| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Stratę z działalności gospodarczej można rozliczyć w ciągu 5 lat

Stratę z działalności gospodarczej można rozliczyć w ciągu 5 lat

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem poniesienia straty. Warto jednak pamiętać, że przepisy podatkowe przewidują jej rozliczenia w terminie od 2 do 5 lat. Zmiana formy opodatkowania nie odgrywa tu istotnej roli, z wyjątkiem przejścia na kartę podatkową.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym przedsiębiorcy mogą, obniżyć dochód (przychód) uzyskany z tego źródła. Warunkiem koniecznym pozwalającym na dokonanie stosownych odliczeń, jest więc uzyskanie dochodu (przychodu). Brak dochodu do opodatkowania w określonym roku podatkowym oznacza zatem brak możliwości rozliczenia straty podatkowej w tym roku. W przypadku, gdy w kolejnych pięciu latach podatkowych nie wystąpi dochód (przychód), strata podatkowa nie może być w ogóle rozliczona.


Jeżeli koszty uzyskania przychodów w danym roku podatkowym są wyższe niż suma przychodów z danego źródła, powstaje strata.

W  tym miejscu istotnym wydaje się, aby podkreślić, że maksymalna wysokość jednorazowego odliczenia nie może przekroczyć połowy wartości straty. Można zatem stwierdzić, że przewidziany przepisami prawa podatkowego, faktyczny okres na dokonanie odliczeń wynikających z poniesionej w latach poprzednich straty waha się w przedziale od 2 do 5 lat.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż  to od podatnika zależy w jaki sposób dokona przysługującego mu odliczenia. Ma on bowiem możliwość swobodnego wyboru w których latach i w jakich proporcjach odliczy stratę. Pozwala to na optymalizację podatkową, polegającą na rozłożeniu odliczeń w czasie tak, aby móc skorzystać z pozostałych, przysługujących mu zmniejszeń obciążenia podatkowego, takich jak choćby ulga internetowa. Jednym ograniczeniem, o którym należy bezwzględnie pamiętać,  jest konieczność zachowania warunku co do dopuszczalnej kwoty odliczenia w danym roku podatkowym.

Ze względu na fakt, iż w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi przysługuje stosunkowo długi okres na rozliczenie poniesionej straty, może się tak zdarzyć, że przyjęta przez niego forma opodatkowania ulegnie zmianie. Warto zatem wiedzieć, że nie ma to zasadniczo w wpływu na możliwość odliczenia, poza jednym wyjątkiem. Podatnik powinien pamiętać, że jedyną formą opodatkowania, która nie dopuszcza możliwości zmniejszenia wysokości podatku o kwotę związaną ze stratą podatkową poniesioną w poprzednich okresach jest karta podatkowa.

Ponadto istotnym jest, aby zaznaczyć, że pomimo, iż przechodząc na ryczałt możliwym jest odliczenie straty z lat ubiegłych, to niemożliwością jest wykazanie straty z bieżącej działalności gospodarczej. Wynika to z tego, że podstawą opodatkowania jest tutaj przychód a nie dochód, czyli nie uwzględniamy poniesionych kosztów.

Ze względu na to, że stratą zwykło określać  się  nadwyżkę kosztów uzyskania przychodów nad sumą tych przychodów w danym roku, prawo do jej rozliczenia przysługuje tylko i wyłącznie podatnikom, którzy ją ponieśli. Ponadto, istotnym jest, aby pamiętać, ze rozliczenie w przyszłości dozwolone jest w ramach tego samego źródła przychodu, z którego pochodzi.  Jeżeli więc prowadzisz działalność gospodarczą i to z nią związana jest strata, możesz ją rozliczyć tylko w ramach dochodów (przychodów) z tego źródła.


Elżbieta Węcławik

Dorota Kępka

 

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Taxways
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »