REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie się przez stronę w sprawie zebranych dowodów

REKLAMA

Po kontroli podatkowej, która ustaliła zaniżenie przychodu w mojej firmie, będę musiał dopłacić podatek dochodowy. Czy urząd skarbowy powinien wezwać mnie do zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy zanim wyda decyzję o wysokości podatku?

Przepisy art. 200 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (o.p.) nakładają na organ podatkowy obowiązek wyznaczenia stronie, przed wydaniem decyzji, siedmiodniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Z tego obowiązku organ podatkowy jest zwolniony w kilku przypadkach. Powyższy przepis mówi o uzyskaniu wypowiedzi od strony w czasie „przed wydaniem decyzji”. Ma to na celu już w fazie wstępnej uniknięcie pomyłek, nieporozumień, błędów, tak aby wydana decyzja była zgodna ze stanem faktycznym rozstrzyganej sprawy.

Należy pamiętać, że zasady ogólne postępowania zobowiązują organy podatkowe do np. podejmowania wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy (art. 122 o.p.). Z kolei o zapewnieniu stronie możliwości czynnego udziału w „każdym stadium” prowadzonego postępowania, a przed wydaniem decyzji - wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, mówi przepis art. 123 § 1 o.p. Tak więc przepis art. 200 § 1 o.p stanowi potwierdzenie i wykonanie tego, co zostało zapisane w zasadach ogólnych - w art. 122 i art. 123 § 1 o.p. Zasady ogólne postępowania przed organem podatkowym dają stronie gwarancję, że jeśli będą one zachowane, to można mówić o rzetelności i bezstronności postępowania.

Przypadki zwolnienia organu podatkowego z obowiązku wyznaczania stronie 7-dniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału zostały określone w przepisie art. 200 § 2 o.p. Chodzi o:

1) przypadki przewidziane w art. 123 § 2 oraz w art. 165 § 5 o.p.
Sytuacja określona w art. 123 § 2 o.p. dotyczy zdarzenia, gdy w wyniku wszczętego postępowania na wniosek strony ma zostać wydana decyzja w całości uwzględniająca jej wniosek.
Z kolei art. 165 § 5 o.p. mówi o przypadku, gdy postępowanie dotyczy ustalenia zobowiązań podatkowych, które zgodnie z odrębnymi przepisami - ustalane są corocznie, a stan faktyczny, na podstawie którego ustalono wysokość zobowiązania podatkowego za poprzedni okres, nie uległ zmianie. Inaczej mówiąc, nie ma zmian co do wysokości podatku na nowy rok. Nie ma obowiązku wyznaczania stronie terminu do wypowiedzi także wtedy, gdy sprawa dotyczy umorzenia zaległości podatkowych określonych w art. 67d § 1 o.p., czyli np. jeżeli kwota zaległości podatkowych nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym;

2) sprawy zabezpieczenia i zastawu skarbowego.
Dotyczy to sytuacji, gdy organ podatkowy dokonuje zabezpieczenia na majątku podatnika z tytuły zobowiązań podatkowych (art. 33 i nast. o.p. oraz art. 41 o.p.);

3) przypadki, gdy podatnik złożył zeznanie w podatku od spadków i darowizn, a decyzja ma zostać wydana wyłącznie na podstawie danych zawartych w złożonym zeznaniu (od 1 stycznia 2007 r.).

A zatem urząd skarbowy ma obowiązek wyznaczyć Panu siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji podatkowej w sprawie zebranego materiału dowodowego. Jeśli będzie Pan składał odwołanie od decyzji naczelnika urzędu skarbowego, to może Pan również skorzystać z możliwości złożenia wniosku o przeprowadzenie rozprawy. Od 1 stycznia 2007 r. nowe przepisy art. 200a-200d o.p. wprowadziły instytucję rozprawy przed organem odwoławczym. Jest ona przeprowadzana w toku postępowania odwoławczego, m.in. na wniosek strony (art. 200a § 1 pkt 2 o.p.).

Podstawa prawna:
- art. 200 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.).

Edward Jankowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA