REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie się przez stronę w sprawie zebranych dowodów

REKLAMA

Po kontroli podatkowej, która ustaliła zaniżenie przychodu w mojej firmie, będę musiał dopłacić podatek dochodowy. Czy urząd skarbowy powinien wezwać mnie do zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy zanim wyda decyzję o wysokości podatku?

Przepisy art. 200 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (o.p.) nakładają na organ podatkowy obowiązek wyznaczenia stronie, przed wydaniem decyzji, siedmiodniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Z tego obowiązku organ podatkowy jest zwolniony w kilku przypadkach. Powyższy przepis mówi o uzyskaniu wypowiedzi od strony w czasie „przed wydaniem decyzji”. Ma to na celu już w fazie wstępnej uniknięcie pomyłek, nieporozumień, błędów, tak aby wydana decyzja była zgodna ze stanem faktycznym rozstrzyganej sprawy.

Należy pamiętać, że zasady ogólne postępowania zobowiązują organy podatkowe do np. podejmowania wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy (art. 122 o.p.). Z kolei o zapewnieniu stronie możliwości czynnego udziału w „każdym stadium” prowadzonego postępowania, a przed wydaniem decyzji - wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, mówi przepis art. 123 § 1 o.p. Tak więc przepis art. 200 § 1 o.p stanowi potwierdzenie i wykonanie tego, co zostało zapisane w zasadach ogólnych - w art. 122 i art. 123 § 1 o.p. Zasady ogólne postępowania przed organem podatkowym dają stronie gwarancję, że jeśli będą one zachowane, to można mówić o rzetelności i bezstronności postępowania.

Przypadki zwolnienia organu podatkowego z obowiązku wyznaczania stronie 7-dniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału zostały określone w przepisie art. 200 § 2 o.p. Chodzi o:

1) przypadki przewidziane w art. 123 § 2 oraz w art. 165 § 5 o.p.
Sytuacja określona w art. 123 § 2 o.p. dotyczy zdarzenia, gdy w wyniku wszczętego postępowania na wniosek strony ma zostać wydana decyzja w całości uwzględniająca jej wniosek.
Z kolei art. 165 § 5 o.p. mówi o przypadku, gdy postępowanie dotyczy ustalenia zobowiązań podatkowych, które zgodnie z odrębnymi przepisami - ustalane są corocznie, a stan faktyczny, na podstawie którego ustalono wysokość zobowiązania podatkowego za poprzedni okres, nie uległ zmianie. Inaczej mówiąc, nie ma zmian co do wysokości podatku na nowy rok. Nie ma obowiązku wyznaczania stronie terminu do wypowiedzi także wtedy, gdy sprawa dotyczy umorzenia zaległości podatkowych określonych w art. 67d § 1 o.p., czyli np. jeżeli kwota zaległości podatkowych nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym;

2) sprawy zabezpieczenia i zastawu skarbowego.
Dotyczy to sytuacji, gdy organ podatkowy dokonuje zabezpieczenia na majątku podatnika z tytuły zobowiązań podatkowych (art. 33 i nast. o.p. oraz art. 41 o.p.);

3) przypadki, gdy podatnik złożył zeznanie w podatku od spadków i darowizn, a decyzja ma zostać wydana wyłącznie na podstawie danych zawartych w złożonym zeznaniu (od 1 stycznia 2007 r.).

A zatem urząd skarbowy ma obowiązek wyznaczyć Panu siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji podatkowej w sprawie zebranego materiału dowodowego. Jeśli będzie Pan składał odwołanie od decyzji naczelnika urzędu skarbowego, to może Pan również skorzystać z możliwości złożenia wniosku o przeprowadzenie rozprawy. Od 1 stycznia 2007 r. nowe przepisy art. 200a-200d o.p. wprowadziły instytucję rozprawy przed organem odwoławczym. Jest ona przeprowadzana w toku postępowania odwoławczego, m.in. na wniosek strony (art. 200a § 1 pkt 2 o.p.).

Podstawa prawna:
- art. 200 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.).

Edward Jankowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA