REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakiego identyfikatora podatkowego powinni używać przedsiębiorcy?

Ewa Sławińska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. jedynym identyfikatorem podatkowym przedsiębiorcy jest NIP, a jedynym identyfikatorem osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej jest PESEL. Wprowadzenie dwóch identyfikatorów podatkowych spowodowało jednak pewne zamieszanie.

Wątpliwości podatników budzi np. sytuacja, gdy przedsiębiorca składa wniosek (deklarację, informację podatkową) w sprawie prywatnej. Czy powinien się wówczas posłużyć numerem NIP, czy numerem PESEL? Nie są to jedyne problemy związane z posługiwaniem się numerem NIP.

REKLAMA

W tabeli przedstawiamy, jakie podmioty powinny obecnie posługiwać się numerem NIP, a jakie numerem PESEL. W dalszej części artykułu przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania o prawidłowość stosowanego numeru identyfikacyjnego.

Tabela. Identyfikatory podatkowe

Numeru NIP powinny używać podmioty:

Numeru PESEL powinny używać osoby objęte rejestrem PESEL:

• prowadzące działalność gospodarczą,

• zarejestrowane jako podatnicy VAT,

• będące płatnikami podatków,

• będące płatnikami składek ZUS.

• nieprowadzące działalności gospodarczej,

• niezarejestrowane jako podatnicy VAT,

• niebędące płatnikami podatków,

• niebędące płatnikami składek ZUS.

1. Jakim identyfikatorem powinien się posłużyć przedsiębiorca, składając wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane

Przede wszystkim należy stwierdzić, że rodzaj sprawy nie wpływa na to, jakim identyfikatorem podatkowym należy się posłużyć. Przedsiębiorca powinien we wszelkich sprawach (firmowych i prywatnych) posługiwać się numerem NIP, ponieważ jest to jego identyfikator podatkowy. Jeżeli więc przedsiębiorca składa „prywatny” wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, posługuje się w tym wniosku swoim identyfikatorem podatkowym, czyli NIP-em.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Jakim identyfikatorem powinien się posłużyć przedsiębiorca - osoba fizyczna, która płaci ryczałt ewidencjonowany w związku z najmem prywatnego mieszkania

Przedsiębiorca, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą, powinien posługiwać się identyfikatorem podatkowym NIP we wszelkich sprawach. NIP identyfikuje bowiem osobę, a nie sprawę, w której podatnik występuje.

Jeżeli więc przedsiębiorca wynajmuje mieszkanie należące do jego majątku prywatnego (czyli osiąga przychody z tytułu najmu, a nie z tytułu działalności gospodarczej), to przy rozliczaniu przychodów z najmu ma obowiązek posługiwać się numerem NIP.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA