REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokonać kolejnej korekty ze względu na błędne wystawienie faktury korygującej

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

REKLAMA

W maju została wystawiona faktura na kwotę 3000 zł. W czerwcu wystawiona została korekta zmniejszająca do 1000 zł. We wrześniu okazało się, że faktura powinna zostać wystawiona na kwotę 2900 zł (taka powinna być ostateczna wartość sprzedaży), a więc korekta czerwcowa była błędna. W jaki sposób dokonać korekty?

RADA

REKLAMA

W przedstawionej sytuacji powinna zostać wystawiona faktura korygująca do faktury pierwotnej (faktury wystawionej w maju), uwzględniająca jej korektę czerwcową dokonaną fakturą korygującą. 

UZASADNIENIE

REKLAMA

W przypadkach określonych w przepisami § 13 i 14 rozporządzenia o fakturach wystawiane są faktury korygujące. Wątpliwości na gruncie tych przepisów budzi sposób postępowania, gdy po wystawieniu faktury korygującej pojawia się konieczność dokonania kolejnej korekty. W takich przypadkach nasuwa się pytanie, czy przedmiotem takiej korekty (oraz ewentualnych następnych korekt) powinna być faktura pierwotna czy faktura korygująca.

Przedmiotem korekty zawsze powinna być faktura pierwotna. Takie też stanowisko reprezentują organy podatkowe. Jak bowiem czytamy w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kielcach z 11 sierpnia 2005 r. (nr RO/443/106/2005): (...) nie ma zapisu (...) o możliwości wystawiania faktur korygujących do innych faktur korygujących wystawionych wcześniej. W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, że (...) ustawodawca nie dał możliwości wystawiania faktur korygujących do faktur korygujących wystawionych wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem w przedstawionej sytuacji powinna zostać wystawiona faktura korygująca do faktury pierwotnej, tj. faktury wystawionej w maju, uwzględniająca jej korektę dokonaną czerwcową fakturą korygującą. W konsekwencji kolejna faktura korygująca - jak wynika z § 14 ust. 3 w zw. z § 14 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a) rozporządzenia o fakturach - powinna zawierać co najmniej:

• numer kolejny oraz datę wystawienia,

• następujące dane zawarte w fakturze pierwotnej (majowej):

• imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

• numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,

• datę wystawienia i numer kolejny faktury oraz datę sprzedaży (jeśli została wskazana w fakturze pierwotnej),

REKLAMA

• kwoty podane w omyłkowej wysokości (przy założeniu, że chodzi o sprzedaż opodatkowaną stawką podstawową 23%, a wskazane w pytaniu kwoty to kwoty brutto: kwoty 813,01 zł, 186,99 zł oraz 1000 zł), a także kwoty w wysokości prawidłowej (tj. - przy założeniach jak wcześniej - kwoty: 2357,72 zł, 542,28 zł oraz 2900 zł).

Sposób rozliczenia takiej faktury korygującej zależy od tego, czy rozliczyli Państwo czerwcową fakturę korygującą, obniżając na jej podstawie obrót oraz VAT. Jeżeli tak, obecna faktura korygująca powinna zostać rozliczona wstecznie, tj. o kwoty z niej wynikające powinny zostać podwyższone właściwe pozycje w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D złożonej za okres rozliczeniowy, w którym uwzględniona została czerwcowa faktura korygująca (gdyż w przeważającej części obniżenie obrotu oraz podatku na podstawie czerwcowej faktury było bezpodstawne).

Jeżeli nie, obniżenie obrotu o 81,30 zł oraz podatku o18,70 zł (przy założeniach jak wyżej) może według mnie nastąpić:

1) w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy, w którym uzyskane zostało/zostanie potwierdzenie odbioru czerwcowej, błędnej faktury korygującej - jeżeli uznać art. 29 ust. 4a ustawy o VAT za zgodny z przepisami unijnymi (stanowisko takie reprezentują organy podatkowe oraz część sądów administracyjnych - zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 5 lutego 2010 r., sygn. I SA/Lu 798/09, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 4 marca 2010 r., sygn. I SA/Sz 959/09, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 9 marca 2010 r., sygn. I SA/Po 1103/09);

2) w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za czerwiec lub II kwartał, tj. za okres rozliczeniowy wystawienia czerwcowej, błędnej faktury korygującej - jeżeli uznać art. 29 ust. 4a ustawy o VAT za niezgodny z przepisami unijnymi (stanowisko takie reprezentuje część sądów administracyjnych - zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 21 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 173/10, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 maja 2010 r., sygn. III SA/Wa 2128/09, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 30 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Ke 285/10).

Taki sposób postępowania uzasadniony jest według mnie tym, że częściowo (w części odpowiadającej 100 zł brutto) czerwcowa faktura korygująca prawidłowo udokumentowała obniżenie ceny. W konsekwencji uważam, że w tym zakresie obniżenie powinno być dokonane na podstawie czerwcowej faktury korygującej (a nie na podstawie drugiej faktury korygującej, która de facto jest fakturą podwyższającą cenę).

• § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360

• art. 29 ust. 4a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA