REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokonałeś dopłaty do spółki? Masz 14 dni na zapłatę podatku

Dorota Kępka
Elżbieta Węcławik

REKLAMA

Podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić także w przypadku zmiany umowy spółki. Jest na to 14 dni. W tym terminie trzeba także złożyć deklarację PCC-3. W przypadku spółki cywilnej, to jej wspólnicy są obciążeni obowiązkiem zapłacenia podatku, natomiast w pozostałych umowach spółki obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych, przez zmianę umowy spółki należy rozumieć przede wszystkim czynności mające na celu zwiększenie majątku spółki wynikające z wniesienia lub podwyższenia wkładów przez tworzących ją wspólników. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że udzielenie spółce pożyczki, uiszczenie stosownych dopłat oraz oddanie rzeczy oraz praw majątkowych do nieodpłatnego używania, także zaliczane są do tej kategorii.

REKLAMA

Tylko na terenie Polski

Od umowy spółki lub jej zmiany podatek trzeba zapłacić tylko wtedy, gdy w Polsce  znajduje się:

1) w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;

2) w przypadku spółki kapitałowej: rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki (jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od spółki obowiązek ciąży albo na wspólnikach (przy spółce cywilnej) albo na spółce (przy pozostałych spółkach).

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje:

1) z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej;

2) z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną;

Podstawa opodatkowania i wartość podatku

Obliczając podatek od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć generalnie wartość zmiany kapitału zakładowego spółki, to znaczy kwotę o którą powiększony został kapitał spółki. Jeżeli zmiana umowy spółki wynika z podwyższenia kapitału zakładowego (przy spółce kapitałowej) lub z wniesienia lub podwyższenia wkładów (w spółce osobowej) podstawę od której trzeba obliczyć podatek stanowi  wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy  albo wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Jeśli natomiast wspomogliśmy spółkę pożyczką, to podatek zapłacimy od kwoty lub wartości pożyczki. Odpowiednio przy dopłatach podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności w spółkę >>

Warto podkreślić, że w przypadku wniesienia aportem środków trwałych, podstawę obliczania podatku stanowi roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4 % wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania. Zaznaczenia wymaga fakt, że w przypadku oddania spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania na czas nieokreślony, podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika również wartość świadczeń za lat 10 lub też suma świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy.

Podstawę opodatkowania można zmniejszyć

Ponadto, przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę na możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o opłaty towarzyszące przekształceniu umowy spółki, takie jak wynagrodzenie pobrane przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, opłata sądowa związana z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego, a także opłata za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach.

0,5% w 14 dni

Podatek od umowy spółki wynosi 0,5% podstawy opodatkowania. Czas na złożenie deklaracji PCC-3 i wpłacenie podatku to 14 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w przypadku podwyższenia kapitału spółki mającej osobowość prawną z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu.

Zamów książkę: Przewodnik po zmianach prawa 2011/2012 >>

Warto zaznaczyć, że obowiązek pobrania i wpłacenia kwoty zobowiązania względem urzędu skarbowego ciąży na notariuszu jako na płatnika podatku, jeżeli umowa spółki wymaga zawarcia jej w formie notarialnej. Wtedy nie trzeba pamiętać o deklaracji i wpłacacie podatku. Zrobi to notariusz.

Zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych

REKLAMA

Analizując czynności, w związku z którymi podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku, trzeba pamiętać o istotnych zwolnieniach. Zwolnione są od podatku umowy spółki i ich zmiany, jeżeli kwota podwyższenia kapitału była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Ponadto, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w części dotyczącej wartości, o którą obniżono kapitał zakładowy w następstwie strat poniesionych przez spółkę kapitałową, pod warunkiem że podwyższenie kapitału zakładowego następuje w ciągu 4 lat po jego obniżeniu również nie wymaga uregulowania w ujęciu podatkowym.

Warto zaznaczyć, że jeżeli przedmiotem działalności spółki kapitałowej jest świadczenie usług użyteczności publicznej i w wyniku zawarcia umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego obejmuje lub posiada już  co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce, nie ma mowy o powstaniu obowiązku podatkowego.

Wyłączenia łączenia

Ustawa zawiera także wyłączenia z opodatkowania niektórych czynności. Podatnik powinien pamiętać o tym, że nie wymagają zapłacenia podatku zdarzenia takie jak łączenie spółek kapitałowych,  przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, a także wniesienie do spółki przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części oraz udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów pod warunkiem, że spółka, do której są wnoszone posiada już większość głosów w zamian za jej udziały.


Elżbieta Węcławik, Tax Care

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA