REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe podatki od przyszłego roku

Joanna Szlęzak-Matusewicz

REKLAMA

Od przyszłego roku wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych. Stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych czy opłaty targowej wzrosną o ok. 4%. Podwyżki najbardziej odczują firmy transportowe oraz przedsiębiorcy, którzy mają duże nieruchomości, np. magazyny. Podwyżki dotkną nawet tych, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej.

Stawki niektórych podatków są kwotowe, a ich maksymalna wysokość zależy od inflacji. Wzrost stawek następuje więc automatycznie, nawet wówczas, gdy politycy mówią, że podwyżek podatków nie będzie. W przyszłym roku wzrosną stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu, opłaty targowej, miejscowej czy też opłaty uzdrowiskowej.

REKLAMA

Wysokość maksymalnych stawek tych podatków, które będą obowiązywać w 2012 jest już znana (obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych z 19 października). Zmiana stawek podatków uzależniona jest od rocznej inflacji, jaka była w pierwszym półroczu, a podstawą do ich przeliczenia jest komunikat prezesa GUS. W pierwszym półroczu 2011 r. inflacja wyniosła 4,2%.

Rada gminy decyduje o wysokości stawek

Zgodnie z obwieszczeniem wzrost stawek wynosi od kilku groszy, np. w przypadku podatku od nieruchomości gruntowych do kilkudziesięciu złotych, np. w przypadku podatku od środków transportu czy opłaty targowej. Stawki ogłaszane przez ministra finansów są stawkami maksymalnymi. Wysokość obowiązująca w każdej gminie ustala rada gminy w drodze uchwały. Teoretycznie mogą być więc niższe w stosunku do wysokości ustawowych. Zważywszy jednak na to, że podatki i opłaty lokalne stanowią dochody gmin, w rzeczywistości mało która gmina podejmuje decyzję o ich obniżeniu. Jedynie w sytuacji, gdy gmina nie zdąży uchwalić stawek na kolejny rok podatkowy obowiązujące w kolejnym roku stawki są równe stawkom zeszłorocznym. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Podatek od nieruchomości
Stawki w zł
2011
2012
 - grunty
Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (za m.kw)
0,80
0,84
Pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych (za ha)
4,15
4,33
Pozostałe (za m.kw.)
0,41
0,43
 - od budynków lub ich części (za m. kw. powierzchni użytkowej)
Mieszkalnych
  0,67
  0,70
Związanych z prowadzeniem działalności oraz zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej budynków mieszkalnych lub ich części
21,05
21,94
Zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym
9,82
10,24
Związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń
4,27
4,45
Pozostałych
7,06
7,36


Wzrost podatku zależy od struktury majątku przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy powinni więc kalkulując koszty podatkowe na 2012 rok zakładać w budżetach stawki maksymalne. Wzrost stawek spowoduje wzrost kosztów podatkowych prawie w każdym przedsiębiorstwie. Najbardziej odczują to ci przedsiębiorcy, którzy posiadają w majątku nieruchomości o relatywnie dużym metrażu, a także samochody ciężarowe, ciągniki czy autobusy. Podwyżka dotknie także tych przedsiębiorców, których miejscem zarobkowania jest targowisko. W tym przypadku wzrost podatku wynosić będzie ok. 30 zł za każdy dzień sprzedaży na targowisku. Wszystko jednak zależy od skali działalności czy też posiadanego majątku. Przykładowo przedsiębiorca, który prowadzi działalność na terenie hali magazynowej o powierzchni 1 tys. m.kw. zlokalizowanej na działce o powierzchni 3 tys. m.kw. zapłaci w całym przyszłym roku podatek o 1000 zł wyższy w stosunku do zobowiązania bieżącego roku.

 

Szacunek kwoty podatku od nieruchomości

 
2011
2012
Grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej (3 tys. m.kw)
2400
2520
Hala magazynowa (1 tys. m.kw)
21050
21940
razem
23450
24460


Przedsiębiorcy z zawieszoną działalnością także odczują podwyżkę

REKLAMA

O podwyżce podatku powinni pamiętać także ci przedsiębiorcy, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą musi mimo to płacić podatek od nieruchomości według stawek najwyższych (21,05zł za m.kw. w 2011r.), czyli tak jakby prowadził faktycznie działalność gospodarczą, a także podatek od środków transportowych, jeśli posiada pojazdy objęte tą daniną.


Takie skonstruowanie przepisu oznacza, że wystarczy sam fakt posiadania (nie wykorzystywania) nieruchomości przez przedsiębiorcę, aby objąć ją stawkami wyższymi. To oznacza, że przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej i faktycznie nie wykorzystuje nieruchomości firmowych do generowania przychodów obciążony jest podatkiem od nieruchomości w maksymalnej wysokości. Stawki niższe znajdą jedynie zastosowanie dla budynków mieszkalnych lub ich części, które były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej i opodatkowane stawką wyższą. Zmiana zasad opodatkowania w wyniku zawieszenia działalności będzie miała miejsce również w przypadku będących w posiadaniu przedsiębiorcy: gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów, zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza i leśna. Zawieszenie działalności gospodarczej spowoduje objęcie tych gruntów podatkiem rolnym lub leśnym.


Podobne zasady stosuje się w stosunku do przedsiębiorcy, którego majątek stanowią samochody ciężarowe objęte podatkiem od środków transportowych. Zawieszenie przez niego działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zapłaty podatku, chyba że pojazd zostanie wyrejestrowany albo organ rejestrujący wyda decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.


Joanna Szlęzak-Matusewicz

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA