| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową.


Problemy z rozliczeniem podatku mogą również dosięgnąć tych wspólników, którzy odmówili uczestnictwa w spółce przekształconej i wystąpili z roszczeniem o zwrot równowartości udziałów albo akcji w spółce przekształcanej.

Niepodzielony zysk bez podatku

Przepisy art. 191 i 347 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.) stanowią o prawie wspólników oraz akcjonariuszy do udziału w zysku, wynikającym ze sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału lub wypłaty. Zysk ten stawiany jest do dyspozycji wspólników w postaci dywidendy. Nie jest to jednak jedyny dopuszczalny sposób zadysponowania dodatnim wynikiem finansowym; zysk lub jego część może zasilić także kapitał zapasowy bądź kapitały rezerwowe spółki.

Dywidenda, której nie wypłacono, jest - z punktu widzenia wspólników - neutralna podatkowo. Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f., w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, dywidenda - jako rodzaj przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - podlega tylko wówczas opodatkowaniu, gdy została przez podatnika faktycznie uzyskana.

Dopóki środki zgromadzone na kapitale zapasowym (lub na kapitałach rezerwowych) nie zostaną wykorzystane, np. na późniejszą wypłatę dywidendy czy też podwyższenie kapitału zakładowego spółki, dopóty zysku nie można uznać za rodzaj dochodu faktycznie uzyskanego przez udziałowców (akcjonariuszy).

Brak obciążeń podatkowych po stronie wspólników w przypadku przekazania niepodzielonego zysku na kapitał zapasowy jest w zasadzie kwestią bezsporną zarówno w judykaturze, jak i praktyce organów skarbowych. Przykładem niech będzie postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 31 marca 2005 r. (nr 1472/ROP1/423-69-45/05/AJ): „art. 24 ust. 5 pkt 4 wyraźnie stanowi, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, nie wspomina natomiast o dochodzie przeznaczonym na inne kapitały lub fundusze osób prawnych. Ponieważ w przedmiotowej sprawie nie została podjęta uchwała zgromadzenia wspólników o przekazaniu zysku spółki dla jedynego wspólnika, a zysk został przekazany na kapitał zapasowy, to - zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - spółka nie ma obowiązku jako płatnik wpłaty zryczałtowanego podatku od udziału w zyskach osób prawnych”.

Natomiast co do wpływu decyzji wspólników o zasileniu kapitału zapasowego na sytuację podatkową spółki, pełnej zgodności wprawdzie nie ma, ale przeważa pogląd, że takie umiejscowienie zysku netto nie stwarza konieczności opodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK