REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

REKLAMA

Od marca 2007 r., jako pracodawca, ubezpieczyłem grupowo na życie swoich pracowników. Czy mogę w koszty uzyskania przychodów zaliczyć comiesięczną składkę płaconą za pracowników?

Jak potraktować składkę na takie ubezpieczenie płaconą za mnie, jako pracodawcę, i moją żonę, która jest osobą współpracującą?

REKLAMA

 


rada


Składkę za ubezpieczenie płaconą za pracowników i małżonkę, pod warunkami wskazanymi w uzasadnieniu, można zaliczyć do kosztów. Natomiast składki płaconej za ubezpieczenie pracodawcy nie należy zaliczać do kosztów.


uzasadnienie


Kolejno przedstawiamy zagadnienia dotyczące składek opłaconych za pracowników, przedsiębiorcę i jego żonę.


Składki za pracowników


Zasadą jest wyłączenie z kosztów podatkowych składek płaconych przez pracodawcę na ubezpieczenie pracowników. Wyjątkiem są umowy ubezpieczenia zawierane w ramach ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II, określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l ubezpieczenia na życie,

l ubezpieczenia na życie, jeżeli jest związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

l ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem wymienionych ubezpieczeń, ubezpieczeń posagowych, zaopatrzenia dzieci, a także ubezpieczeń rentowych,

l ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej,

l ubezpieczenia choroby.


Umowa ubezpieczenia dodatkowo powinna spełniać następujące warunki. Uprawnionym z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia nie może być pracodawca, a umowa w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, musi wykluczać:

l wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

l możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

l wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.


Tylko w przypadku gdy umowa ubezpieczenia zawarta na rzecz pracowników będzie spełniała powyższe warunki, można naliczane na jej podstawie składki zaliczyć do kosztów.


Opłacenie tych składek przez pracodawcę stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu wraz z wynagrodzeniem.


Składki za małżonka

REKLAMA


W stosunku do osoby współpracującej - małżonki pracodawcy - nie ma przeszkód do zaliczenia opłaconych za nią składek w koszty podatkowe, i to co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim sam ustawodawca potwierdza, że składki opłacane na ubezpieczenie pracowników spełniają niezbędne kryteria do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Inaczej nie byłoby wprowadzane ograniczenie - omówione w pierwszej części uzasadnienia - w możliwości zaliczania ponoszonych składek do kosztów. Po drugie, z kosztów zostały wyłączone tylko koszty stanowiące wartość pracy małżonka. Dlatego nie ma przeszkód do zaliczenia tej składki do kosztów uzyskania przychodu.


Dodam, że opłacenie tych składek za małżonka od 2007 r. nie będzie dla niego przychodem z nieodpłatnego świadczenia. Wiąże się to z wprowadzeniem zwolnienia z podatku wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów o podatku od spadków i darowizn. Należy pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy jednak świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów stanowiących podstawę uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.


Składki za przedsiębiorcę


Składka opłacona na własne ubezpieczenie pracodawcy nie powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Pracownicy i małżonek pracodawcy wykonują czynności, które mają wpływ na osiąganie przychodów przez pracodawcę. Zapewnienie przez pracodawcę pracownikom i małżonkowi dodatkowych świadczeń w zamian za wykonywane przez nich czynności na jego rzecz, w tym pokrycie przez pracodawcę kosztów ubezpieczenia na życie tych osób, może mieć wpływ na ich wyższą wydajność, silniejsze zintegrowanie z pracodawcą, większe zaangażowanie w realizowanych projektach itp.


Zapłata przez pracodawcę składki na własne ubezpieczenie na życie nie spełnia ww. funkcji, co oznacza, że nie występuje związek pomiędzy poniesionym w tym zakresie kosztem a osiąganymi przychodami.


l art. 21 ust. 1 pkt 125, ust. 20, art. 23 ust. 1 pkt 10 i 57 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

l załącznik do ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej - Dz.U. Nr 124, poz. 1151; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331


Krzysztof Wojciechowski

doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego „Manugiewicz, Trzaska i Wspólnicy” Sp. z o.o.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA