REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?

Elżbieta Węcławik
Adam Bujalski

REKLAMA

Złożenie formularza PIT-16 stanowi warunek konieczny dla wyboru najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Otwierając działalność nie trzeba jednak udawać się  w tym celu do urzędu skarbowego. PIT-16 może być dołączony do formularza CEIDG-1.

Od 1 lipca 2011 roku w celu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy tego dokonać poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1, co w znacznym stopniu skróciło okres czasu potrzebnego na załatwienie wszystkich formalności. We wniosku tym podatnik między innymi może dokonać wyboru preferowanej przez siebie formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów.

REKLAMA


Warto w tym miejscu podkreślić, że elektroniczny system, służący do składania wniosków CEIDG-1 umożliwia przedsiębiorcy dołączenie wymaganego formularza PIT-16. Możliwość ta przysługuje jedynie nowym przedsiębiorcom.

Najprostsza forma opodatkowania

REKLAMA

Jednym ze sposobów ustalania wartości podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest karta podatkowa. Ta najprostsza forma opodatkowania, przewidziana jest dla podatników prowadzących działalność gospodarczą małych rozmiarów, najczęściej o charakterze usługowym, usługowo-wytwórczym lub też handlowym.  


Jej prostota wynika przede wszystkim z braku konieczności prowadzenia ewidencji przychodów, składania zeznań i innych deklaracji podatkowych, jak również wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.  Nie bez znaczenia wydaje się ponadto fakt, że w przypadku karty podatkowej, wartość podatku dochodowego, ustalona przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla przedsiębiorcy,  jest niezmienna w ciągu trwania całego roku podatkowego, co stanowi ewidentną zaletę tej formy opodatkowania. Z drugiej jednak  strony, w przypadku, gdy działalność gospodarcza w danym miesiącu nie przyniesie przychodu lub nawet wygeneruje stratę, przedsiębiorca i tak musi odprowadzić stosowną kwotę podatku za ten okres, co może być rozpatrywane jako dość znacząca wada.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, opodatkowanie na zasadach ryczałtu wyklucza możliwość zmniejszenia kwoty podatku na podstawie ulg, jak również  preferencyjnego rozliczenie rocznego wspólnie z małżonkiem.   


Wybór tej formy opodatkowania wymaga obowiązkowego zgłoszenia, dokonywanego z zasady albo w urzędzie skarbowym do 20 stycznia - w przypadku podatników prowadzących już działalność gospodarczą albo przed rozpoczęciem działalności - w przypadku przedsiębiorców zakładających dopiero firmę.

W przypadku wyboru karty podatkowej, jako formy opodatkowania przychodów, konieczne jest złożenie formularza PIT-16.

Złożenie PIT-16  razem z wnioskiem  CEIDG-1 to nic trudnego

REKLAMA

Jak już zostało wspomniane, przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej mogą złożyć PIT-16. Jak wynika bowiem z art.  25 ust. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG jest żądanie przyjęcia oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

Wniosek CEIDG-1 przewiduje możliwość dołączania do niego, wypełnionej uprzednio deklaracji PIT-16 i to także w postaci załącznika elektronicznego, stanowiącego część zgłoszenia. W tym celu, po określeniu wybranej przez podatnika formy opodatkowania w sekcji 18, jako karty podatkowej, należy zaznaczyć odpowiedni kwadracik przy sformułowaniu 'dołączam wniosek PIT-16'.

Po ukończeniu wprowadzania danych do wniosku, oraz weryfikacji ich poprawności, należy wybrać przycisk 'Dalej', przez co system automatycznie rozpocznie etap, polegający na wypełnieniu  elektronicznego wniosku PIT-16. Po wprowadzeniu wszystkich danych, poprawnie wypełniony wniosek PIT-16 przesyłany jest wraz z wnioskiem CEIDG-1 do systemu.

Uwaga! Osoby, które nie posiadają jednak tzw. profilu zaufanego (jego potwierdzenie wymaga wizyty w urzędzie) lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego muszą udać się osobiście do właściwego urzędu gminy, żeby wysłane elektronicznie formularze osobiście podpisać.

PIT-16 można złożyć elektronicznie także bez wykorzystywania podpisu kwalifikowanego przy wykorzystaniu danych autoryzujących na stronie Ministerstwa Finansów (mf.gov.pl).

Elżbieta Węcławik,

Adam Bujalski

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA