Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia
REKLAMA
RADA
Zatrudnienie brata nie spowoduje przekroczenia limitów zatrudnienia, jeżeli brat będzie członkiem rodziny pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem opodatkowanym w formie karty podatkowej. Do limitów zatrudnienia nie wlicza się czterech bezrobotnych odbywających staż. Podobnie jest w razie zatrudnienia trzech bezrobotnych lub absolwentów - w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym ich zatrudnienie.
UZASADNIENIE
Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność, w której zatrudnienie nie przekracza stanu przewidzianego dla poszczególnych rodzajów działalności. Celem wprowadzenia limitów zatrudnienia jest ograniczenie wielkości firm korzystających z opodatkowania kartą podatkową. Ponieważ nie zawsze można określić wielkość przychodów tych podatników, wartość obrotu nie jest kryterium ograniczającym krąg podmiotów mających prawo do karty podatkowej (pośrednio wartość obrotu można ustalić poprzez ewidencję VAT, jeżeli podatnik na karcie podlega temu podatkowi).
Nie każde zatrudnienie osoby pracującej na rzecz przedsiębiorcy opodatkowanego w formie karty podatkowej lub współpracującej z nim ma wpływ na limity zatrudnienia. Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej do limitów tych nie wlicza się zatrudnienia członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem. Takie rozwiązanie ma promować firmy rodzinne, ograniczając jednak krąg krewnych, którzy mogą w nich pracować, do członków najbliższej rodziny (art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. a) ustawy o ryczałcie).
Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników nie wlicza się członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a w razie gdy działalność prowadzona jest przez wspólników - tylko członków rodziny jednego ze wspólników.
Jeżeli przedsiębiorca opodatkowany w formie karty podatkowej zatrudni np. brata, który ma inne miejsce pobytu stałego niż podatnik, będzie to miało wpływ na limit zatrudnienia. Tak samo będzie w wypadku, gdy brat podatnika ma pobyt czasowy inny niż podatnik opodatkowany kartą (art. 25 ust. 6 pkt 1 ustawy o ryczałcie).
Zatrudnienie osoby bezrobotnej również nie zawsze spowoduje przekroczenie limitów zatrudnienia. Są tutaj możliwe dwa warianty. W pierwszym do limitu zatrudnienia nie wlicza się bezrobotnych absolwentów skierowanych przez urząd pracy do odbywania stażu u pracodawcy (przez okres nieprzekraczający dwunastu miesięcy). Dotyczy to jednak odbywania stażu przez nie więcej niż cztery osoby. Do limitu zatrudnienia wliczać się będzie skierowanie przez urząd pracy piątego stażysty. W drugim wariancie do limitu zatrudnienia nie wlicza się zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów - w znaczeniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy. Przy czym okres zarejestrowania w urzędzie pracy bezrobotnego musi trwać co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie. Do limitu zatrudnienia nie wlicza się zatrudnienia nie więcej niż trzech bezrobotnych. Zatrudnienie czwartego bezrobotnego będzie miało wpływ na limit.
Do limitu nie wlicza się osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy w okresie nauki zawodu lub przyuczania. Dotyczy to nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych 12 miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu. Na równi z osobami zatrudnionymi w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych. Warto też przypomnieć, że do limitu zatrudnienia nie zalicza się pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów - pod warunkiem że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników. Oznacza to, że osobie bezrobotnej można złożyć ofertę pracy jako np. akwizytor i nie spowoduje to przekroczenia limitu zatrudnienia.
Potwierdzeniem poprawności przedstawionej interpretacji przepisów może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu z 15 lipca 2005 r.(nr PDI/415/1/14/1/2005), w którym czytamy, że:
• art. 25 ust. 6 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
Małgorzata Korycka
REKLAMA
REKLAMA