do osoby współpracującej - małżonki pracodawcy - nie ma przeszkód do zaliczenia opłaconych za nią składek w koszty podatkowe, i to co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim sam ustawodawca potwierdza, że składki opłacane na ubezpieczenie pracowników spełniają niezbędne kryteria do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Inaczej nie byłoby wprowadzane ograniczenie - omówione w pierwszej części uzasadnienia - w możliwości zaliczania ponoszonych składek do kosztów. Po drugie, z kosztów zostały wyłączone tylko koszty stanowiące wartość pracy małżonka. Dlatego nie ma przeszkód do zaliczenia tej składki do kosztów uzyskania przychodu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama