| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje?


RADA

Jeśli nabywcy płacą z opóźnieniem, to wybór metody kasowej jest korzystny dla Pana. Szczegóły w uzasadnianiu.

UZASADNIENIE

Stosowanie kasowej metody rozliczania VAT skutkuje przede wszystkim rozliczaniem się z tego podatku za okresy kwartalne, a nie miesięczne, jak ma to miejsce w przypadku podatników stosujących ogólne zasady rozliczania podatku. Wybór tej metody rozliczania VAT wiąże się zarówno ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego, jak i specyficznymi zasadami odliczania podatku naliczonego od nabytych towarów i usług.

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (z pewnymi wyłączeniami, które nie mają zastosowania w omawianej sytuacji). Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Przyjmując kasową metodę rozliczania, Pana firma byłaby zobowiązana do wykazania w deklaracji za dany kwartał tych kwot podatku należnego, co do których powstał w tym kwartale obowiązek podatkowy, czyli za które firma otrzymała zapłatę w całości lub w części, albo ostatecznie w stosunku do tych usług, dla których minął 90 dzień od dnia wykonania usługi. W sytuacji zatem opóźnionych płatności od usługobiorców wybór kasowej metody rozliczania VAT jest dla firmy korzystny z tego względu, że nie musi Pan odprowadzać do urzędu skarbowego podatku należnego wynikającego z deklaracji składanej za okres, w którym mija 30 dzień od dnia wykonania usługi, jeżeli nie uzyskał Pan jeszcze zapłaty za jej świadczenie. Obowiązek ten powstanie dopiero w 90 dniu od dnia jej wykonania. Firma ma zatem dłuższy termin na oczekiwanie wpłaty należności od kontrahenta bez obowiązku rozliczenia VAT od wykonanej usługi i w rezultacie nie musi finansować należnego VAT z własnych środków. Moment powstania obowiązku podatkowego zostaje przesunięty w czasie w stosunku do rozliczania podatku na zasadach ogólnych.
 

Przykład
Załóżmy, że firma rozliczająca się metodą kasową wykonała usługę budowlaną 20 maja o wartości 15 000 zł. Usługobiorca uregulował należność w dwu ratach: kwotę 8000 zł wpłacił 25 czerwca, a kwotę 7000 zł wpłacił 15 lipca. Firma wykaże obowiązek podatkowy w składanej deklaracji za II kw. tylko od kwoty 8000 zł. Pozostałą kwotę podatku należnego od usługi wykaże dopiero w deklaracji za III kw. (składanej do 25 października). Gdyby podatek rozliczała na zasadach ogólnych, obowiązek podatkowy powstałby w rozliczeniu za czerwiec od całej wartości usługi (30 dnia od dnia wykonania usługi, czyli 19 czerwca).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK