Kasy rejestrujące w 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Większość zwolnień pozostanie bez zmian.
REKLAMA
Zwolnienie przedmiotowe
Wykaz czynności, których wykonywanie jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, tak jak do tej pory zawiera załącznik do rozporządzenia. Katalog zwolnień pozostał bez zmian. Wyjątkiem są szkoły nauki jazdy, które nie będą już korzystały ze zwolnienia przedmiotowego. Podatnicy prowadzący taką działalność będą zobowiązani wprowadzić kasy od 1 marca 2013 r., jeśli nie będą mogli korzystać z poniższych zwolnień:
• podmiotowego - ze względu na wysokość obrotów,
REKLAMA
• gdy zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest on członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła,
• każde świadczenie usługi zostało udokumentowane fakturą, jeżeli liczba świadczonych usług nie przekroczy do końca roku 50, a liczba odbiorców tych usług będzie mniejsza niż 20.
Pozostałe zmiany mają charakter porządkowy.
Zwolnienia podmiotowe
Nadal będzie można korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, ale limity zostaną jednak obniżone:
• 20 000 zł - dla podatników kontynuujących działalność w 2013 r.
• 20 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności - dla podatników rozpoczynających działalność w 2013 r.
Zmianie ulegną terminy wprowadzenia kas, gdy podatnik przekroczy limit. Niezależnie od tego, czy jest podatnikiem rozpoczynającym działalność w 2013 r., czy kontynuującym działalność, utraci prawo do zwolnienia, gdy obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych przekroczy limity - ale dopiero po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczono obrót.
Więcej w Biuletynie VAT - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA