REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wykup samochodu z leasingu

REKLAMA

Wykupiliśmy po okresie leasingu operacyjnego samochody, od których przysługiwało nam prawo (po zarejestrowaniu umów leasingowych w US) pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. Chcielibyśmy po wykupieniu przeznaczyć je na potrzeby własne wspólników s.c. Czy możemy nie rozliczać faktur wykupujących nasze samochody w ramach działalności gospodarczej?
Obecnie, zgodnie z przepisami o VAT, są to samochody osobowe. Jeżeli musielibyśmy rozliczyć te samochody w ramach działalności gospodarczej, to czy od faktury wykupującej je mamy odliczyć cały VAT, czy 60% jego wartości?

RADA

Czytelnik powinien rozliczyć wykup samochodu w ramach działalności gospodarczej. W takim przypadku może odliczyć jedynie 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. Nie opłaca się w tym przypadku rezygnować z prawa do odliczenia VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Firmy leasingowe proponują zazwyczaj swoim klientom możliwość wyboru opcji wykupu przedmiotu leasingu. Leasingodawcy oferują następujące możliwości wykupu:
• sprzedaż dokumentowana jest fakturą VAT na firmę, czyli korzystającego,
• sprzedaż dokumentowaną jest fakturą VAT na imię i nazwisko przedsiębiorcy (bez podania nazwy firmy - z zastrzeżeniem, że taka opcja jest możliwa, jeśli korzystający jest osobą fizyczną prowadzącą działalność samodzielnie) oraz
• wykup dokumentowany fakturą VAT wskazanemu podmiotowi po cenie rynkowej.

Stronami umowy leasingu są: finansujący (firma leasingowa) oraz korzystający. Korzystającym może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Z treści pytania wynika, że w omawianym przypadku leasingobiorcą jest spółka cywilna. W związku z powyższym nie jest prawdopodobnie możliwe dokonanie wykupu przez wspólnika, chyba że leasingodawca wyraża zgodę na cesję.

Jedynie gdyby Czytelnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, istniałaby możliwość, aby samochód użytkowany na podstawie zawartej umowy leasingu został wykupiony przez tę osobę „prywatnie”. Mogą Państwo w tym przypadku przekazać samochody na cele prywatne wspólników. Ponieważ przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT, takie przekazanie podlega opodatkowaniu. Jednak w tym przypadku będzie korzystać ze zwolnienia, bowiem do półrocznego okresu użytkowania wlicza się również okres użytkowania na podstawie umowy leasingu. Nie opłaca się więc rezygnować z odliczenia VAT.

W opisanym przypadku z uwagi na to, że pojazd nie spełnia wymogów do uznania go za samochód ciężarowy, będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku określonego na fakturze dokumentującej wykup, nie więcej jednak niż 6000 zł. Zawarta przez spółkę umowa leasingu operacyjnego nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, lecz świadczenie usług polegające na odpłatnym oddaniu leasingobiorcy do używania przedmiotowego samochodu. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest zawarta w ogólnych warunkach umowy leasingowej i należy ją traktować jedynie jako propozycję leasingodawcy dla leasingobiorcy dotyczącą przedmiotu leasingu, z której można skorzystać dopiero po zakończeniu właściwej umowy. Wykup przedmiotu leasingu nie stanowi istoty umowy leasingu operacyjnego. Oznacza to, że po zakończeniu właściwej umowy leasingu leasingobiorca ma jedynie możliwość (z której może, ale nie musi skorzystać), a nie obowiązek nabycia przedmiotu umowy leasingu. Należy uznać, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną, autonomiczną czynnością prawną niewywodzącą się w sposób bezpośredni z umowy leasingu jako jej kontynuacja i stanowi dostawę towaru.

• § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 51, poz. 375; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 243, poz. 1768
• art. 86 oraz 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA