REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?

Złożenie formularza PIT-16 stanowi warunek konieczny dla wyboru najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Otwierając działalność nie trzeba jednak udawać się  w tym celu do urzędu skarbowego. PIT-16 może być dołączony do formularza CEIDG-1.

Jak prawidłowo rozliczyć wydatki na reklamę?

Wydatki poniesione na reklamę stanowią koszt uzyskania przychodu. Powinny zostać rozliczone w dacie ich poniesienia.

Sponsoring w ramach działalności gospodarczej - jak rozliczać?

Sponsoring może być skuteczną formą reklamy w wielu branżach. Obecność znaków firmowych podczas zawodów sportowych czy imprez masowych zwykle zwiększa rozpoznawalność marki i wiarygodność firmy. Co warto wiedzieć o rozliczaniu kosztów sponsoringu w ramach działalności gospodarczej?

Właściwie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu pozwoli na rozliczenie wydatków w kosztach podatkowych

Wydatki ponoszone w związku z eksploatacją samochodu osobowego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, nawet w przypadku, gdy pojazd ten nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Prawo do stosownych odliczeń przysługuje jedynie do limitu określanego na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

REKLAMA

Spółka komandytowo-akcyjna zapłaci CIT

Od 2013 roku już nie tylko wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej będą płacić PIT ale także sama spółka zostanie objęta CIT. Skończy się także możliwość korzystania przez podatników z pozytywnej dla nich linii orzeczniczej w zakresie wypłacanych dywidend rzeczowych. To jedne ze zmian proponowany przez Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Dla przedsiębiorców zmiany te oznaczają przede wszystkim, że będą ponosić wyższe obciążenia na rzecz fiskusa.

Jak rozliczać różnice kursowe w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Dokonywanie transakcji międzynarodowych zwykle pociąga za sobą konieczność przeliczenia walut. Warto pamiętać, że kurs waluty zastosowany do celów podatkowych może być inny, niż kurs waluty w momencie zapłaty zobowiązania. Powstałe w ten sposób przychód lub koszt należy rozliczyć.

Przychód z działalności gospodarczej powstanie nawet bez otrzymania zapłaty

Przychód z działalności gospodarczej powstaje z dniem wykonania usługi lub wydania rzeczy. Jednak, gdy przedsiębiorca wcześniej otrzyma wynagrodzenie, to musi wziąć pod uwagę datę zapłaty.

E-faktura możliwa także po akceptacji elektronicznej

Aby móc wystawiać dokumenty sprzedaży w formie elektronicznej, czyli coraz popularniejsze e-faktury, konieczna jest uprzednia akceptacja odbiorcy. Dopiero po jej uzyskaniu wystawca może przesyłać faktury w tej formie. Niezbędnym jest równoczesne zapewnienie autentyczności i integralności dokumentów.

REKLAMA

Z 50-proc. kosztów nie mogą skorzystać przedsiębiorcy

Z korzystnych podatkowo 50-proc. kosztów uzyskania przychodu – pozwalających na znaczne obniżenie zobowiązań wobec fiskusa - mogą skorzystać twórcy pracujący na etacie lub w ramach umowy o dzieło. Takiej możliwości pozbawieni są jednak twórcy, którzy osiągają przychód w ramach działalności gospodarczej.

Opłaty za studia przedsiębiorcy jako koszt

Czy przedsiębiorca, który podjął naukę może uwzględnić opłaty za studia jako koszty uzyskania przychodu?

Od sprzedaży udziałów w spółce z o.o. trzeba zapłacić 19% podatku

Sprzedaż przez podatnika udziałów w spółce z o.o. skutkuje powstaniem dochodu, który jest opodatkowany podatkiem dochodowym. Fiskusowi trzeba oddać z niego 19%. Koniecznym jest złożenie odrębnego formularza PIT-38.

Woda dla pracowników bez podatku VAT

Podczas upałów pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom wody do picia. Nie muszą jednak w związku z tym wystawiać faktury wewnętrznej, a w efekcie – naliczać podatku VAT.

Zwiększenie odliczenia VAT może podwyższać podstawę opodatkowania w PIT

Choć podatek od towarów i usług, jako taki,  z zasady nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to istnieją przypadki, w których od kwoty podatku naliczonego będzie trzeba zapłacić podatek. Przykładem takiej sytuacji jest korekta deklaracji podatku VAT związana ze zmianą wartości obrotu w danym roku podatkowym, w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego.

Wspólnicy spółki cywilnej też mogą wybrać ryczałt

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie stoi na przeszkodzie w wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Na taką formę opodatkowania muszą jednak zdecydować się wszyscy wspólnicy. Trzeba też pamiętać, by o wyborze zawiadomić fiskusa.

Jak rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę?

Efektywne działania marketingowe silnie wpływają na przychody firmy, niezależnie od branży. Jednak nie każdy wydatek związany z marketingiem może formalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Jak zatem rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę?

Od odszkodowania z ugody sądowej przedsiębiorca zapłaci podatek

Otrzymanie odszkodowania w drodze ugody sądowej może korzystać ze zwolnienia i podatku od otrzymanej kwoty nie trzeba płacić. Odszkodowania stanowią jednak przychód dla przedsiębiorców. Ustawa wprost wyłącza ze zwolnienia odszkodowania otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nawet przedsiębiorca zwolniony z VAT musi prowadzić ewidencję sprzedaży

Podatnicy VAT zwolnieni, chociaż nie muszą rejestrować się na potrzeby VAT, powinni pamiętać o rzetelnym prowadzeniu ewidencji dokonywanej sprzedaży za każdy dzień. Mają na to czas zanim rozpoczną sprzedaż w dniu następnym. Brak takiej ewidencji lub prowadzenie jej w sposób nierzetelny wiąże się nie tylko z koniecznością zapłaty podatku ale także postępowaniem karnym skarbowym.

Podatki dochodowe od leasingu

W polskim systemie prawnym leasing opodatkowany jest podatkiem dochodowym: od osób fizycznych (PIT) lub od osób prawnych (CIT).

Samochód ciężarowy możesz amortyzować jednorazowo

Jednorazowa amortyzacja nie jest przeznaczona dla samochodów osobowych. Mogą z niej skorzystać tylko osoby posiadające samochód ciężarowy. Generalnie są to te samochody, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Ale są wyjątki. Mniejsze samochody także można jednorazowo amortyzować, gdy spełniają one dodatkowe warunki wskazane w ustawie. Potrzebna jest też właściwa dokumentacja, jak świadectwo homologacji.

Czy możliwe jest przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełną rachunkowość w trakcie roku kalendarzowego

Nasza firma zajmuje się szyciem ubrań na eksport. W związku z tym, że w marcu 2012 r. zawarliśmy długoterminowe znaczące kontrakty na dostawę naszych produktów do Niemiec, chcielibyśmy przejść z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe już w tym roku. Czy możliwe jest przejście na księgi rachunkowe w trakcie roku, zakładając oczywiście, że wszelkie dokumenty zaewidencjonowane byłyby wstecz, tj. od 1 stycznia 2012 r.?

Stratę z działalności gospodarczej można rozliczyć w ciągu 5 lat

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem poniesienia straty. Warto jednak pamiętać, że przepisy podatkowe przewidują jej rozliczenia w terminie od 2 do 5 lat. Zmiana formy opodatkowania nie odgrywa tu istotnej roli, z wyjątkiem przejścia na kartę podatkową.

Błędną wpłatę na ryczałt można poprawić

Pomimo, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z najprostszych form opodatkowania, przedsiębiorca może popełnić błąd… dokonując wpłaty.  Sytuacja komplikuje się, gdy minie już termin wymaganej wpłaty. Aby uniknąć dalszych  problemów niezbędny będzie wniosek.

Nawet 30 tys. zł grzywny za niewydanie paragonu

Jeśli nie ominął Cię obowiązek stosowania kasy fiskalnej pamiętaj o każdorazowej dokumentacji sprzedaży i wydaniu paragonu. Sprzedaż na tzw. zeszyt może być kosztowna. Taki czyn stanowi wykroczenie skarbowe a niekiedy nawet przestępstwo skarbowe.

Kara umowna może zmniejszyć przychód

W niektórych sytuacjach z ekonomicznego punktu widzenia korzystniej dla przedsiębiorcy jest zapłacić karę umowną i odstąpić od wykonania umowy niż kontynuować realizację zobowiązania. Czasem taka kara może stanowić koszt podatkowy.

Karta podatkowa tylko na wniosek

Opodatkowanie na podstawie karty podatkowej to znaczne ułatwienie rozliczeń podatkowych przewidziane dla podatników. Aby z niego skorzystać niezbędne jest złożenie wniosku.

Zmiana siedziby firmy może wpłynąć na zmianę urzędu dla rozliczeń VAT-u

Zmiana adresu przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą może ale nie musi pociągać za sobą zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT-u. Wszystko zależy od tego, w ilu miejscach i na jakim obszarze dokonywane są czynności podlegające opodatkowaniu.

Jakiego identyfikatora podatkowego powinni używać przedsiębiorcy?

Od 1 stycznia 2012 r. jedynym identyfikatorem podatkowym przedsiębiorcy jest NIP, a jedynym identyfikatorem osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej jest PESEL. Wprowadzenie dwóch identyfikatorów podatkowych spowodowało jednak pewne zamieszanie.

Rozliczenie podatku VAT metodą kasową

Rozliczenie podatku VAT metodą kasową przysługuje tylko i wyłącznie podatnikom zaliczającym się do grupy tak zwanych małych podatników. Trzeba w tym celu złożyć zawiadomienie do urzędu skarbowego, a wybraną metodę stosować co najmniej 12 miesięcy.

Co firmy mogą rozliczyć w ramach kilometrówki

Podatnik wykorzystujący do prowadzenia swojej działalności gospodarczej samochód osobowy, który nie stanowi składnika majątku podatnika, w celu ujęcia poniesionych wydatków związanych z użytkowaniem tego samochodu do kosztów podatkowych, musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, potocznie zwaną „kilometrówką”.

Indywidualna interpretacja podatkowa

Za 40 złotych można zabezpieczyć się przed odsetkami od zaległości podatkowych i zamknąć drogę do ewentualnego postępowania karnego skarbowego, gdyby fiskus jednak zmienił zdanie. Taką ochronę daje zastosowanie się do rozstrzygnięcia zawartego w interpretacji indywidualnej. Jeśli jest niekorzystna można złożyć skargę do sądu.

Aktywne wzory nowych formularzy - NIP-2, NIP-7, ZAP-3

Minister finansów określił nowe wzory formularzy NIP-2, NIP-7, ZAP-3 oraz ich załączniki, które obowiązują od 1 stycznia 2012 r. Zobacz aktywne wzory formularzy.

Przedsiębiorca powinien otrzymać zawiadomienie o kontroli podatkowej

Przed kontrolą podatkową podatnik powinien otrzymać zawiadomienie ale są pewne wyjątki,  np. prowadzone postępowanie karne. Po otrzymaniu zawiadomienia trzeba się liczyć z tym,  że kontrolujący odwiedzą firmę nie wcześniej niż 7. dnia i nie później niż 30. dnia od otrzymania zawiadomienia, a gdy przyjdą okażą upoważnienie i legitymację służbową.

Kiedy podatnik nie zapłaci VAT od transakcji?

Podatek od towarów i usług, to zobowiązanie obciążające podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu. Pomimo, iż większość zawieranych umów sprzedaży oraz świadczonych usług skutkuje koniecznością zapłaty VAT-u, warto pamiętać o dwóch dość istotnych włączeniach. O podatku nie trzeba myśleć gdy przedmiotem zbycia jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a także, gdy czynność jest np. nielegalna.

Dokonałeś dopłaty do spółki? Masz 14 dni na zapłatę podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić także w przypadku zmiany umowy spółki. Jest na to 14 dni. W tym terminie trzeba także złożyć deklarację PCC-3. W przypadku spółki cywilnej, to jej wspólnicy są obciążeni obowiązkiem zapłacenia podatku, natomiast w pozostałych umowach spółki obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

Chcesz być zwolniony z VAT? Nie musisz składać zgłoszenia VAT-R

Prowadzenie działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu VAT wiąże się z koniecznością posiadania statusu podatnika VAT. Gdy przedsiębiorca wybiera opodatkowanie swojej działalności, musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne i opłacić 170 złotych. Gdy chce skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub dokonuje sprzedaży, która korzysta ze zwolnienia ze względu na przedmiot nie musi rejestrować się na potrzeby VAT.

Podatek może być kosztem uzyskania przychodów

Ustalenie wartości podatku dochodowego wymaga od podatników rzetelnego określenia wartości kosztu uzyskania przychodu. Podatnik powinien pamiętać, że uregulowane przez niego wartości zobowiązań podatkowych można zaliczyć do kosztów podatkowych, jednakże nie wszystkie.

Interpretacja ogólna też na wniosek

Interpretacja podatkowa to najbezpieczniejsze dla podatnika źródło informacji. Zastosowanie się do wydanej przez Ministra Finansów interpretacji pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji zarówno na gruncie podatkowym, jak i karnoskarbowym. W związku z nowelizacją Ordynacji Podatkowej, w razie rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych, można także wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej.

Księgi podatkowe nierzetelne i wadliwe to problemy w firmie

Zawierane transakcje gospodarcze wymagają stosownej dokumentacji. W tym celu prowadzi są księgi podatkowe. Należy jednak uważać na zawarte w nich zapisy. W razie, gdy nie przedstawiają one stanu faktycznego w sposób rzetelny i niewadliwy, grożą sankcje karno-skarbowe. Tylko księgi rzetelne i niewadliwe stanowią dowód w postępowaniu podatkowym.

Powrót do zwolnienia w VAT nie zawsze możliwy

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu VAT powinni uwzględnić możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, przysługującego pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie wymagań. W przypadku utraty tego prawa lub jeśli przedsiębiorca sam z niego zrezygnował na powrót do zwolnienia musi czekać, i to rok.  

Jak obniżyć podatek firmowy za 2011 r.

Jest ostatnia okazja, aby obniżyć podatek firmowy za 2011 rok. Można to zrobić inwestując w środki trwałe, o ile wartość żadnego z nich nie przekroczy 3 500 zł razem z kosztami zakupu. Można też wydać pieniądze na pomalowanie biura, przegląd samochodu czy zakup większej partii artykułów biurowych.

Hala produkcyjna w podatkach

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego, pozwalającego na realizację zadań, do których została powołana jednostka gospodarcza. Oznacza to, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy muszą zainwestować środki pieniężne w wybudowanie odpowiedniej budowli, na przykład hali produkcyjnej. Wiąże się to jednak z wieloma obowiązkami na gruncie podatkowym: trzeba pilnować terminu odliczenia VAT-u, amortyzację rozpocząć we właściwym czasie i uwzględnić podatek od nieruchomości.

Pierwsze miesiące działalności spółki można rozliczyć później

Przedsiębiorcy bardzo często spotykają się z problemem ustalenia właściwego okresu czasu, przyjmowanego za rok podatkowy. Przemyślany dobór tego zakresu ma bardzo istotne znaczenie dla celów rozliczeń z organem podatkowym. Jeśli rozpoczynasz działalność w drugiej części roku, pierwsze miesiące możesz rozliczyć z następnym rokiem kalendarzowym.

Jak dokonać kolejnej korekty ze względu na błędne wystawienie faktury korygującej

W maju została wystawiona faktura na kwotę 3000 zł. W czerwcu wystawiona została korekta zmniejszająca do 1000 zł. We wrześniu okazało się, że faktura powinna zostać wystawiona na kwotę 2900 zł (taka powinna być ostateczna wartość sprzedaży), a więc korekta czerwcowa była błędna. W jaki sposób dokonać korekty?

Jakie przychody przedsiębiorcy nie podlegają opodatkowaniu?

Przychody przedsiębiorcy, które ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikuje jako przychody z działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustawodawca przewidział jednak szereg przychodów, które nie są uważane za przychody z działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy powinni ten katalog dokładnie przeanalizować, by omyłkowo nie zapłacić podatku od tego typu przychodów.

Jak zaksięgować fakturę otrzymaną od podwykonawcy usług

Świadczę kompleksowe usługi remontowe. Ze względu na dużą ilość zleceń w październiku byłem zmuszony skorzystać z usług podwykonawcy. Na moje zlecenie wykonywał on usługi malarskie. 24 października wystawił mi fakturę za wykonaną pracę. Jak mam ją ująć w pkpir prowadzonej metodą kasową?

Wyższe podatki od przyszłego roku

Od przyszłego roku wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych. Stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych czy opłaty targowej wzrosną o ok. 4%. Podwyżki najbardziej odczują firmy transportowe oraz przedsiębiorcy, którzy mają duże nieruchomości, np. magazyny. Podwyżki dotkną nawet tych, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak liczyć limit zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przy rozpoczęciu działalności

Proszę o wyjaśnienie sposobu obliczenia limitu fiskalnego sprzedaży na rzecz osób fizycznych, dającego możliwość zwolnienia z obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej. Przy rozpoczęciu działalności w 2011 r. limit ten wynosi 20 000 zł, ale jeśli działalność została rozpoczęta 20 września 2011 r., to jak powinnam wyliczyć ten limit?

Karta podatkowa: podatek trzeba płacić także wtedy, gdy firma nie zarabia

Karta podatkowa ma wiele zalet. Przedsiębiorca nie musi prowadzić księgowości, nie składa tradycyjnego rocznego PIT-u, a płacony przez niego podatek to stała, najczęściej dosyć niska kwota, nie mająca nic wspólnego z faktycznym dochodem firmy. Jest jednak i drugie dno – kartowicze muszą liczyć się z tym, że mogą mieć problemy z zaciągnięciem kredytu, a podatek zapłacą także wtedy, gdy firma poniesie stratę.

Jak rozliczyć w pkpir zakup materiałów, które uległy zniszczeniu

Miałem na składzie płyty laminowane. W wyniku podtopień duża część tych płyt została zniszczona. Płyty nie były ubezpieczone. Co zrobić z nienadającymi się do produkcji płytami? Jak to ująć w pkpir? Czy powinienem skorygować odliczony VAT?

Czy z faktury pro forma można odliczyć VAT

Jeśli podatnik jest w posiadaniu faktury pro forma na zaliczkę, to czy może ją ująć w ewidencji VAT zakupy i odliczyć VAT?

REKLAMA