REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od odszkodowania z ugody sądowej przedsiębiorca zapłaci podatek

Elżbieta Węcławik
Małgorzata Jawińska

REKLAMA

Otrzymanie odszkodowania w drodze ugody sądowej może korzystać ze zwolnienia i podatku od otrzymanej kwoty nie trzeba płacić. Odszkodowania stanowią jednak przychód dla przedsiębiorców. Ustawa wprost wyłącza ze zwolnienia odszkodowania otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przychodem z działalności gospodarczej jest także otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest w Polsce powszechny. Oznacza to, że podlegają mu wszelkiego rodzaju dochody, poza wyjątkami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które korzystają np. ze zwolnienia.

REKLAMA

W ujęciu cywilnoprawnych naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Naprawienie szkody powinno nastąpić według preferencji poszkodowanego, poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź też przez zapłatę adekwatnej sumy pieniężnej. Od tej zasady istnieje jednak pewne odstępstwo , o którym warto wiedzieć, mianowicie w memencie, gdy niemożliwym jest przywrócenie stanu sprzed zaistnienia szkody lub gdyby pociągało to za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia wyrażonego w wartości pieniężnej. Odszkodowanie może być wypłacone także z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia.

Odszkodowanie otrzymane w wyniku ugody sądowej nie musi skutkować powstaniem obowiązku podatkowego

REKLAMA

Przykładem wspomnianych wyżej dochodów objętych zwolnieniem przedmiotowym są odszkodowania i zadośćuczynienia  jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są jednak wyjątki. O ile nic nie stoi na przeszkodzie by zwolnienie zastosować, także w przypadku, gdy odszkodowanie zostanie uzyskane dopiero w drodze ugody sądowej, o tyle są rodzaje odszkodowań, do których zwolnienia nie można zastosować. Wyłączone ze zwolnienia zostały np. określone w  prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, czy też odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, ale także odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorca, który otrzymał odszkodowanie np. za uszkodzoną maszynę czy samochód, musi uwzględnić otrzymaną kwotę w firmowych przychodach.

Inne odszkodowania przedsiębiorcy też nie skorzystają ze zwolnienia

Ustawa przewiduje jeszcze zwolnienie innych odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej. Zwolnienie jest ograniczone do wysokości określonej w wyroku lub ugodzie. Jednak i w tym przypadku przedsiębiorca nie może skorzystać ze zwolnienia. Odszkodowania otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zostały bowiem wprost wyłączone z tej możliwości.


Elżbieta Węcławik

Małgorzata Jawińska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA