Jakie informacje dla fiskusa przygotowują firmy
REKLAMA
Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji:
REKLAMA
- na pisemne żądanie organu podatkowego - o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę;
- bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego;
- w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.
Termin siedmiodniowy
REKLAMA
Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zobowiązane są natomiast do sporządzania i przekazywania ministrowi finansów, w formie dokumentu elektronicznego, comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Muszą to robić w terminie do siódmego dnia następnego miesiąca.
Na tym jednak nie koniec. Jednostki organizacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego zobowiązane są do sporządzenia i przekazania informacji o składkach płatnika i ubezpieczonego.
Żądanie ministra finansów
Oprócz tego banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz inne instytucje finansowe, na pisemne żądanie ministra finansów lub jego upoważnionego przedstawiciela, są zobowiązane do udzielenia informacji w razie wystąpienia władz państw obcych - w zakresie i na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej oraz wynikających z ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska.
Żądanie oznacza się klauzulą: Tajemnica skarbowa. Jego przekazanie zaś następuje w trybie przewidzianym dla dokumentów zawierających informacje niejawne stanowiące tajemnicę służbową w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych.
Przepisy wykonawcze
REKLAMA
Doprecyzowanie przepisów ustawowych z Ordynacji podatkowej o przekazywaniu informacji podatkowych nastapiło w rozporządzeniu dotyczącym informacji o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę. I tak zgodnie z rozporządzeniem, na pisemne żądanie organu podatkowego informacje o zawartych umowach są sporządzane i przekazywane przez osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z takich umów zawartych w roku podatkowym z tym samym podmiotem przekroczyła równowartość 10 tys. euro. W takim przypadku obowiązek sporządzenia informacji dotyczy wszystkich umów zawartych z tym podmiotem bez względu na wartość należności lub zobowiązań wynikających z poszczególnych umów.
Ten sam obowiązek informacyjny na pisemne żądanie organu podatkowego muszą wypełnić osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i obowiązane do prowadzenia ksiąg podatkowych, jeżeli:
- wartość należności albo zobowiązania wynikającego z jednorazowej umowy przekroczyła równowartość 3 tys. euro - w takim przypadku obowiązek sporządzenia informacji dotyczy tej umowy,
- suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z takich umów zawartych w roku podatkowym z tym samym podmiotem przekroczyła równowartość 10 tys. euro - w takim przypadku obowiązek sporządzenia informacji dotyczy wszystkich umów zawartych z tym podmiotem, bez względu na wartość należności lub zobowiązań wynikających z poszczególnych umów.
Informacje te sporządza się za okresy wskazane w żądaniu naczelnika urzędu skarbowego i przekazuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia żądania.
JAKICH INFORMACJI ŻĄDA URZĄD
Przedsiębiorstwa muszą na pisemne żądanie organu podatkowego przekazać informację o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę.
JAKIE DANE PRZEKAZAĆ BEZ WEZWANIA
Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji bez wezwania przez organ podatkowy o umowach zawartych z nierezydentami.
KIEDY INFORMOWAĆ O UMOWACH Z NIEREZYDENTAMI
Informacje o umowach z nierezydentami sporządza się i przekazuje, jeżeli podmiot zobowiązany do sporządzenia i przekazania informacji wiedział lub mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, o fakcie posiadania udziałów lub o fakcie posiadania przez nierezydenta przedsiębiorstwa, oddziału lub przedstawicielstwa w Polsce oraz gdy:
- jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5 proc. wszystkich praw głosu lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5 proc. wszystkich praw głosu, lub
- nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Polski przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo.
Podstawa prawna:
- Art. 82 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
- Par. 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz.U. nr 240, poz. 2061 z późn. zm.).
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
REKLAMA